Reklama

Niedopłata podatku PIT – ile masz dni na zrobienie przelewu?

Już tylko kilka dni pozostało do zakończenia rozliczeń podatkowych za 2020 rok. Na koncie niektórych podatników powstaje dopłata do PIT, która wiąże się z koniecznością zrobienia przelewu na specjalny rachunek. Jak urząd może poinformować o niedopłacie podatku PIT? Ile masz czasu, zanim zaczną narastać odsetki?

dopłata do pit

Dopłata do PIT to sytuacja, która zobowiązuje podatnika do wpłaty określonej kwoty na wygenerowany rachunek urzędu skarbowego. Ostateczny termin zbliża się wielkimi krokami, ponieważ PIT-37 trzeba rozliczyć do 30 kwietnia 2021 roku. Od pewnego czasu rozliczanie się z fiskusem jest dużo łatwiejsze. Internetowa platforma zawiera przygotowany dokument rozliczeniowy, który wystarczy sprawdzić, a potem zaakceptować lub zmienić. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy ostateczne rozliczenie zawiera niedopłatę podatku PIT. Jeżeli nie zapłacimy w terminie, urząd zacznie ściągać odsetki od zobowiązania. W skrajnych przypadkach możemy się spotkać z karą grzywny, która może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do kiedy mamy czas na uregulowanie niedopłaty podatku PIT-37?

Szukasz pracy? Praca w Gdyni jest na wyciągnięcie ręki!

Dopłata do PIT – do kiedy musisz zapłacić? Kiedy zaczną narastać odsetki?

Nie wszyscy zastanawiają się, jak sprawdzić PIT w 2021 roku. Automatyczna akceptacja w usłudze e-Urząd Skarbowy, powinna zapobiegać niedopełnieniu obowiązku podatkowego w terminie. Wychodząc z tego założenia, wielu podatników nie interesuje się internetową deklaracją. W niektórych przypadkach takie podejście może okazać się kosztownym błędem! Przygotowaną deklarację warto sprawdzać, ponieważ na rachunku podatnika może powstać niedopłata podatku PIT. Oczywiście deklaracja wciąż może zostać zaakceptowana automatycznie, jednak za dokonanie dopłaty do PIT odpowiada sam podatnik.

Jeżeli Twoje rozliczenie podatkowe wykazało niedopłatę, musisz samodzielnie przelać odpowiednią kwotę na specjalnie wygenerowany rachunek. Do kiedy niedopłata podatku PIT-37 powinna zostać uregulowana? Najlepiej jak najszybciej. Jeżeli tego nie zrobisz, urząd skarbowy ma obowiązek przekazać Ci informację o niedopłacie podatku PIT do 30 maja 2021 roku. Od otrzymania tej informacji masz 7 dni na uregulowanie zaległości. Jeśli nie zrobisz tego w ostatecznym terminie, urząd zacznie naliczać odsetki od zaległości podatkowej. 

Niedopłata podatku PIT-37. Na jakie konto zrobić przelew?

Jak zapłacić niedopłatę podatku PIT-37? W tej kwestii już jakiś czas temu doszło do pewnych zmian. Podatnicy nie powinni już wpłacać zaległości na ogólny rachunek urzędu skarbowego właściwego ich miejscu zamieszkania. W tej chwili każdy podatnik posiada swój mikrorachunek, na którym należy dokonywać wpłat podatkowych. Aby tego dokonać, wystarczy zalogować się w dawnej usłudze Twój e-PIT i wybrać opcję “zapłać online”. W ten sposób uzyskasz automatycznie wypełniony formularz, zawierający poprawną kwotę do zapłaty, który wystarczy zaakceptować i przejść do płatności.

Niedopłata podatku PIT-37 – co grozi za opóźnienia?

Jak już wspomnieliśmy, list od urzędu skarbowego informujący o niedopłacie podatku zobowiązuje do zapłaty w ciągu 7 dni od zapoznania się z treścią. Jeżeli nie zrobimy tego w terminie, urząd skarbowy zacznie naliczać odsetki za zaległość podatkową, które i tak trzeba będzie zapłacić. Jeżeli niedopłata podatku PIT-37 nie zostanie uregulowana w późniejszym terminie wraz z odsetkami, na osobę zobowiązaną może zostać nałożona grzywna lub mandat. W myśl artykułu 57. Kodeksu karno-skarbowego:

Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Warto dodać, ze kara mandatu za niepłacenie podatków w 2021 roku została podniesiona. Podatnik może zapłacić nawet 5-krotność najniższej krajowej, czyli aż 14 tysięcy złotych. Jeżeli unikanie podatków zacznie nosić znamiona “uporczywego”, osoba zobowiązana może zostać ukarana grzywną w wysokości od 280 złotych do nawet 56 tysięcy złotych.

Oceń artykuł
0/5 (0)