Emerytury stażowe – przejście na emeryturę jeszcze przed 60-tką?

Emerytury stażowe to rewolucyjny projekt zmian w systemie emerytalnym. Solidarność zaakceptowała pomysł Andrzeja Dudy o wprowadzeniu nowych emerytur dla najdłużej pracujących osób. Kiedy obiecane emerytury stażowe ujrzą światło dzienne? Od kiedy będzie można je dostać?

emeryt chodzący o lasce w domu

Emerytury stażowe to ciągle powracający pomysł Andrzeja Dudy i przedstawicieli NSZZ Solidarność. Obecny system jasno określa, że kobiety i mężczyźni muszą osiągnąć konkretny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Nowości w systemie emerytalnym to rewolucja, która całkowicie zmienia dotychczasowe zasady przyznawania świadczeń z ZUS. Nowy system oznacza, że nie będziemy musieli czekać do 60. roku życia. Podstawą do ich przyznawania ma być staż pracy – bez względu na wiek pracownika. Najbardziej prawdopodobny wariant oznacza, że pieniądze z ZUS dostaniemy po przepracowaniu 35 lat (kobiety) lub 40 lat (mężczyźni). Co to oznacza? Osoby, które rozpoczęły swoją karierę zawodową mając 20 lat będą mogły przejść na emeryturę jeszcze przed 60-tką! 

Nowe propozycje Solidarności i obozu rządzącego pozostawiają wiele pytań. Czy nowości w systemie będą opłacalne? Kiedy obiecane emerytury stażowe wejdą w życie? 

Kiedy obiecane emerytury stażowe?

Emerytury stażowe w 2021 roku nie są nowym pomysłem. Już w trakcie obniżania wieku emerytalnego, Prezydent Andrzej Duda zaproponował warunek zebrania podstawowego kapitału do wypłaty emerytury (czyli osiągnięcie minimalnego stażu pracy). Już 5 maja 2020 roku Prezydent podpisał porozumienie z Solidarnością. Dotyczyło ono powrotu do prac nad emeryturami stażowymi po wygranych wyborach prezydenckich. Na łamach Gazety Wyborczej Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła współpracę z ZUS w ramach wprowadzenia nowego systemu emerytalnego. 

„Solidarność” dodała warunek, który musi spełnić ustawodawca, aby zyskać jej przychylność. Związki zawodowe w obawie przed głodową stawką emerytalną zaproponowały, że wypłata emerytur stażowych powinna być możliwa tylko wtedy, gdy kapitał zgromadzony przez seniorów pozwoli na wpłatę co najmniej 120% aktualnie obowiązującej emerytury minimalnej. Ważne: do emerytury stażowej będzie można dorabiać bez ograniczeń, a jej kwota nie będzie niższa niż emerytura minimalna w danym roku kalendarzowym.

Emerytury stażowe – najnowsze wiadomości [28.05.2021]

Wygląda na to, że doczekaliśmy się oficjalnej deklaracji w sprawie emerytur stażowych. Projekt przejścia na emeryturę po osiągnięciu konkretnego stażu pracy był jedną z najważniejszych obietnic Andrzeja Dudy. Niestety po wygranych wyborach, trudno było otrzymać jasne informacje w sprawie postępów nad tworzeniem nowego mechanizmu emerytalnego. Podczas posiedzenia Rady ds. Społecznych, które miało miejsce 6 maja 2021 roku, usłyszeliśmy jasną deklarację z ust prezydenta:

W ramach Rady ds. Społecznych przed nami wyzwania i nie tylko dyskusja, ale przede wszystkim jakaś propozycja dotycząca tzw. emerytury stażowej. To na pewno jest temat, który muszę podjąć. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości i to nie jest to „czy chcę, czy nie”, ale ja się do tego zobowiązałem i muszę je podjąć w drugiej kadencji – PAP podczas posiedzenia Rady ds. Społecznych.

Czujni obserwatorzy zauważą na pewno, że nie jest to pierwsza deklaracja tego typu. Przerwanie wielomiesięcznego milczenia może się jednak okazać znakiem, że faktycznie rozpoczęto pewne rozmowy w sprawie emerytur stażowych. Nowości dotyczące nowego mechanizmu to nie tylko deklaracja, ale też pośrednia zapowiedź nadchodzącego kompromisu. Wygląda na to, że emerytury opierające się na stażu pracy zostaną wprowadzone, ale tylko w takiej formie, na jaką stać budżet państwa:

Chciałbym, żebyśmy to zrealizowali jak najlepiej, jak najrozsądniej. Tak, aby z jednej strony próbować zaspokoić uzasadnione oczekiwania społeczne, ale z drugiej zmieścić się w możliwościach, które ma i będzie miał w przyszłości system emerytalny. My nad tym pracujemy od jakiegoś czasu z panią prezes ZUS, a wypracowanie tego rozwiązania mam nadzieje będzie dziełem tej kadencji – Andrzej Duda na portalu biznes.interia.pl

Wnioski nasuwają się same. Prezydent pragnie wywiązać się ze swojego zobowiązania, jednak zaznacza, że w tym przypadku trzeba mierzyć siły na zamiary. Warto zauważyć też, że „muszę podjąć te wyzwania w drugiej kadencji” dość szybko przeistoczyło się w „mam nadzieję”.

Emerytury stażowe – nowości. Prezydent przedstawi własny projekt?

Wygląda na to, że kancelaria Andrzeja Dudy ma zamiar złożyć własny projekt ustawy o emeryturze stażowej. Super Express donosi o specjalnej społecznej inicjatywie, którą „Solidarność” chce złożyć w sejmie do 15 czerwca 2021 roku. Odpowiedzią na zniecierpliwienie związkowców ma być projekt przygotowany przez kancelarię prezydenta, o czym w programie „Siódma9” powiedział rzecznik Błażej Spychalski:

Projekt ustawy o emeryturach stażowych powstanie w Kancelarii prezydenta i zostanie złożony w parlamencie. Prezydent dotrzyma słowa […]

Emerytury stażowe w Nowym Ładzie?

[AKTUALIZACJA 22.03.2021 r.] Szef Gabinetu Prezydenta RP – Paweł Szrot, poinformował, że trwają analizy różnych projektów wprowadzenia emerytur stażowych, w tym projektu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Zaznaczył jednocześnie, że obecnie priorytetem rządu jest walka z COVID-19 i nie można zagwarantować, że prezydent złoży projekt do wiosny 2021 roku. Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez Fakt, przedstawiciele OPZZ interweniowali w sprawie emerytur stażowych u samego Jarosława Kaczyńskiego. Do wywiązania się z obietnic sprzed 6 lat miałoby dojść przy okazji wprowadzania tzw. Nowego Ładu, który w znaczny sposób wpłynie na system emerytalny w Polsce. O wszelkich nowych danych poinformujemy w tym artykule. Z informacji przekazanych przez ww. portal wynika, że na biurko premiera i prezesa trafił dokument o takiej treści:

„Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do Pana o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia tzw. emerytur stażowych. Oczekujemy, że to rozwiązanie znajdzie m.in. w prezentowanym przez Pana Partię Nowym Polskim Ładzie (punkt „Złota jesień życia”)”

Sprawdź też: Dramatycznie niskie emerytury. Tak źle jeszcze nie było!

Emerytura stażowa 2021 – dla kogo i od kiedy?

Kiedy zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie, będziemy mogli mówić o małej rewolucji. Wiek emerytalny może zostać zastąpiony przez świadczenia stażowe przeznaczone dla wszystkich kobiet, które przepracowały przynajmniej 35 lat. W przypadku mężczyzn emerytura stażowa zacznie obowiązywać, gdy osiągną staż co najmniej 40 lat pracy. Można mieć nadzieję, że gotowy projekt ustawy trafi do sejmu jeszcze w tym roku.

Oceń artykuł
4.2/5 (73)