Reklama

Podatek minimalny – kto go zapłaci?

Rząd planuje wprowadzenie podatku minimalnego. Nowa danina ma „załatać” lukę w CIT oraz sfinansować obniżkę PIT w ramach Nowego Ładu. Opłaty dotkną zagranicznych przedsiębiorców działających na terenie naszego kraju, ale także prawdopodobnie uderzą w polskie spółki. Jakie koszty się z nim wiążą? Kogo obejmie oraz skąd wziął się ten pomysł? Odpowiedź znajdziesz w tekście.

Podatek minimalny w Polsce

Podatek minimalny ma obejmować duże firmy, które do tej pory unikały płacenia podatków w Polsce. Resort finansów szacuje, że nowa danina dotknie 5% spółek kapitałowych. Co ważne, ma obejmować ona przedsiębiorstwa, w których udział dochodów w przychodach wynosić będzie mniej niż 1 proc. lub które wykazują stratę podatkową. Skąd wziął się pomysł? Jak podają źródła, ma on związek z Nowym Ładem oraz obniżeniem PIT i ma być sposobem na polepszenie sytuacji finansowej Polski.

Podatek minimalny obejmie polskie firmy?

„Rzeczpospolita”, analizując przedstawione założenia, doszła do wniosku, że podatek minimalny może dotknąć także polskich firm, a nawet 17 spółek Skarbu Państwa. Na podstawie danych Ministerstwa Aktywów Państwowych i danych podatników CIT za 2019 r. wiadomo, że miałyby zapłacić one dodatkowo 380 mln zł podatku. Z analizy dziennikarzy wynika, że nowa danina może objąć: Grupę Lotos, Orlen Paliwa, Enea, Jastrzębską Spółkę Węglową, Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police, Krajową Spółkę Cukrową czy PLL LOT.

Analiza Ministerstwa Aktywów Państwowych jasno pokazuje, że podatek minimalny dotknie też firm polskich, a spółki Skarbu Państwa zapłacą nawet więcej niż inne – komentuje Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.


Czy wiesz, czym jest estoński CIT? Odpowiedź znajdziesz w Poradniku GoWork.pl


Podatek minimalny – ile wynosi?

Podatek minimalny wiąże się z następującymi kosztami:

  • 0,4 proc. osiąganych przez firmy przychodów
  • 10 proc. nadmiarowych tzw. płatności biernych.

Minusy wprowadzenia podatku minimalnego

Czy nowy podatek minimalny wpłynie negatywnie na rozwój Polski? Łukasz Bernatowicz (wiceprezes BCC) jest zdania, że danina oznacza zmniejszenie inwestycji zagranicznych w naszym kraju.

Moim zdaniem będzie to miało negatywny wpływ na inwestycje zagraniczne czy inwestycje przedsiębiorstw ogółem. Najgorsze jest jednak to, że podatek od przychodów to rewolucyjna zmiana w polskim systemie. Tymczasem rząd chce ją wprowadzić bez żadnych konsultacji, bez pogłębionej analizy skutków, w szybkim tempie i chaotycznie. Tak się nie robi – powiedział Bernatowicz w rozmowie z gazetą.

Do czego służy podatek minimalny?

Ministerstwo Finansów, wprowadzając minimalny podatek, chce wyeliminować zagraniczną lukę w CIT. Władze nie chcą jednak, by wpłynęło to negatywnie na atrakcyjność inwestycyjną Polski. Oznacza to, że opłatom nie będą podlegać firmy, które ponoszą realne wydatki inwestycyjne w naszym kraju. Przedsiębiorcy mają mieć możliwość odliczenia poniesionych kosztów i uniknięcia podwójnego opodatkowania.

Szukasz nowego zatrudnienia? Przejrzyj oferty pracy w Szczecinie.

Oceń artykuł
1/5 (1)