Reklama

Dni wolne na poszukiwanie pracy – kto je dostanie? Jak złożyć wniosek? Sprawdź!

Urlop na poszukiwanie pracy to dodatkowy mechanizm ochronny zapewniany przez Kodeks pracy. Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który został zwolniony przez pracodawcę, może złożyć wniosek o urlop na poszukiwanie pracy. Ile dni wolnego można otrzymać? Komu przysługują? Sprawdź!

pracownik wnioskujący o urlop na poszukiwanie pracy

Nie wszyscy wiedzą, że oprócz okresu wypowiedzenia pracownikom przysługuje także urlop na poszukiwanie pracy. Dodatkowe dni wolne należą się każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który spełnia wymagania określone w ustawie. Umowa o pracę jest najlepiej chronionym stosunkiem służbowym, który zabezpiecza pracowników na wiele sposobów. Najbardziej znanym jest okres wypowiedzenia, przyznawany zwolnionemu pracownikowi. Taki okres ochronny może trwać nawet 3 miesiące, w ciągu których pracownik ma szansę zadbać o zachowanie ciągłości zatrudnienia i stworzenie pewnego rodzaju finansowej poduszki bezpieczeństwa. W tym przypadku Kodeks pracy przewiduje dodatkowe dni wolne, które można wykorzystać na odbycie rozmowy kwalifikacyjnej lub przeszukiwanie portali z ogłoszeniami o pracę. Czy dni na poszukiwanie pracy są płatne? Co, jeśli nie masz już urlopu wypoczynkowego do wykorzystania?

Szukasz nowego zajęcia? Praca we Wrocławiu jest na wyciągnięcie ręki!

Urlop na poszukiwanie pracy – ile dni wolnych możesz dostać?

Otrzymanie wypowiedzenia od pracodawcy to wydarzenie, które komplikuje życie niemal każdego pracownika. Na szczęście Kodeks pracy dba o to, aby osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nie straciły zatrudnienia z dnia na dzień. Dzięki okresowi wypowiedzenia można zająć się poszukiwaniem nowego zajęcia i zabezpieczyć środki finansowe, które pozwolą przetrwać najgorsze. Warto wiedzieć, że podczas wypowiedzenia można wykorzystać dodatkowy urlop na poszukiwanie pracy. Podczas tego zwolnienia zachowuje się prawo do pełnego wynagrodzenia, a liczba dni urlopu do wykorzystania nie zależy od wcześniejszych planów urlopowych pracownika. Ile dni na poszukiwanie pracy można otrzymać?

Dni wolne na poszukiwanie pracy reguluje artykuł 37. Kodeksu pracy. W treści ustawy możemy przeczytać, że urlop na poszukiwanie pracy wynosi:

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Ten sam artykuł określa też, ile dni urlopu na poszukiwanie pracy można wykorzystać w zależności od długości okresu wypowiedzenia:

2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia; 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 skrócenie okresu wypowiedzenia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Dni wolne na poszukiwanie pracy – jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi?

Jednocześnie za ten czas poświęcony na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie, które określone jest w rozporządzeniu MPiPS z dnia 29 maja 1996 roku w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy:

(…) przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop z tym, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się  z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Aby obliczyć wynagrodzenie za dni wolne na poszukiwanie pracy, należy:

Podzielić składniki stałe wynagrodzenia przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu Podzielić składniki zmienne wynagrodzenia przez liczbę faktycznie przepracowanych godzin w tym miesiącu. Wynagrodzenie za dni na poszukiwanie pracy jest sumą powyższych wyników pomnożoną przez liczbę godzin zwolnienia od pracy – źródło kadromierz.pl

Dni wolne na poszukiwanie pracy – komu przysługują?

Jak wynika z przedstawionego artykułu Kodeksu pracy, dni na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi, który jest w trakcie okresu wypowiedzenia. Aby można było mówić o prawie do 2 dni na poszukiwanie pracy, trzeba pamiętać, że to pracodawca musi wyjść z inicjatywą zwolnienia pracownika. Jeśli zatrudniony zdecydował się odejść i złożył wypowiedzenie – dni na poszukiwanie pracy mu nie przysługują. Udzielenie urlopu na znalezienie nowego zatrudnienia powinno wynikać z wniosku złożonego przez pracownika. Jeśli osoba na wypowiedzeniu tego nie zrobi – przełożony nie ma obowiązku udzielać mu dodatkowego urlopu. O czym jeszcze warto pamiętać?

Urlop na poszukiwanie pracy może zaistnieć, gdy okres wypowiedzenia pracownika wynosi minimum 2 tygodnie. To znaczy, że nie liczba dni urlopu do wykorzystania, a odpowiedni staż pracy w firmie upoważnia do złożenia wniosku o dni na poszukiwanie pracy.

Dni wolne na poszukiwanie pracy w świadectwie pracy

Dni na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia nie stanowią części 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego do wykorzystania. Wiele osób zastanawia się, czy informację o wykorzystaniu wolnego na znalezienie pracy powinno się zawierać w świadectwie pracy wystawionym przez pracodawcę. Według przepisów – nie ma takiej potrzeby. Świadectwo pracy powinno zawierać informacje o przebiegu zatrudnienia, które mają realny wpływ na uprawnienia pracownicze w nowej firmie. Dni na poszukiwanie pracy w świadectwie pracy są zbędne, ponieważ taki urlop nie ma żadnego wpływu na przyszłe uprawnienia.

Wniosek o urlop na poszukiwanie pracy – wzór

Jeśli pracownik spełnia wszystkie wymagania, może ubiegać się o 2 lub 3 dni wolne, składając wniosek o urlop na poszukiwanie pracy. Warto pamiętać, że pracodawca udziela go tylko na wyraźną prośbę pracownika (na wniosek pracownika), a dni na poszukiwanie pracy można wykorzystać w całości bądź w częściach. Bardzo ważne jest, aby w treści wniosku doprecyzować, ile dni wolnych na poszukiwanie pracy chcemy wykorzystać. Jak wygląda taki wniosek?

………………………………………
(miejscowość i data)

………………………………………
(imię i nazwisko pracownika)

………………………………………
(stanowisko i dział)

………………………………………
………………………………………
(dane pracodawcy)

 

Wniosek o udzielenie dni wolnych na poszukiwanie pracy

 

W związku z udzieleniem mi wypowiedzenia umowy o pracę i trwający okres wypowiedzenia proszę o udzielenie dwóch/trzech dni wolnych  na poszukiwanie pracy w dniach …………………….. .

 

 

 

……………………………………..
(podpis pracownika)

 

Pobierz darmowy wzór w formacie PDF – Wniosek o dni na poszukiwanie pracy

Dni wolne na poszukiwanie pracy a okres wypowiedzenia umowy o pracę

Poszukiwanie nowej pracy to trudne zadanie i wymaga nieco czasu, dlatego też przewidziano w Kodeksie pracy okres wypowiedzenia. Jest to czas, w którym zarówno pracownik jak i pracodawca mogą przygotować się do nowej sytuacji. Dla zatrudnionego to także okazja na poszukiwanie nowej pracy i zachowanie ciągłość zatrudnienia. Jednak ile wynosi taki okres wypowiedzenia? Tutaj również tę kwestię regulują zapisy w Kodeksie pracy. Informacje na ten temat znajdziemy w art. 36:

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Okresy te obowiązują zarówno w sytuacji, gdy do rozwiązania stosunku pracy doszło z inicjatywy pracownika, jak i pracodawcy. Jedynymi sytuacjami, które mogą doprowadzić do skrócenia tych okresów, jest:

  • zwolnienie dyscyplinarne,
  • wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym z winy pracodawcy,
  • porozumienie stron skracające okres wypowiedzenia,
  • ogłoszenie upadłości zakładu pracy.
Oceń artykuł
3.4/5 (5)