Jaki zawód wybrać? Jaka praca do nas pasuje?

Wybór drogi zawodowej jest dla nas pewnym wyzwaniem. Zastanawiasz się, jaki zawód wybrać, aby móc być w pełni zadowolonym ze swojej decyzji i nie żałować zmarnowanego czasu? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka pomocnych wskazówek.

jaki zawód wybrać

Jaki zawód wybrać?

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym chciałabyś/chciałbyś zajmować się w przyszłości lub pracujesz w branży, która zaczyna cię męczyć i potrzebujesz zmiany, to w tym artykule znajdziesz kilka niezbędnych wskazówek co robić dalej.

Zamiast zadawać sobie pytania typu: “do jakiej pracy się nadaje?”, zastanów się lepiej nad tym, jaka praca da ci możliwość rozwoju, większej satysfakcji i zadowolenia. Wszystkiego da się nauczyć. Na rynku znajduje się masę kursów, szkoleń i ofert, które pozwalają rozwinąć się w dowolnie wybranym przez siebie kierunku. Musisz jedynie przemyśleć kilka ważnych kwestii, dzięki którym podjęcie decyzji będzie dla ciebie znacznie łatwiejsze.

Wybór kariery zawodowej nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie gdy nasi rodzice lub inni, bliscy nam ludzie chcą wybrać zawód za nas i sami pokierować naszym życiem. Niestety, na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ jeśli rzeczywiście pójdziesz tą drogą, w przyszłości możesz doświadczyć wypalenia zawodowego, nerwicy lub po prostu będziesz się strasznie męczyć.

Obecnie z roku na rok co rusz powstają nowe zawody, o których wcześniej nikt nie miał pojęcia. A jednak jest na nie zapotrzebowanie, a rynek pracy coraz bardziej otwiera się na konkretnych specjalistów w danej branży. Czy słyszałaś/eś kiedyś o Coachach, Webmasterach, Trendsetterach, Social Media Specialistów czy nawet Chef Happiness Managerach? Wybór jest naprawdę ogromny.

Jednak w związku z szybkim rozwojem rynku pracy, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie zawody będą najbardziej popularne za kilka lub kilkanaście lat. Możemy jedynie przewidzieć, w jakim kierunku warto się rozwijać i zdobywać większe kwalifikacje.

Jeśli chcesz wybrać zawód, który do ciebie pasuje, musisz dokonać dogłębnej analizy własnych predyspozycji, zainteresowań oraz mocnych i słabych stron. Dzięki temu twój wybór będzie w pełni świadomy, a także zminimalizujesz wszelkie ryzyko późniejszego niezadowolenia i chęci zmiany zawodu na coś zupełnie odwrotnego. Jak więc wybrać pracę, która da nam pełne zadowolenie i satysfakcję z jej wykonywania, bez poczucia zmarnowanego czasu i wypalenia zawodowego?

Jaki zawód wybrać? Kilka niezbędnych porad

  • Jesteś umysłem ścisłym, czy humanistycznym?

W szkole łatwiej odnajdywałaś/eś się na lekcji języka polskiego lub historii, czy jednak szybciej i przyjemniej przychodziło ci przyswajanie wiedzy z matematyki, fizyki lub biologii? Lubisz kreatywne zadania, czy jednak wolisz, aby były one ściśle uporządkowane i określone? Zastanów się, czy jest jakaś dziedzina, w której czujesz się wyjątkowo dobra/y. Jeśli chcesz, możesz wszystko wypisać na kartce. Dzięki temu łatwiej będzie ci poukładać i zorganizować swoje myśli.

  • Jakie są twoje marzenia i cele na najbliższą przyszłość?

Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze. Może być to tak prosta rzecz, jak np. chcesz robić to, co lubisz/ chcesz zarabiać dobre pieniądze/ chcesz się rozwijać/ chcesz mieć możliwość budowania swojej pozycji zawodowej. Najprawdopodobniej twój przyszły zawód będziesz wykonywać kilka lub nawet kilkanaście lat. Warto więc porządnie zastanowić się nad tym, jakie masz się cele i marzenia na swoją przyszłość. Czym mogłabyś/mógłbyś zająć się zawodowo, co przyniosłoby ci zarówno ogromną satysfakcję, pieniądze i możliwość rozwoju. Ważne! Zrób analizę zawodów. Sprawdź, jaka jest ich aktualna i prognozowana pozycja na rynku pracy.

  • Lubisz pracować z ludźmi, czy swoje obowiązki wolisz jednak wykonywać samodzielnie?

Jeśli nie wyobrażasz sobie pracy bez obecności ludzi i bezpośredniego kontaktu z nimi, warto zastanowić się nad zawodem, który charakteryzuje się tego typu zobowiązaniami. Jeśli jednak wolisz samodzielną i spokojną pracę, wybierz taką ścieżkę kariery, która ci to zapewni.

  • Jaki jest twój styl życia?

Czy wolisz bardziej schematyzowaną pracę, taką jak w biurze od 8/9 do 16/17 siedem dni w tygodniu lub pracę z domu w tym obszarze godzinowym? Czy na przykład wolisz podróżować, wyjeżdżać na różne delegacje, pracować w weekend i być “dostępnym” 24 godziny na dobę? Jesteś odporna/y na stres i lubisz aktywny tryb życia? Niektóre zawody właśnie tym się charakteryzują. Jeśli więc taki system pracy całkowicie ci odpowiada i nie chcesz siedzieć w jednym miejscu osiem godzin dziennie, wybierz taki zawód, który nie będzie skłócać się z twoim stylem życia.

  • W czym jesteś dobra/y?

Zastanów się, co lubisz robić i co sprawia ci ogromną przyjemność. Jakie obowiązki wykonujesz nie z przymusu, a z własnej chęci i inicjatywy? Jakie są twoje talenty? Mogą być nimi np. umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów, bycie kreatywnym i twórczym? Może jesteś urodzonym negocjatorem? (Polecamy wykonać test Gallupa! Znajdziesz go w internecie) Sprawdź, czy swoją pasję lub hobby możesz połączyć z konkretnym zawodem.

Czy testy zawodowe pomagają podjąć decyzję, jaki zawód wybrać?

W internecie znajduje się masę płatnych lub darmowych testów zawodowych i osobowościowych, które w pewnym stopniu pomagają nam nabrać większej świadomości i wybrać kierunek, którym chcemy podążać. Warto jednak traktować je z pewnym dystansem. Jeśli potrzebujesz konkretnej rady i rzeczywistej pomocy przy wyborze swojej kariery zawodowej, skonsultuj się z profesjonalnym doradcą zawodowym, który po dokładnym poznaniu twojej osoby, naprowadzi cię na najlepszy z możliwych kierunków.

Sprawdź również:

Zawody przyszłości. Najbardziej opłacalne specjalizacje od 2020 roku

Oceń artykuł
5/5 (1)