Reklama

Umowy o pracę i umowy zlecenie na rządowym portalu – nowe ułatwienie?

Zawieranie umów o pracę przez internet to nowa jakość, którą ma zapewnić rządowy portal. Jeżeli nowa ustawa wejdzie w życie, będziemy mogli mówić o prawie całkowitej automatyzacji zawierania umów z pracownikami. Na czym ma polegać nowy system?

elektroniczny system zawierania umów

Zawieranie umów o pracę i zlecenia przez internet ma usprawnić podpisywanie dokumentów z pracownikami. Strona rządowa pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi podpisywanie umowy o pracę i umowy o dzieło przez specjalny portal na platformie praca.gov.pl. Taki system ma być nie tylko szybszy, ale też zapewniający większe bezpieczeństwo. Jakie funkcje ma pełnić automatyczny system zawierania umów? Czy będzie obowiązkowy? 

Umowy o pracę i zlecenia na rządowym portalu – znaczne ułatwienie?

Jak podaje portal Onet.pl zawieranie umów o pracę i umów zlecenie przez internet to mała rewolucja, nad którą pracuje strona rządząca. Z informacji wynika, że zakończeniu prac legislacyjnych powstanie specjalny portal rządowy, który umożliwi elektroniczne podpisywanie umów. Taki system będzie też znacznym usprawnieniem księgowym. Strona rządząca chce, aby portal automatycznie obliczał składki zdrowotne, wyliczał wynagrodzenie netto, dokonywał zgłoszeń do ZUS, a także do urzędów skarbowych. Jak to wszystko ma działać?

Szukasz pracy? Praca w Szczecinie czeka, aż ją odkryjesz!

Jak ma działać automatyczny system zawierania umów?

Warto zacząć od tego, że umowa o pracę i umowa zlecenie na rządowym portalu będzie dodatkową możliwością, a nie nowym wymogiem prawnym. System ma obsługiwać Profil Zaufany, a także udostępniać gotowe do wypełnienia szablony umów. Teoretycznie wystarczy wypełnić okienka odpowiednimi danymi, a cała reszta pozostanie w rękach zautomatyzowanego systemu. 

Jeżeli np. umowa zlecenie będzie zawierała dodatkowe klauzule, których nie oferuje przedstawiony na rządowym portalu schemat, zainteresowane strony będą zmuszone do skorzystania z tradycyjnej formy podpisywania umowy. Elektroniczne umowy o pracę i umowy zlecenie, mają też obsługiwać przydzielanie dni urlopowych i rozliczanie wykorzystanego już urlopu.

Oceń artykuł
0/5 (0)