Reklama

IKZE dla prowadzących działalność gospodarczą – będą mogli odłożyć znacznie więcej?

IKZE dla samozatrudnionych jest alternatywą dla Pracowniczych Planów Kapitałowych. Do tej pory mogli odłożyć tylko 1,2 krotność przeciętnego wynagrodzenia. W związku z nowymi przepisami podniesiono limit dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ile będą mogły odłożyć w przyszłym roku? 

IKZE dla samozatrudnionych
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_78323295_starszy-m%C4%99%C5%BCczyzna-i-kobiety-na-emeryturze-opiekuj%C4%85-si%C4%99-piel%C4%99gniark%C4%85-w-domu-opieki-ze-stosem-monet-w.html?vti=nem9nb6effou2fx62k-1-110

 

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie są pracownikami. Z tego powodu nie mogą odkładać dodatkowych środków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W tym przypadku alternatywnym rozwiązaniem pozostaje IKZE dla samozatrudnionych. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą odłożyć kwotę 1,2 krotności średniego wynagrodzenia, co w 2021 roku będzie oznaczało około 6300 złotych. Oszczędzanie na emeryturę w przypadku osób samozatrudnionych ma zostać ułatwione. Wraz z ustawą o PPK wejdzie w życie podniesiony limit dla prowadzących działalność gospodarczą. Te osoby odłożą aż 1,8 krotność średniej krajowej, czyli aż 9466 złotych w 2021 roku. 

Szukasz nowej pracy? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl

IKZE dla samozatrudnionych – wyższy limit wpłat

Szumnie zapowiadana likwidacja OFE sprawi, że pieniądze będzie można gromadzić tylko w ZUS, IKE, IKZE i PPK. Wyższe limity dla samozatrudnionych wejdą w życie w 2021 roku wraz z powszechnie obowiązującymi Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Odkładanie aż 9466 złotych rocznie to ważna zmiana, ponieważ osoby prowadzące działalność są szczególnie narażone na niskie wypłaty z ZUS. Według wyliczeń narodowego ubezpieczyciela wartość otrzymywanych emerytur będzie spadać co roku, a za kilkadziesiąt lat osiągnie zaledwie niecałe 25% średniej krajowej. IKZE dla samozatrudnionych może być jednym z niewielu sposobów na zapewnienie sobie godnej emerytury.

IKZE dla prowadzących działalność gospodarczą – odliczenie od podatku

Ogromną zaletą Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego jest możliwość odliczenia wpłat od podstawy opodatkowania. W zależności od progu podatkowego można obniżyć swój podatek o ponad 2 tysiące złotych. IKZE dla prowadzących działalność gospodarczą wciąż nie jest popularnym rozwiązaniem, jednak podniesione limity mogą zachęcić płatników do dbania o swoją odległą przyszłość.

Oszczędzanie na emeryturę z każdym dniem staje się bowiem coraz bardziej popularnym tematem – szczególnie że kryzys demograficzny pozbywa nas złudzeń związanych ze sprawiedliwą emeryturą, która pozwoli nam utrzymać dotychczasowy poziom życia. To także jeden z warunków, który popycha coraz więcej przedsiębiorców do zadbania o swoją emeryturę i wywalczenia dla siebie lepszego zabezpieczenia na przyszłość.

 

Oceń artykuł
3.8/5 (4)