Reklama

Jak wykazać nadgodziny w pracy zdalnej? Sprawdź zasady

Jesteś ciekaw, jak wykazać nadgodziny w pracy zdalnej? Wyjaśniamy, czy podczas pracy zdalnej nadgodziny rozliczane są na podstawie ogólnych przepisów Kodeksu pracy. Sprawdź również, w jaki sposób pracodawca może cię kontrolować.

Kobieta wyrabia nadgodziny w pracy zdalnej

Przepis dotyczący home office nie został jeszcze wprowadzony do Kodeksu pracy. Powstaje więc pytanie, jak wykazać nadgodziny w pracy zdalnej. Czy pracownikowi należy się dodatek do wynagrodzenia? Jak pracodawca może sprawdzić, czy pracownik rzeczywiście wyrabiał godziny nadliczbowe? W siedzibie firmy szef ma o wiele większą kontrolę nad swoimi podwładnymi, natomiast nadgodziny w pracy zdalnej są już trudniejsze do zweryfikowania. Dlatego wyjaśniamy, jak to zrobić oraz czy pracownikowi należy się dodatek za nadgodziny.

Praca zdalna a nadgodziny

Przepisy prawa pracy regulują jedynie pojęcie tak zwanej telepracy. Jest to zgodnie z artykułem 675 § 1 stałe wykonywanie obowiązków służbowych poza firmą z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (na przykład telefonu czy laptopa) w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Powstaje pytanie, czy praca zdalna a nadgodziny może zostać rozpatrzona na podstawie powyższego przepisu prawnego? Otóż home office ma charakter bardziej okazjonalny. To znaczy, że z określonych powodów pracownik dostaje polecenie pracy poza firmą tylko przez pewien okres. Co więcej, w trakcie pracy zdalnej pracownikowi przysługują ogólne przepisu Kodeksu pracy. Niestety, w firmach zdarzają się również różne nieprawidłowości w pracy zdalnej, dlatego tak ważne jest jej ewidencjonowanie.

Jak wykazać nadgodziny w pracy zdalnej?

Według artykułu 129 Kodeksu pracy tygodniowy czas pracy nie może przekroczyć 40 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, który trwa cztery miesiące. To znaczy, że pracownik na umowie o pracę ma obowiązek pracować jedynie osiem godzin dziennie. Jeśli jednak przekroczy limit, zacznie wyrabiać nadgodziny. Praca zdalna z domu mocno utrudnia zweryfikowanie rzeczywistych godzin przed komputerem. Wszystko więc zależy od pracodawcy, który powinien wprowadzić system umożliwiający mu większą kontrolę swoich podwładnych. Dzięki temu będzie mógł lepiej rozliczać nadgodziny w pracy zdalnej.

Jak pracodawcy mogą weryfikować czas pracy pracowników na home office?

Jedną z kilku metod wykorzystywanych przed pracodawców do większej kontroli pracowników na home office jest rozliczanie efektów zleconej pracy. Jeśli pracownik wykonał danego dnia w ciągu ośmiu godzin szereg zleconych przez przełożonego zadań, to znaczy, że jego praca została pomyślnie wykonana. Niektórzy pracodawcy instalują na komputerze pracownika licznik czasu pracy. Jest to jednak bardziej kosztowna metoda, której podejmuje się niewiele firm. Przypomnijmy również, że nadgodziny w pracy zdalnej powinny być zawsze konsultowane z pracodawcą. Co więcej, nie mogą zostać zrealizowane, jeśli odmówi on pracownikowi pozostania po godzinach pracy przed komputerem.

Dodatek za nadgodziny a praca zdalna

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi należy się pełna pensja oraz dodatek w wysokości 100 lub 50 procent wynagrodzenia. Na sto procent dodatku za nadgodziny w pracy zdalnej może liczyć osoba wykonująca pracę w porze nocnej, w niedziele i święta, w dniu wolnym od pracy czy po przekroczeniu tygodniowej normy czasu pracy. Z kolei niższy dodatek przysługuje pracownikowi, który wykonywał nadgodziny w każdym innym czasie. Jak jeszcze można rozliczyć nadgodziny w pracy zdalnej? Na przykład za pomocą udzielenia czasu wolnego pracownikowi w ramach wspomnianego wcześniej dodatku.


Szukasz pracy w Krakowie? Aplikuj na nasze oferty praca Kraków

Oceń artykuł
1/5 (1)