Reklama

Płaca minimalna w Europie – jak wypadamy na tle innych państw członkowskich?

Płaca minimalna w Europie jest mierzona na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy z nich to czysta kwota brutto, natomiast drugi skupia się bardziej na sile nabywczej najniższego wynagrodzenia. Ile wynosi płaca w Europie w 2021 roku? Jak na tle państw wypada Polska?

wynagrodzenie minimalne w krajach UE

Płaca minimalna w Europie to przedmiot badań Europejskiej Agencji Statystycznej. Dwa razy w roku możemy poznać stawki we wszystkich krajach członkowskich i porównać je z sytuacją panującą w Polsce. Podniesiona płaca minimalna w 2022 roku może nieznacznie poprawić sytuację mniej zarabiających pracowników. Czy jednak taka podwyżka wystarczy, aby podnieść naszą pozycję w europejskich rankingach? Jakie państwo wprowadziło najwyższą płacę minimalną w Europie? Czy bardzo odstajemy od innych państw członkowskich?

Szukasz pracy? Praca w Radomiu czeka, aż ją odkryjesz! 

Płaca minimalna w Europie – gdzie w zestawieniu znajduje się Polska?

Zestawienie dotyczące płacy minimalnej w Europie w 2021 roku zostało przygotowane przez Eurostat. W rankingu wzięto pod uwagę wyniki 21 państw członkowskich, które zdecydowały się na wprowadzenie najniższej krajowej. Cały ranking został podzielony na trzy podstawowe grupy:

  • pierwsza grupa z płacą minimalną nieprzekraczającą 700 euro miesięcznie brutto;
  • druga grupa z najniższą krajową od 700 do 1500 euro miesięcznie brutto;
  • trzecia grupa, w której płaca minimalna w 2021 roku przekracza 1500 euro brutto.

Gdzie znajduje się Polska? W zestawieniu europejskiej płacy minimalnej zajmujemy 8. miejsce… od końca. Z zarobkami na poziomie 615,51 euro miesięcznie brutto (kurs euro 18.06.2021) zamykamy pierwszą grupę, w której wyprzedzają nas Słowacy i Litwini.

Najwyższa płaca minimalna w Europie – kto dostaje najwięcej, a kto najmniej?

W zestawieniu Eurostatu, spośród wszystkich 21 państw zajmujemy 14. pozycję. Z taką wypłatą na poziomie 615,51 euro miesięcznie brutto, nie możemy konkurować z innymi państwami członkowskimi. Które z nich wprowadziło najwyższą pensję minimalną w Europie?

Jest to zdecydowanie Luksemburg, w którym płaca minimalna 2021 wynosi 2202 euro brutto miesięcznie (ponad 10 000 złotych brutto). Na drugim końcu zestawienia znalazła się Bułgaria z gwarantowaną pensją na poziomie 332 euro brutto miesięcznie (około 1500 złotych brutto).

Minimalna płaca w Europie – jaki odsetek dostaje najniższe wynagrodzenie?

Kolejne ciekawe dane statystyczne dotyczą struktury społecznej zarobków. Niestety w tym przypadku raport nie jest tak aktualny, ponieważ dotyczy sytuacji mającej miejsce w 2018 roku. Można jednak przypuszczać, że społeczna struktura zarobków zmienia się mniej dynamicznie od samej płacy minimalnej w Europie. Z danych Eurostatu wynika, że wtedy aż 12% Polaków zarabiała najniższą krajową. To stawiało nas w gronie pięciu państw, w których ponad 10% obywateli otrzymuje minimalną wypłatę gwarantowaną. 

Płaca minimalna w Europie 2021 – co z siłą nabywczą pensji minimalnej?

Raport dotyczący płacy minimalnej w Europie w 2021 roku jest niewątpliwie ciekawy, jednak nie przekłada się zbytnio na faktyczną sytuację mniej zarabiających. Zwykła stawka nie bierze bowiem pod uwagę kosztów życia w danym państwie. Wysokie wynagrodzenie minimalne w bardzo drogim kraju nie musi oznaczać dobrobytu. Najważniejszą statystyką w tym przypadku jest ocena siły nabywczej płacy minimalnej w Europie. Co to znaczy? 

Taka metodologia badań Eurostatu bierze pod uwagę koszty utrzymania w danym państwie, sprawdzając, na ile mogą sobie pozwolić osoby otrzymujące płacę minimalną. Jakie są wnioski? 

Płaca minimalna w Europie 2021 badania
źródło: Eurostat

W takim zestawieniu Polska nieco zyskuje. Minimalna płaca w Europie w ujęciu siły nabywczej, plasuje nas w grupie drugiej, w bliskim sąsiedztwie Hiszpanii i Słowenii. Co to znaczy? Niska kwota minimalnej pensji w Polsce jest nieco rekompensowana przez stosunkowo tanie koszty życia. Po wzięciu pod uwagę kosztów utrzymania awansowaliśmy o kilka pozycji w górę.

Oceń artykuł
1/5 (2)