Emerytura obywatelska według Gwiazdowskiego – każdy powinien dostać tyle samo?

Według Roberta Gwiazdowskiego powszechna emerytura obywatelska to dobre rozwiązanie dla podupadającego systemu emerytalnego w Polsce. Dlaczego zdaniem eksperta należy przeprowadzić reformę emerytur? Czy takie rozwiązanie sprawdziło się w innych krajach?

Gwiazdowski o emeryturach obywatelskich

Na łamach jednego z portali informacyjnych były członek rady nadzorczej ZUS-u przekazał, że jego zdaniem emerytury obywatelskie będą dobrym sposobem na rozwiązanie problemów systemu emerytalnego. Takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w innych krajach, jednak absolutnie nie można ich nazwać pozbawionymi wad. Jednym z dobrych przykładów jest emerytura w Kanadzie, uznawana za jedną z najbardziej stabilnych na świecie. Dlaczego zdaniem eksperta również Polacy powinni się nad nią zastanowić? Sprawdź!  

Szukasz pracy? Praca w Krakowie czeka, aż ją odkryjesz!

Gwiazdowski przekonuje – emerytura obywatelska to dobre rozwiązanie

Według Roberta Gwiazdowskiego, wprowadzenie jednolitej emerytury obywatelskiej to jedyne rozwiązanie, aby zapobiec upadkowi systemu emerytalnego w Polsce. Trzeba przyznać, że obawy o świadczenia obecnych 30-latków nie są bezpodstawne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył, że już w 2050 roku system emerytalny nie zapewni godnych świadczeń większości Polaków. Wcześniej wspomniany ekspert wypowiedział się na łamach “Super Expressu” twierdząc, że wysokość emerytury obywatelskiej powinna być jednakowa dla wszystkich – bez względu na zawód, zarobki i liczbę przepracowanych lat:

Emerytura obywatelska równa dla wszystkich tych, którzy będą mieli emerytury w przyszłości, będzie niską emeryturą. Ale i tak za te 30 lat trzy czwarte przyszłych emerytów będzie uzyskiwało emeryturę minimalną, bo nie odłożą na większą – R. Gwiazdowski dla “SE”

Emerytura obywatelska – czy inne kraje na tym zyskały? 

Gdyby w Polsce wprowadzono taki system, według Roberta Gwiazdowskiego, nie bylibyśmy ogólnoświatowym pionierem emerytur obywatelskich. Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują np. Kanadzie i Nowej Zelandii. Tego typu rozliczenie emerytalne gwarantuje wszystkim seniorom takie same świadczenia, na których wysokość można wpłynąć, odkładając na indywidualne konta lub zakładając fundusze w innych filarach.

Dlaczego przyszli emeryci potrzebują reform? Z wyliczeń ZUS-u wynika, że tzw. kwota zastąpienia za kilkadziesiąt lat będzie wynosiła zaledwie nieco ponad 20% średniej krajowej. Warto dodać, że obecnie emerytury pokrywają około 50% średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora