Reklama

Epidemia koronawirusa a praca. Czy pracownik może powstrzymać się od świadczenia pracy?

Nie każde stanowisko umożliwia pracę zdalną. Zdarza się również, iż pracodawca nie wyraża zgody na wykonywanie pracy w innym miejscu, niż biuro. Czy Ty, jako pracownik masz prawo powstrzymać się od świadczenia pracy na czas epidemii koronawirusa? Sprawdź!

koronawirus

Zagrożenie epidemiczne – jak wygląda praca w czasie epidemii koronawirusa?

Dnia 2 marca 2020 roku została uchwalona ustawa Dz. U. 2020.374 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem oraz zwalczaniem epidemii koronawirusa COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych wywołujących sytuacje kryzysowe. W związku z tym pracodawcy otrzymali uprawnienie, dzięki któremu mogą zlecić swoim pracownikom pracę zdalną, wykonywaną w bezpiecznych, domowych warunkach. Ma to na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się i zwiększaniu ryzyka zarażenia koronawirusem w miejscach, gdzie dochodzi do gromadzenia się sporej liczby osób.

Zgodnie z Art. 207 § [2] Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić swojemu pracownikowi pełne bezpieczeństwo i odpowiednie warunki higieniczne w miejscu pracy. Pkt. 3 z powyższego artykułu mówi między innymi o tym, żeby:

“3) Reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy;”

W związku z tym w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników, większość firm zleciła im pracę zdalną, usprawniając równocześnie ogólny system komunikacji. Jednak nie zapominajmy o stanowiskach, w których praca z domu nie jest możliwa lub pracodawca nie wyraził na to swojej zgody. Jak wtedy wygląda ich sytuacja?

Wynagrodzenie chorobowe – komu przysługuje i ile się należy?

Epidemia koronawirusa – czy pracownik może powstrzymać się od świadczenia pracy?

Według Art. 210 § 1 Kodeksu Pracy, który brzmi:

“§ 1. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.“

Pracownik ma pełne prawo do powstrzymania się świadczenia pracy w czasie epidemii koronawirusa zagrażającej jego życiu i zdrowiu. Nie może jednak zapomnieć o poinformowaniu swojego pracodawcy o swojej decyzji w najszybszym jak to możliwe czasie.

Posługując się powyższym artykułem, § 5 mówi o tym, iż powstrzymanie się od wykonywania pracy nie dotyczy pracowników służby medycznej i osób, których obowiązkiem jest ratowanie mienia.

Zwolnienia grupowe – sprawdź kiedy możesz dołączyć i jaką dostaniesz odprawę

Jakie są konsekwencje powstrzymania się od świadczenia pracy w czasie epidemii?

Pracownik, który ma prawo zrezygnować z wykonywania swoich obowiązków w pracy na czas epidemii koronawirusa, nie może ponosić żadnych konsekwencji, które wpłynęłyby negatywnie na jego dalszą współpracę z firmą. Jego życie i zdrowie, jak i innych osób przebywających w danej placówce jest w obecnej chwili najważniejsze.

Mówi o tym Art. 210 § 2 (1) Kodeksu Pracy:

“§ 21. Pracownik nie może ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla niego konsekwencji z powodu powstrzymania się od pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w przypadkach, o których mowa w § 1 i 2”.

Oceń artykuł
3/5 (2)