Pierwsza umowa na czas nieokreślony: czy to możliwe? Przepisy Kodeksu pracy

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pierwsza umowa o pracę może być od razu zawarta na czas nieokreślony. Nie bez przyczyny: umowa na czas nieokreślony daje wiele przywilejów. Co na ten temat mówią przepisy prawa pracy? Czy można zatrudnić od razu na czas nieokreślony?

czy umowa na okres próbny jest obowiązkowa?

Udana rozmowa o pracę, podpisanie umowy na okres 3 miesięcy i pierwsze dni w nowym otoczeniu. Chyba każdy zna ten schemat, który spotykamy wielokrotnie podczas naszej kariery zawodowej. Jednak, czy umowa na okres próbny jest obowiązkowa, czy może istnieje szansa na natychmiastowe podpisanie umowy na czas nieokreślony? Mimo że trzymiesięczny czas próby to najczęściej spotykane zjawisko, to umowa na okres próbny wcale nie jest wymogiem prawnym. Co na ten temat mówi Kodeks pracy? Jaką umowę można podpisać już na początku kariery w firmie?

Szukasz pracy? Praca w Radomiu czeka, aż ją odkryjesz!

Pierwsza umowa na czas nieokreślony: przepisy

Umowa na czas próbny to najczęściej stosowany dokument, który wita nowych pracowników u progu kariery w firmie. Pracodawcy chcą w ten sposób potwierdzić kwalifikacje i umiejętności pracownika, który tak dobrze wypadł na rozmowie o pracę. Jednak, czy umowa na okres próbny jest obowiązkowa? Przepisy dotyczące umowy na trzy miesiące zawiera artykuł 25. Kodeksu pracy, który jasno stwierdza, że:

Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.

Czy umowa na okres próbny jest obowiązkowa?

W treści artykułu możemy przeczytać, że umowę na okres próbny zawiera się na maksymalnie 3 miesiące. Na tym etapie aktywności zawodowej, pracodawca określa, czy pracownik będzie przydatny na danym stanowisku. Jak widać, próżno szukać informacji o konieczności wysyłania nowego pracownika na okres próbny. To znaczy, że mimo iż jest to często stosowana praktyka – nie ma żadnych przeszkód, aby zatrudnienie zawarto  od razu na dłuższy czas. 

Czy pierwsza umowa może być na czas nieokreślony?

Niestety dosyć często dochodzi do sytuacji, gdy pracodawcy lekceważąco podchodzą do przepisów związanych z zatrudnieniem pracownika. O ile okres próbny jest jak najbardziej na miejscu, o tyle bezpłatny dzień próbny w pracy stanowi nadużycie. Nie dziwi fakt, że na podstawie swoich doświadczeń, wielu pracowników zastanawia się, czy można zatrudnić pracownika od razu na czas nieokreślony. Taka sytuacja nie zdarza się często, jednak w przepisach nie znajdziemy żadnych przeciwwskazań. To jak najbardziej możliwe, aby zamiast okresu próbnego pracodawca zaproponował Ci od razu umowę na czas nieokreślony.

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora