Reklama

Zawody przyszłości. Najbardziej poszukiwane specjalizacje od 2022 roku

Już dziś można wyobrazić sobie nie jeden zawód przyszłości. Wiemy, czym będzie zajmował się projektant śmieci i manager do spraw szczęścia. Niemniej rynek pracy oferuje także bardziej przyziemne zawody przyszłości. Jakie są obecnie najbardziej poszukiwane profesje, a co mówią prognozy o 2025 czy nawet 2030 roku? Poznaj obiecujące zawody przyszłości.

Konkretne zawody przyszłości powstaną w zależności od tego, jak będzie się zmieniał rynek pracy.

Podczas dokonywania wyboru tego, jaki zawód wybrać, warto przestudiować praktyczne porady traktujące o zawodach przyszłości. Ścieżka rozwoju zawodowego często determinuje bowiem całe życie związane z pracą. Dlaczego więc nie znaleźć sposobu, aby realizować pasję, a przy tym zyskać gwarantowane zatrudnienie i cieszyć się dobrymi zarobkami? Takie perspektywy dają właśnie zawody przyszłości.

Zawody przyszłości — bez studiów, ale z wykształceniem technicznym

Raport międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju związany z polskim rynkiem pracy i edukacji wskazuje, że nasi uczniowie najchętniej wybierają uczelnie wyższe i średnie ogólnokształcące. Szkoły zawodowe i branżowe od lat borykają się z niemożnością przeprowadzenia skutecznej rekrutacji. Warto jednak dobrze zastanowić się nad tym, jaki kierunek studiów wybrać, bo takie trendy edukacyjne nie współgrają z potrzebami pracodawców. Okazuje się bowiem, że na polskim rynku pracy, czołowy pracownik przyszłości to pracownik budowlany!

Barometr Zawodów podaje, że najbardziej poszukiwane zawody, które są w ciągłym deficycie od 2016 roku, to:

 • betoniarze i zbrojarze,
 • brukarze,
 • cieśle i stolarze budowlani,
 • dekarze i blacharze budowlani,
 • monterzy instalacji budowlanych,
 • murarze i tynkarze,
 • operatorzy maszyn i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
 • robotnicy budowlani.

W cenie są zatem przede wszystkim konkretni pracownicy fizyczni. Warto mieć na uwadze, że większe zapotrzebowanie pracodawcy zgłaszają na osoby wszechstronne, tzw. złote rączki posiadające konkretne umiejętności techniczne i kwalifikacje.

Potrzebne są też całe grupy pracowników branży produkcyjnej. Zatrudnienie znajdą:

 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • operatorzy obrabiarek skrawających,
 • robotnicy obróbki drewna i stolarze,
 • spawacze,
 • ślusarze.

Zawody przyszłości dla dziewczyn

Szansą dla pań poszukujących gwarantowanego zatrudnienia jest m.in. branża edukacyjna. W cenie jest praca fizyczna niewymagająca dużego wykształcenia, ale warto studiować przedmioty techniczne i zdobywać uprawnienia pedagogiczne, ponieważ w trwałym deficycie znajdują się nauczyciele praktycznej nauki zawodu oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Okazuje się, że innym zawodem przyszłości jest także kucharz oraz piekarz. Ich praca będzie niezwykle potrzebna od 2022 roku. Jest to spowodowane odpływem tych specjalistów z branży w okresie obostrzeń związanych z pandemią i brak ochoty do powrotu.

Zawody przyszłości 2025-2030

Na to, jakie będą najbardziej poszukiwane zawody w Polsce w najbliższym czasie, wciąż jeszcze będzie miała wpływ m.in. pandemia.

Polska Agencja Przedsiębiorczości w przewidywaniach dotyczących pracy przyszłości wymienia także m.in. zmiany wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu. Zawodem przyszłości okaże się zatem profesja związana z wytwarzaniem i wykorzystywaniem energii czy gospodarowaniem odpadami (m.in. recykling, tworzywa sztuczne).

Ta instytucja także wskazuje, że najlepsze życie zawodowe czeka posiadaczy średnich i niskich kwalifikacji.

Zobacz też, jakie zawody przyszłości przewiduje MEiN: prognoza zapotrzebowania na zawody.

Nowe zawody przyszłości

Trudno oszacować jak dokładnie i w wyniku czego będzie zmieniał się rynek pracy. Niemniej trendy, które obserwujemy już dziś, powinny być dla nas wskazówką i zapowiadać to, jak będziemy pracować i co przyniesie przyszłość.

Kreatywność napędza wyobrażenia związane z przyszłością. Nieustanny postęp technologiczny karze myśleć, że z pewnością dojdzie do powstania profesji wymagających współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją.

Problem w nadmiarze składowanych odpadów przyczynia się do snucia domysłów na temat takiego zawodu, jak projektant śmieci, który będzie stwarzał z tego, co wyrzucamy funkcjonalne rzeczy.

Coraz szybszy tryb życia, choroby cywilizacyjne i częstsze zapadanie na depresje podsuwa konieczność stworzenia stanowiska osobistego managera do spraw szczęścia.

Także LinkedIn przedstawił potencjalną listę zawodów, których jeszcze nie ma. Znajdują się tam takie pomysły, jak:

 • twórca organów,
 • kreator podróży w rzeczywistości VR,
 • doradca ds. walut cyfrowych,
 • optymalizator ruchy dronów,
 • mechanik samo jeżdżących samochodów.

Zawody przyszłości — lista

Na liście zawodów przyszłości nie może zabraknąć m.in. profesji, których istnienie wymuszają nowe technologie, sztuczna inteligencja i ogromne ilości danych generowane w Internecie. Znajdziemy tu też zawody związane z ekologią, które starają się rozwijać odnawialne źródła energii.

Zawody przyszłości — ranking:

 1. Branża medyczno-opiekuńcza

Barometr zawodów podaje, że pracownik usług medycznych znajdzie pracę w Polsce równie szybko, co pracownik budowlany. Oto, kogo dokładnie dotyczy ten deficyt:

 • fizjoterapeutów i masażystów,
 • lekarzy,
 • opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych,
 • pielęgniarek i położnych,
 • ratowników medycznych,
 • psychologów i psychoterapeutów.

Na popularności będą zyskiwać zawody związane ze zdrowym stylem życia. Będzie tak, ponieważ choroby cywilizacyjne mają się dobrze, a jednocześnie rośnie również świadomość ludzi, co do dbania o swoje organizmy i samopoczucie.

 1. Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) oraz samochodowa

Barometr Zawodów podaje, że kierowcy są nieustannie poszukiwani w naszym kraju. Mowa zwłaszcza o kierowcach autobusów praz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Rozwój w handlu za pomocą Internetu i dziedzinach e-commerce przyczynił się do tego, że każdy chętny magazynier i mechanik pojazdów samochodowych również może z powodzeniem znaleźć pracę.

 1. Branża finansowa.

W trwałym deficycie polskiej branży finansowej są przede wszystkim samodzielni księgowi, niezwykle poszukiwani zwłaszcza po reformie Polskiego Ładu. Pracę znajdą też analitycy biznesowi i specjaliści ds. rachunkowości.

 1. Sektor branży IT.

Mowa tu m.in. o programistach, których zarobki wciąż rosną, tak samo jak ilość oferowanych ofert pracy dla władających językami programowania. Najbardziej poszukiwany jest jednak przede wszystkim inżynier DevOps, który łączy wiedzę dotyczącą programowania z innymi dziedzinami.

Trwa także popyt na twórców sztucznej inteligencji oraz Data Scientists. Wydawnictwo Harvard Business Review zawód analityka BiG Data nazwało nawet „najseksowniejszym zawodem XXI wieku”. W dobie kultury obrazu nieustannie potrzebny jest również grafik komputerowy, UX oraz UI Designer.

 1. Marketing.

Skuteczny marketing przyczynia się m.in. do zwiększenia sprzedaży, zapewniania rozpoznawalności oraz budowaniu pozytywnego wizerunku. Są to działania obecnie konieczne i nic nie wskazuje na to, że świat przestanie cenić i potrzebować specjalistów ds. marketingu, którzy otrzymują zatrudnienie w bardzo szerokim przedziale branż.

 1. Ochrona środowiska i ekologia

Najbardziej przyziemnym zawodem przyszłości, związanym z branżą ekologiczną, jest obecnie specjalista ds. energii odnawialnej oraz po prostu specjalista ds. ochrony środowiska. Niemniej pojawiają się głosy o możliwym powstaniu zawodów takich jak hodowca owadów czy ogrodnik, ale specjalizujący się w dbaniu o drzewa.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)