Emerytury stażowe to rewolucyjny projekt zmian w systemie emerytalnym. Solidarność zaakceptowała pomysł Andrzeja Dudy o wprowadzeniu nowych emerytur dla osób najdłużej odkładających do ZUS. Czy emerytura stażowa wejdzie w życie? Kiedy prezydent podpisze projekt ustawy? Aktualizacja 11.02.2022 r.
Emerytury stażowe to ciągle powracający pomysł Andrzeja Dudy i przedstawicieli NSZZ Solidarność. Obecny system emerytalny jasno określa, że kobiety i mężczyźni muszą osiągnąć konkretny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Nowości w systemie emerytalnym to rewolucja, która całkowicie zmienia dotychczasowe zasady przyznawania świadczeń z ZUS. Emerytury stażowe mogą oznaczać, że nie będziemy musieli czekać do 60. roku życia. Podstawą do ich przyznawania ma być staż pracy. Tego typu projekt to jedna z korzystnych zmian dla emerytów, która ma szansę wejść w ramach zmian podatkowych w Polskim Ładzie. Jeśli emerytury stażowe wejdą w życie, będą współgrały z projektem emerytury bez podatku i wyższą kwotą wolną od podatku dla emerytów kontynuujących pracę. Czy emerytury prezydenckie mają szansę wejść w życie?
Czego udało nam się dowiedzieć do tej pory? Czy prezydent podpisze emerytury stażowe? Od kiedy mogą obowiązywać?
Emerytury stażowe – najnowsze wiadomości [aktualizacja 11.02.2022 r.]
Wygląda na to, że doczekaliśmy się oficjalnej deklaracji i podjęcia kroków w sprawie emerytur stażowych. Projekt przejścia na emeryturę po 40 latach pracy był jedną z najważniejszych obietnic Andrzeja Dudy. Niestety po wygranych wyborach, trudno było otrzymać jasne informacje w sprawie postępów nad tworzeniem nowego mechanizmu emerytalnego.
Wszyscy, którzy czekają na emerytury stażowe, mają powody do zadowolenia. We wtorek do Sejmu trafił nie jeden, a dwa projekty emerytur stażowych. We wtorek odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego, złożonego przez „Solidarność”. Co ciekawe, wszystkie ugrupowania polityczne wypowiadają się przychylnie na temat ewentualnego wprowadzenia emerytur prezydenckich. Jedynym wyjątkiem w tym przypadku jest Konfederacja, która twierdzi, że nie stać nas na powiększanie grupy emerytów.
Również we wtorek 14.12.2021 roku skierowano do Sejmu projekt przygotowany przez Andrzeja Dudę. Projekt prezydencki jest nieco bardziej restrykcyjny. Zakłada, że prawa do emerytury stażowej mają nabywać osoby o stażu pracy przekraczającym 39 lat (kobiety) i 44 lata (mężczyźni). Przyznanie emerytury prezydenckiej miałoby być uzależnione od tego, czy osoba składająca wniosek zebrała kapitał pozwalający na otrzymanie emerytury minimalnej w danym roku kalendarzowym.
Andrzej Duda – emerytury stażowe na pewno powstaną
Tysiące pracowników z całej Polski zadaje sobie pytanie „kiedy prezydent podpisze emerytury stażowe?”. Najnowszy komunikat wydany przez Kancelarię Prezydenta RP potwierdza, że projekt stażowych emerytur powstanie z całą pewnością.
Co więcej, jak czytamy na jednym z portali Polska Press, projekt emerytur stażowych „Nowy Wiek Emerytalny” został już ustalony z Zakładem Ubezpieczeń Społecznym i czekają na wprowadzenie w życie.
Jak przedstawiają się wcześniejsze emerytury według najnowszych informacji? Czy mimo wcześniejszych zapowiedzi mówi się o osiągnięciu wieku emerytalnego?
Wprowadzenie emerytur stażowych – na jakich zasadach?
- Wypracowany kompromis ma oznaczać, że przyznanie emerytury będzie zależeć od osiągnięcia wieku emerytalnego. To miałoby być 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn.
- Warunek osiągnięcia oskładkowanego czasu pracy pozostaje bez zmian. Jest to wciąż 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
- W związku z warunkiem postawionym przez Solidarność emerytury stażowe mają zostać wypłacone tylko wtedy, gdy składki pozwolą na cykliczną wypłatę minimum 120% minimalnej emerytury w danym roku (ok. 1500 złotych w 2021 roku).
- Co ważne, do składkowego stażu pracy nie wliczają się studia, czy lata w szkole średniej. Taki staż wpływa na liczbę dni urlopu, jednak nie wydłuża okresu składkowego, gdy chodzi o emeryturę stażową.
Podpisanie ustawy o emeryturach stażowych – Andrzej Duda potwierdza?
Czujni obserwatorzy zauważą na pewno, że nie jest to pierwsza deklaracja tego typu. Przerwanie wielomiesięcznego milczenia może się jednak okazać znakiem, że faktycznie rozpoczęto pewne rozmowy w sprawie emerytur stażowych. Nowości dotyczące nowego mechanizmu to nie tylko deklaracja, ale też pośrednia zapowiedź nadchodzącego kompromisu.
Wygląda na to, że emerytury opierające się na stażu pracy zostaną wprowadzone, ale tylko w takiej formie, na jaką stać budżet państwa:
Chciałbym, żebyśmy to zrealizowali jak najlepiej, jak najrozsądniej. Tak, aby z jednej strony próbować zaspokoić uzasadnione oczekiwania społeczne, ale z drugiej zmieścić się w możliwościach, które ma i będzie miał w przyszłości system emerytalny. My nad tym pracujemy od jakiegoś czasu z panią prezes ZUS, a wypracowanie tego rozwiązania mam nadzieje będzie dziełem tej kadencji – Andrzej Duda na portalu biznes.interia.pl
Wnioski nasuwają się same. Prezydent pragnie wywiązać się ze swojego zobowiązania, jednak zaznacza, że w przypadku emerytury stażowej trzeba mierzyć siły na zamiary. Warto zauważyć też, że „muszę podjąć te wyzwania w drugiej kadencji” dość szybko przeistoczyło się w „mam nadzieję”.
Emerytura stażowa w Polskim Ładzie? Najnowsze wiadomości
[AKTUALIZACJA 22.03.2021 r.] Szef Gabinetu Prezydenta RP – Paweł Szrot, poinformował, że trwają analizy różnych projektów wprowadzenia emerytur stażowych, w tym projektu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Zaznaczył jednocześnie, że obecnie priorytetem rządu jest walka z COVID-19 i nie można zagwarantować, że prezydent złoży projekt w 2021 roku.
Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez Fakt, przedstawiciele OPZZ interweniowali, przypominając o emeryturach stażowych samemu Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Do wywiązania się z obietnic z kampanii wyborczej mogłoby dojść przy okazji wprowadzania tzw. Polskiego Ładu, który w znaczny sposób wpłynie na kształt systemu emerytalnego w Polsce. O wszelkich nowych danych poinformujemy w tym artykule. Z informacji przekazanych przez ww. portal wynika, że na biurko premiera i prezesa trafił dokument o takiej treści:
„Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do Pana o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia tzw. emerytur stażowych. Oczekujemy, że to rozwiązanie znajdzie m.in. w prezentowanym przez Pana Partię Nowym Polskim Ładzie (punkt „Złota jesień życia”)”
Sprawdź też: Dramatycznie niskie emerytury. Tak źle jeszcze nie było!
Kiedy prezydent podpisze emerytury stażowe? Szef Solidarności ma warunki
Emerytury stażowe w 2021 roku nie są nowym pomysłem. Już w trakcie obniżania wieku emerytalnego, Prezydent Andrzej Duda zaproponował warunek zebrania podstawowego kapitału do wypłaty emerytury (czyli osiągnięcie minimalnego stażu pracy).
Już 5 maja 2020 roku Prezydent podpisał porozumienie z Solidarnością. Dotyczyło ono powrotu do prac nad stażowymi emeryturami po wygranych wyborach prezydenckich. Na łamach Gazety Wyborczej Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła współpracę z ZUS w ramach stworzenia projektu wprowadzającego emeryturę stażową.
Walka o wyższą emeryturę – świadczenie powinno być wyższe niż emerytura minimalna?
„Solidarność” dodała warunek, który musi spełnić ustawodawca, aby zyskać jej przychylność. Związki zawodowe w obawie przed głodową stawką emerytalną zaproponowały, że wypłata emerytur stażowych powinna być możliwa tylko wtedy, gdy kapitał zgromadzony przez seniorów pozwoli na wpłatę co najmniej 120% aktualnie obowiązującej minimalnej emerytury.
Ważne: do emerytury stażowej będzie można dorabiać bez ograniczeń, a jej kwota nie będzie niższa niż emerytura minimalna w danym roku kalendarzowym.
Emerytury stażowe – najnowsze informacje jesienią 2021 roku?
Jeżeli przypuszczenia prasy okażą się prawdziwe, informacje o emeryturach stażowych mogą zostać ogłoszone już jesienią 2021 roku. Kiedy zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie, będziemy mogli mówić o małej rewolucji.
Wiek emerytalny może zostać zastąpiony przez świadczenia stażowe przeznaczone dla wszystkich kobiet, które przepracowały przynajmniej 35 lat. W przypadku mężczyzn emerytura stażowa zacznie obowiązywać, gdy osiągną staż co najmniej 40 lat pracy. Można mieć nadzieję, że PIS uchwali emerytury stażowe jeszcze w tym roku.