Reklama

Kara finansowa dla pracownika – za co można ją dostać?

Kara pieniężna to jeden ze sposobów na przywołanie pracownika do porządku. Zgodnie z Kodeksem pracy, osobę zatrudnioną można karać finansowo, jeśli jej zachowanie łamie przepisy. Za co można otrzymać karę finansową w pracy? Ile wynosi?

Kara pieniężna dla pracownika

Łamanie obowiązków w pracy może skończyć się wizytą na dywaniku u przełożonego. Jeśli to nie przyniosło efektu, a Twoje przewinienia są odpowiednio poważne – może zostać nałożona na Ciebie kara pieniężna. Oczywiście każdy pracownik ma prawo popełniać błędy. Jednak nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy lub złamanie przepisów BHP, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Aby uniknąć nieprzyjemności, musisz poznać obowiązki pracownika zawarte w Kodeksie pracy i wiedzieć, kiedy pracodawca może zastosować karę porządkową. Co, jeśli mimo znajomości przepisów nie unikniesz kary finansowej? Ile wynosi kara pieniężna dla pracownika i kiedy pracodawca musi ją przyznać? Czy otrzymanie kary finansowej może utrudnić poszukiwanie nowej oferty pracy

Kara pieniężna – za co?

Nagana, zwolnienie dyscyplinarne, kara upomnienia i kara pieniężna to podstawowe sposoby na ukaranie pracownika, który w rażący sposób złamał przepisy obowiązujące w firmie. Umowa o pracę jest stosunkiem zatrudnienia ściśle chronionym przez Kodeks pracy, dlatego pracodawcy stosujący karę finansową dla pracownika powinni postępować zgodnie z przepisami. Według kodeksu można zastosować karę pieniężną, gdy:

  • pracownik łamie zasady BHP lub przepisy przeciwpożarowe;
  • osoba zatrudniona dopuści się opuszczenia stanowiska pracy w sposób  nieusprawiedliwiony; 
  • pracownik spożywa np. alkohol w miejscu pracy, lub przyszedł do niej pod wpływem środków odurzających.

Kara pieniężna za picie alkoholu w pracy lub nieobecność w pracy bez usprawiedliwienia to niewątpliwie jedne z najpoważniejszych przewinień, które mogą zatrzymać rozwój Twojej kariery zawodowej.

Kara pieniężna dla pracownika a kodeks pracy

Jak wysoka może być kara pieniężna dla pracownika? Kodeks pracy dokładnie określa, kiedy można zostać ukaranym, w jakiej wysokości i na co zostaną przeznaczone pieniądze. Mówi o tym artykuł 108 k.p. o karach porządkowych:

Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną.

Ile wynosi kara pieniężna dla pracownika? Według tego samego artykułu: 

Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 potrącenia z wynagrodzenia za pracę § 1 pkt 1-3.

Wiemy już, za co kara pieniężna dla pracownika może zostać nałożona. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, przełożony nie może wykorzystać wpływu na konto z tytułu kary wedle swojego uznania:

Art. 108 k.p.: Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kara finansowa dla pracownika – zasady nakładania kary

Kara finansowa za błąd w pracy nie może zostać nałożona w dowolnym terminie. Przepisy Kodeksu pracy określają, że nie można nałożyć kary finansowej na pracownika, który dopuścił się przewinienia dawniej, niż 3 miesiące przed nałożeniem grzywny. Jeśli do naruszenia przepisów nie doszło dawniej, niż 3 miesiące temu, pracodawca może nałożyć karę w ciągu dwóch tygodni od momentu, w którym dowiedział się o zaistniałej sytuacji. 

Kiedy kara pieniężna dla pracownika może zostać nałożona później? Termin dwóch tygodni może zostać przedłużony, jeśli pracownik jest nieobecny w pracy. To z powodu kolejnego przepisu, który określa, że przełożony musi wysłuchać wytłumaczenia pracownika, oraz przedstawić mu decyzję o zastosowaniu kary na piśmie. Oprócz tego pracownik ma prawo do odwołania się od kary porządkowej w ciągu 7 dni od otrzymania pisma, a brak odrzucenia odwołania w ciągu 14 dni, wiąże się z akceptacją przełożonego.

Kara pieniężna dla pracownika – wzór

Co powinien zawierać dokument, któremu towarzyszy kara pieniężna dla pracownika? Wzór jest standardowym pismem służbowym, dlatego oprócz powodu nałożenia kary porządkowej, należy zamieścić w nim datę sporządzenia dokumentu, miejscowość i dane pracownika, którego dotyczy pismo.

 

………………………………………….
(data i miejscowość)

……………………………………..
(dane pracownika)

ZAWIADOMIENIE O 

ZASTOSOWANIU KARY PIENIĘŻNEJ

 

Po uprzednim wysłuchaniu w dniu ……………………………..Pana/Pani* wersji wydarzeń, na podstawie art. 108 Kodeksu pracy, z powodu naruszenia przez Pana/Panią* ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia, stawienia się do pracy w stanie nietrzeźwości, spożywania alkoholu w czasie pracy, przewinienia popełnionego w dniu …….………, polegającego na …………………

……………………………………………………………………………………………………, nakładam na Pana/Panią karę pieniężną w wysokości…………………………… złotych.

Od niniejszego orzeczenia przysługuje Panu/i prawo wniesienia sprzeciwu do pracodawcy, w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego pisma. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od daty jego wniesienia jest równoznaczne z jego uwzględnieniem.

 

…………………………………………………
(podpis pracodawcy)

………………………………………………
(podpis pracownika)

 

Wzór pisma o zastosowanie kary pieniężnej dla pracownika w formacie PDF

Oceń artykuł
3.7/5 (3)