Zbieranie truskawek: ile można zarobić? Czy to ciężka praca?

Trwa okres zbioru truskawek. W internecie aż huczy od ofert pracy dorywczej na sezon letni. Sprawdź, ile można zarobić na zbieraniu truskawek. Gdzie szukać pracy? Czy zbieranie truskawek za granicą się opłaca?

zbieranie truskawek

Późna wiosna i lato to najlepszy okres na prace sezonowe. Wtedy pracodawcy najczęściej szukają osób na zbieranie truskawek lub innych warzyw i owoców, na które akurat przypada sezon letni. Tego typu praca może być wykonywana na podstawie przepisów ustawy o pracy tymczasowej, dlatego takich ofert znajdziemy najwięcej na stronach agencji pracy. Sprawdź, ile wynoszą zarobki na zbieraniu truskawek. Czy zbieranie truskawek to ciężka praca na wakacje? Jak szybko zbierać truskawki, aby móc zarobić więcej w krótkim czasie?

Zbieranie truskawek: ile można zarobić?

Zarobki na zbieraniu truskawek zależą od aktualnego poziomu cen w danym roku, formy rozliczenia ustalonej wcześniej przez właściciela plantacji oraz doświadczenia i szybkości zbierania truskawek. Stawki liczone są najczęściej od łubianki (praca na akord, czyli wynagrodzenie płatne od kilograma truskawek). Za jedną można otrzymać około 3 złote. Osoba doświadczona i z przeciętną sprawnością fizyczną może zarobić nawet 200 złotych dziennie. Z kolei miesięcznie zarobki (pięć dni pracy w tygodniu) na zbieraniu truskawek wyniosą w jej przypadku około 4 tysiące złotych. Osoba dodatkowo pracująca w soboty może otrzymać jeszcze więcej.


Szukasz pracy w Sosnowcu? Aplikuj na nasze oferty praca Sosnowiec


Zbieranie truskawek: gdzie szukać pracy?

Zarobki na zbieraniu truskawek w państwach sąsiednich przewyższają stawki w Polsce. Wynagrodzenie, jakie oferują Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Holandia sięga nawet 10 euro za godzinę pracy, czyli około 45 złotych na rękę. Z kolei praca na akord liczona jest tam w wysokości około 3 euro (14 złotych) za 5 kilogramów zebranych truskawek w koszyku. Agencje pracy publikują również informacje o miesięcznych zarobkach na zbieraniu truskawek. Sięgają one nawet 3 tysiące euro, co daje w przeliczeniu na polskie złotówki 13 tysięcy złotych miesięcznie.

Takiej pracy sezonowej najlepiej jest szukać z mocnym wyprzedzeniem i w polecanej oraz sprawdzonej agencji pracy. Zasięgnij kilku rzetelnych opinii o pracodawcy na GoWork.pl, aby móc upewnić się, że jedziesz w dobre i bezpieczne miejsce, a ciężko zarobione pieniądze zostaną ci wypłacone.

Zbieranie truskawek: jakie są prawa pracownika sezonowego?

Plantatorzy, którzy zatrudniają pracowników/pomocników na zbieranie truskawek od 18 maja 2018 roku mają obowiązek ubezpieczyć ich w KRUS (Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Ponadto większość z nich oferuje im dodatkowe wyżywienie i nocleg blisko miejsca pracy. Na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach, pomocnik rolnika jest osobą pełnoletnią, która odpłatnie świadczy pomoc na rzecz rolnika przy zbiorach owoców, warzyw, chmielu, ziół, tytoniu oraz innych roślin zielarskich. Na naszym Poradniku sprawdź również, jakie są prace dla nieletnich w sezonie wakacyjnym.

Pracownika na zbieraniu truskawek obejmuje szereg świadczeń

Co ważne, na podstawie ustawy w zakresie ograniczonym do świadczeń obejmujących jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej, lub rolniczej choroby zawodowej, pomocnik przy zbieraniu truskawek czy innych plonów obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu.

Czy zbieranie truskawek to ciężka praca?

Wiele osób kojarzy zbieranie truskawek z przyjemnym zajęciem na świeżym powietrzu. Oczywiście takie zajęcie może być ciekawą odmianą i sposobem na wakacyjną przygodę. Nie należy jednak zapominać, że jest to też praca, która wymaga wysokiej sprawności fizycznej, wytrzymałości i odporności na różne warunki pogodowe. Zbieranie truskawek wymaga ciągłego schylania, co może powodować ból pleców i karku oraz ogólne zmęczenie. Szczególnie gdy praca trwa dwanaście godzin. Zbiory truskawek najczęściej odbywają się na dużych polach pozbawionych cienia drzew. Trzeba więc być przygotowanym także na mocne nasłonecznienie lub – wręcz przeciwnie –  deszczową i niesprzyjającą pogodę.

Wyposażenie zbieracza truskawek

Jak się ubrać i co wziąć ze sobą, aby zbieranie owoców było komfortowe i efektywne? Praca przy zbieraniu truskawek najczęściej zaczyna się we wczesnych godzinach porannych, na przykład 4:00 lub 5:00 rano i trwać może nawet do godziny 20:00 (szczególnie w czasie pełni sezonu). Na tak wiele godzin pracy trzeba się odpowiednio przygotować! Jeśli zdecydujesz się na wyjazd na zbieranie truskawek, warto zaopatrzyć się w mocny filtr przeciwsłoneczny, kapelusz lub okulary słoneczne, a także niekrępującą ruchów odzież i wygodne obuwie. Na deszczową aurę warto mieć przy sobie z kolei płaszcz wodoodporny lub pelerynę oraz kalosze. Od pracodawcy powinieneś otrzymać specjalne kosze na zbieranie truskawek i (opcjonalnie) maszynę do ich zrywania.

Oceń artykuł
5/5 (2)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora