Reklama

Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia? Wzór

Podanie o pracę bez doświadczenia wymaga nieco innego podejścia niż w przypadku kandydatów z wieloletnim stażem pracy. Dowiedz się jak opisać swoje atuty, by zbudować przewagę nad innymi kandydatami i pobierz wzór podania o pracę bez doświadczenia. Prezentujemy też przykład.

Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia - pisanie na komputerze

Osoby nieposiadające doświadczenia z założenia są mniej atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy, jednak nie zawsze. Czasem wykazanie głębokiej motywacji jest w stanie wzbudzić w rekruterach lepsze wrażenie niż widok bogatej listy pracodawców zmienianych co rok, czy dwa lata. Podanie o przyjęcie do pracy bez doświadczenia może więc być niezwykle atrakcyjne w szczególności dla tych pracodawców, którzy poszukują wiernego pracownika na dłużej. 

Podanie o pracę bez doświadczenia czy list motywacyjny?

Choć oba dokumenty są często ze sobą mylone, to składa się je w różnych sytuacjach. Podstawową różnicą jest fakt, że list motywacyjny składa się w odpowiedzi na aktywną ofertę pracy. Podanie o pracę bez doświadczenia kierujemy do wymarzonej firmy w czasie gdy nie prowadzi ona żadnej rekrutacji, jednak chcemy pokazać, że zależy nam na zaistnieniu właśnie w tej konkretnej firmie. Do podania należy także dołączyć Curriculum Vitae. Sprawdź także, jak napisać CV bez doświadczenia

Podanie o przyjęcie do pracy bez doświadczenia. Kto powinien je złożyć? 

Podanie o pracę bez doświadczenia jest dedykowane w szczególności osobom, które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Jest to idealny moment do wykazania się ambicją, zapałem i chęcią nauki. Wiele firm poszukuje osób, które nie zostały jeszcze ukształtowane przez inne miejsca pracy. Dzięki temu mają możliwość wyuczenia i w rezultacie wykreowania pracownika idealnego, którego umysł nie jest przesiąknięty zwyczajami i oczekiwaniami innych pracodawców. Jako że podanie o pracę bez doświadczenia nie stanowi odpowiedzi na istniejące ogłoszenie, to jest traktowane jako większa inicjatywa niż list motywacyjny bez doświadczenia. Podanie składa się właśnie wtedy, gdy ma się już upatrzoną firmę, bądź wymarzoną instytucję. Złożenie podania wiąże się z tym, że firma być może zdecyduje się otworzyć nowe stanowisko. Jeśli nie, to zawsze pojawia się szansa, że w momencie poszukiwań pracownika nie otworzy ona rekrutacji, tylko weźmie pod uwagę wcześniej dostarczone podanie o pracę. 

Podanie o pracę bez doświadczenia zawodowego to świetny sposób do okazania swojego zainteresowania i gotowości do przyuczenia. Pracodawca na pewno poczuje się wyróżniony na tle innych, jeśli przeczyta podanie o pracę, w którym wyszczególniona będzie wyjątkowość jego firmy i motywy, którymi kandydat kierował się podczas jej wyboru. Podanie o pracę bez doświadczenia zawodowego podwyższa szansę na zdobycie obleganego podczas rekrutacji stanowiska. Przygotowanie dokumentu jest także polecane w sytuacji, gdy jest się byłym wolontariuszem, czy stażystą firmy. Jeśli poznałeś jej strukturę od środka, wiesz, jak działa i znasz pracowników, to pracodawca może się przychylić do Twojej prośby, pamiętając, jak się sprawdzałeś. 


Nie wiesz jaką firmę wybrać? Odwiedź koniecznie oferty pracy w Warszawie!


Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia?

Jeśli przygotowujesz podanie o przyjęcie do pracy bez doświadczenia, z pewnością musisz nawiązać do stanowiska, na które je składasz. Zamiast wychwalać siebie, najpierw wychwal firmę. Napisz, czym Cię przekonała do aplikacji, co sądzisz o jej wyrobach i usługach i z jakimi wartościami Ci się kojarzy. Okażesz w ten sposób szacunek potencjalnemu pracodawcy i wykażesz, że uważasz jego działalność za lepszą od innych. Udowodnisz, że nie składasz wszędzie jednego wzoru. Co dalej?

 • Napisz, na jakim stanowisku w firmie Ci zależy i dlaczego akurat na tym.
 • Zwrócić uwagę na swoją edukację, ale tylko jeśli ma ona związek z danym stanowiskiem lub jesteś w stanie sprytnie wykazać, w czym dane wykształcenie mogłoby się w określonym rodzaju pracy przysłużyć.
 • Wspomnij także o umiejętnościach, jakie zdobyłeś w szkole średniej czy na praktykach. Napisz, czy brałeś udział w jakichś szkolnych inicjatywach, czy konkursach. Jeśli tak, to z jakim rezultatem i czego Cię te doświadczenia nauczyły.
 • Jeśli masz na swoim koncie kursy, czy certyfikaty ze szkoleń, to pisząc podanie o pracę bez doświadczenia, koniecznie o tym wspomnij. Takie informacje z powodzeniem mogą zastąpić doświadczenie zawodowe. 
 • Napisz, że jesteś świadom swojego braku doświadczenia i wykorzystaj to jako atut. Wskaż, że pragniesz się uczyć od najlepszych, a za najlepszych uważasz właśnie pracowników danej firmy. 
 • Pokaż, że chcesz się stać częścią społeczeństwa danej firmy, a nie tylko szeregowym pracownikiem, który nic nie wniesie. 
 • Obowiązkowo załącz informacje o odbytych stażach, czy praktykach. Nawet jeśli nie stanowią nawiązania do wybranego stanowiska, to przynajmniej będą komunikatem, że pierwszą odpowiedzialność masz już za sobą. Wiesz, na czym polega praca i struktura przedsiębiorstwa. 
 • Na końcu podkreśl, że jesteś chętny na ewentualne spotkanie, na którym odpowiesz na wszystkie pytania. 

Wskazówki formalne: jak napisać podanie bez doświadczenia zawodowego?

Oczywiście podanie o pracę musi zostać napisane według kryteriów formalnych. Do takich należą:

 • data i miejsce napisania w prawych górnym rogu,
 • w lewym górnym roku powinny się znaleźć dane kontaktowe kandydata, takie jak imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail,
 • niżej powinny się znaleźć dane adresata, a konkretnie nazwa sprawowanego stanowiska, jego imię i nazwisko oraz nazwa firmy,
 • nagłówek „Podanie o pracę”,
 • treść dokumentu obejmująca wstęp, rozwinięcie i zakończenie,
 • prośba o pozytywne rozpatrzenie podania,
 • tuż nad podpisem wieńczący zwrot grzecznościowy,
 • informacja o załączonym CV.
 • zalecany format dokumentu to 1 strona A4,
 • dokument najlepiej zapisać jako PDF, dzięki temu jego forma zachowa swoją estetykę. 

Podanie o pracę bez doświadczenia: wzór

Przygotowaliśmy wzór podania o pracę bez doświadczenia, który jest do pobrania poniżej. Po pobraniu wzór można łatwo przerobić według własnych preferencji. Przygotowaliśmy także wypełniony przykład, który pomoże w opracowaniu własnego podania. Poniższy przykład dotyczy podania na stanowisko pracownika biurowego. 


Pobierz: Podanie o pracę bez doświadczenia: wzór


Wzór: podanie o pracę bez doświadczenia

…………………………….

(data, miejscowość)

………………………………..

………………………………..

………………………………..

(dane teleadresowe pracownika)

…………………………….

…………………………….

…………………………….

(dane pracodawcy)

Podanie o pracę

Zwracam się z prośbą o zatrudnienie mnie w firmie …………………………….. na stanowisku …………………………….. .

Jestem absolwentką/absolwentem ……………………………..………………………………. gdzie uzyskałam/łem wiedzę z zakresu………………………………………………………… Potrafię………………………………………………………………………………………..……………..

Jestem osobą ……………………………………………………………………………………………..…

Interesuję się ……………………………………………..…………..…………………..…………………

Nieustannie staram się podnosić swoje klasyfikacje poprzez…………………………………….………..

Zdecydowałam/zdecydowałem się aplikować do Państwa firmy, ponieważ

……………………………………………………………………..……………………..………………

Pracując w Państwa firmie, chciałabym/chciałbym………………………….…………………………

……………………………………………………………………..……………………………..…….

Liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej kandydatury. W razie pytań, w każdej chwili jestem gotów do spotkania rekrutacyjnego.

Załączniki:

1. CV

Z poważaniem

Przykład. Jak wypełnić podanie o pracę bez doświadczenia: pracownik biurowy

Wzór podania o pracę bez doświadczenia

Podanie o pracę bez doświadczenia – czego nie robić? 

Twoje podanie o pracę bez doświadczenia będzie stanowić swoistą wizytówkę. Dokument musi więc być schludny i czytelny. Aplikanci przygotowujący podanie o pracę często powielają te same błędy. Czego należy się wystrzegać? 

 • Najlepiej kilkukrotnie upewnij się, że Twoje podanie nie zawiera błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Nawet jeśli nie aplikujesz na stanowisko copywritera, błędy w tekście nie są mile widziane. 
 • Zachowaj odpowiednie odstępy między wierszami. Ściana tekstu nie wygląda zachęcająco.
 • Nie używaj ozdobnych czcionek. Podanie o pracę osoby bez doświadczenia to przede wszystkim dokument formalny, a nie ozdoba. 
 • Jeśli wysyłasz podanie na adres e-mail pracodawcy, to lepiej stwórz osobną skrzynkę zawierającą w nazwie Twoje imię i nazwisko lub inicjały. Popularne nazwy e-maili w postaci buziaczek@123.pl nie wyglądają profesjonalnie.
 • Nie przesadź z długością tekstu. Pracodawca nie poświęci pół godziny na zapoznanie się z kilkoma stronami. 

O czym pisać przygotowując podanie o pracę bez doświadczenia?

Nie posiadając doświadczenia, musisz zwrócić uwagę pracodawcy na inne swoje atuty. Opisz swoje umiejętności miękkie i określ, jak możesz je wykorzystać na danym stanowisku. W pracy najbardziej ceniona jest umiejętność jej organizacji, odporność na stres, komunikatywność, czy umiejętność rozwiązywania konfliktów. Dlatego, jeśli kiedyś udało Ci się w życiu nakłonić kogoś do kompromisu, zdecydowanie powinieneś o tym wspomnieć. Jeśli tylko masz taką wiedzę, przygotowując podanie o pracę bez doświadczenia, wspomnij, co myślą o Tobie inni. Napisz, że w szkole nazywano Cię sumiennym uczniem itp. Napisz o swoich umiejętnościach i sposobach samodoskonalenia. Napisz, że bierzesz udział w szkoleniach online i webinarach związanych ze stanowiskiem pracy. Pracodawcy lubią, gdy pracownicy nie stoją w miejscu, lecz rozwijają się na własną rękę. Postaraj się zaprezentować, jako wyjątkowo interesujący człowiek. Jeśli masz hobby, to o nim wspomnij. Najważniejsza jest jednak motywacja. Napisz, dlaczego składasz podanie o pracę bez doświadczenia właśnie tutaj i co Cię do tego zmotywowało. 

Pamiętaj, że jeśli ubiegasz się o stanowiska w różnych firmach, każde podanie o pracę bez doświadczenia zawodowego musisz odpowiednio spersonalizować. Postaraj się wykryć oczekiwania pracodawców i spróbuj na nie odpowiedzieć. W przypadku gdy bierzesz udział w aktywnej rekrutacji, poświęć chwilę, by dowiedzieć się, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia. Pamiętaj, że brak doświadczenia nie skreśla Cię z listy wartościowych kandydatów!

Oceń artykuł
3/5 (2)