Reklama

Dojrzewanie emocjonalne – jak sobie z nim poradzić?

Dojrzewanie psychiczne to trudny czas dla młodzieży jak i rodziców. W organizmie młodego człowieka zachodzi mnóstwo procesów, dzięki którym osiąga swoją dojrzałość. Spróbujmy się w niego zagłębić i przeanalizować czy istnieją sposoby na to, aby sobie z nim poradzić. 

dojrzewanie

Dojrzewanie – co się na nie składa?

Dojrzewanie jest okresem przejściowym między dzieciństwem a dorosłością. Inaczej nazywamy go pokwitaniem. Trwa kilka lat i wywołuje wiele zmian w organizmie. Wyszczególnić możemy:

  • Rozwój fizyczny – w tym czasie zachodzi mnóstwo zmian w wyglądzie zewnętrznym. U chłopców odbywa się to między 12-15 rokiem życia, a u dziewczyn między 10-13 rokiem życia. Zmiany dotyczą proporcji i budowy ciała oraz cech płciowych.
  • Rozwój umysłowy – dotyczy procesów psychicznych takich jak spostrzeganie, uwaga, pamięć, myślenie, wyobraźnia i twórczość. Rozwija się myślenie abstrakcyjne, dzięki którym człowiek potrafi operować symbolami, a nie tylko konkretami. W okresie dojrzewania rozwija się wyobraźnia, wzbogaca słownictwo.
  • Rozwój emocjonalny – burza hormonalna, która następuje w organizmie ma olbrzymi wpływ na emocje. Młodzież w tym okresie z większą intensywnością przeżywa uczucia i zachowania. Targają nią różne i często skrajne emocje. Młodzież jest zazwyczaj hałaśliwa, wesoła lub skrajnie smutna. W tym okresie częstym zjawiskiem jest ambiwalencja uczuć. To oznacza, że osoba w jednym czasie czuje gniew i radość, potrafi kochać i nienawidzić. Jest to szczególnie ciężko zrozumieć dorosłym.

Objawy dojrzewania psychicznego

Psychika dorastającej młodzieży jest bardzo obciążona. Zmiany fizyczne, które pojawiają się w czasie dojrzewania psychicznego powodują rozdrażnienie i wiele skrajnych emocji. Często pojawiają się kompleksy. Ponadto jednym z czynników, związanych z dojrzewaniem psychicznym jest akceptacja zmienionego wyglądu.

Młodzież w tym okresie bywa bardzo emocjonalna, co uwidacznia się jako huśtawki nastrojów. W jego organizmie dochodzi do dynamicznych zmian stężeń hormonów. Stąd popadanie w skrajne nastroje od radości, bo rozpacz i złość. Dorosłym może wydawać się, że ich dziecko łapie częste “doły” i jest humorzaste, a tak naprawdę to przejściowy czas i jest wynikiem zachodzenia w organizmie procesów.

Okres dojrzewania to moment, w którym człowiek przygotowuje się do wejścia w dorosłość. To właśnie w tym czasie ustala się wstępnie główne poglądy, wartości, poczucie własnej wartości. To naturalne, że sprzeciwia się i neguje zdanie rodziców, którzy do tej pory stanowili jego największe oparcie.

Odporność psychiczna w czasie epidemii koronawirusa. Jak ją wzmacniać? 

Jak sobie radzić z trudnościami okresu dojrzewania?

Każdy nastolatek indywidualnie przechodzi okres dojrzewania psychicznego. W tym czasie nastoletni człowiek znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia pewnych zaburzeń i schorzeń z zakresu psychiatrii. Co jest wobec tego kluczowe? Podstawową zasadą jest chęć poznania go i jego świata. Istotne jest, aby traktować jego zachowanie z szacunkiem i z powagą oraz nie zaburzać jego autonomii. Wiele zachowań nastolatka nie jest wynikiem złej woli, znaczna część procesów doświadczanych jest uciążliwa również i dla niego. Ważne, aby dorośli ten fakt zrozumieli i nie stosowali agresji oraz metody oskarżeń.

Kluczowe jest by rodzice i bliscy dorośli obserwowali i wspierali dojrzewającego nastolatka. Zachodzące zmiany sprawią, że i dorastających może rozwijać się depresja. W takim przypadku niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą.

Jak wyjść z depresji?

Dorastający człowiek powinien mieć poczucie, że ma na kogo liczyć. Wsparcie jest w okresie dojrzewania najważniejsze. Przemyślana rozmowa spowoduje, że mimo braku stabilności nastolatek nie zerwie więzi z rodzicami. Aby komunikacja była efektywna należy w tym czasie dobierać słowa i co najistotniejsze słuchać jego potrzeb i problemów, bo z pewnością ułatwi dorosłym osiągnięcie z nim porozumienia.

Oceń artykuł
3/5 (2)