Reklama

Statystyki home office – jak wypadamy na tle Europejczyków?

Home office w Europie stało się popularne jak nigdy wcześniej. Oczywiście najważniejszym powodem rosnącej popularności pracy z domu jest pandemia koronawirusa, która wciąż nie powiedziała ostatniego słowa. Jaki odsetek Europejczyków trafił na home office w 2020 roku? Jak na tle pozostałych krajów członkowskich wypada Polska?

europejczycy na home office statystyki

Zebrane przez Eurostat dane pokazują nam, jak bardzo pandemia wpłynęła na europejski rynek pracy. Statystyki dot. home office pokazują, że w poprzednim roku pracodawcy znacznie częściej decydowali się na zlecanie zatrudnionym pracy zdalnej. Przed wybuchem pandemii rynek powierzchni biurowych w Polsce rozwijał się w rekordowym tempie. Obecnie cała branża znacznie spowolniła, ponieważ wiele firm wciąż stawia na pełne home office lub pracę hybrydową. Ile procent europejskich pracowników wysłano do pracy z domu? Czy rodzimi pracodawcy zlecali home office równie chętnie? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Łodzi czeka, aż ją odkryjesz!

Statystyki home office w Europie – gdzie najczęściej zlecano pracę z domu?

Jeszcze przed wybuchem pandemii mogliśmy mówić o błyskawicznie rozwijających się usługach coworkingu i stale powiększającym się zapotrzebowaniu na nowe powierzchnie biurowe. Po wybuchu pandemii wielu pracodawców zdecydowało się na wysłanie podopiecznych do wykonywania pracy w formie home office. W jakich europejskich państwach wysłano do domu najwięcej pracowników? Według danych przedstawionych przez Eurostat, w 2020 roku ponad 20% zatrudnionych w Finlandii, Luksemburgu i Irlandii wykonywało home office. Unijna średnia w tym przypadku to 12,3%. Jak na tle UE wypada Polska?

Nieco poniżej średniej. Statystyki home office zawarte w raporcie Eurostatu przekazują, że zaledwie 8,9% polskich pracowników wykonywało pracę z domu. Ten wynik plasuje nas na czele drugiej połowy stawki – zaraz obok Hiszpanii, Słowenii i Szwecji.

Home office w Polsce – co z wynajmem powierzchni biurowych?

Przed wybuchem pandemii niemal wszystkie polskie miasta uznawane za centra biznesowe notowały wzrost powierzchni biurowej. Bardzo popularne stały się też łączone biura na wynajem, w których można było prowadzić swoją małą działalność bez konieczności wynajmu samodzielnego lokalu. Z kwietniowego raportu CBRE wynika, że warszawska powierzchnia biurowa urosła w stosunku do pierwszego kwartału 2020 roku o 8%. To może być wynik zakończenia inwestycji, które zostały rozpoczęte jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Co ciekawe, wzrost powierzchni biurowej nie oznaczał większego zainteresowania najmem. W pierwszym kwartale 2021 roku wynajęto aż o 21% mniej powierzchni niż rok temu.

Oceń artykuł
0/5 (0)