Reklama

Co z ratami kredytów? Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję!

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Co to oznacza dla kredytobiorców? Że na ten moment rady kredytów nie spadną. Czy to jednak pewne? Niektórzy kredytobiorcy odczują spadek innej wartości – chodzi o WIBOR.

Stopy procentowe

Niestety Narodowy Bank Polski wraz z aktualną projekcją inflacyjną nie dostarczył Radzie Polityki Pieniężnej wystarczających powodów, aby można było zadecydować o obniżce stóp procentowych. Jak podaje Buissnesinsider.pl, wynika to z faktu, że założenia inflacyjne wyglądają nieco gorzej niż marcowe prognozy:

Najnowsza projekcja inflacyjna w kluczowym fragmencie wygląda bowiem nieco gorzej, niż ta poprzednia z marca. Wtedy NBP prognozował, że inflacja za dwa lata, czyli w 2025 r. będzie w przedziale od 2 do 5 proc., teraz zaś prognozuje, że będzie to przedział od 2,1 proc. do 5,1 proc. Czyli środek tego przedziału rośnie z 3,5 proc. do 3,6 proc.

Na ten moment decyzja o utrzymaniu wysokich stóp procentowych podyktowana jest nadal dążeniami do obniżenia inflacji, która w czerwcu zeszła do poziomu 11,5%, co nadal wiąże się ze wzrostem cen, jednak w nieco wolniejszym tempie. Docelowo Rada Polityki Pieniężnej chce zbić inflację do poziomu 2,5-5, co jest zdrowe dla rozwoju gospodarki, a jednocześnie nieodczuwalne dla konsumentów. Jak możemy przeczytać na portalu Money.pl:

Utrzymywanie relatywnie wysokich stóp procentowych ma pomóc w walce z inflacją. Widać, że ta powoli spada (w styczniu wynosiła 17,2 proc., w maju 13 proc., a w czerwcu 11,5 proc.). Dlatego ekonomiści upatrują w tym szansy na obniżki. Może to nastąpić w najbliższych miesiącach, co z pewnością ucieszyłoby kredytobiorców. Choć w ostatnim czasie na dobre wiadomości płynące z rynku nie powinni oni narzekać.

Stopy procentowe – czerwiec 2023

Narodowy Bank Polski po posiedzeniu Rady wydał projekcję inflacyjną, z której możemy dowiedzieć się, że:

Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 22 czerwca 2023 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 11,1 – 12,7 proc. w 2023 r. (wobec 10,2 – 13,5 proc. w projekcji z marca 2023 r.), 3,7 – 6,8 proc. w 2024 r. (wobec 3,9 – 7,5 proc.) oraz 2,1 – 5,1 proc. w 2025 r. (wobec 2,0 – 5,0 proc.).

Oznacza to, że na ten moment stopy procentowe pozostaną bez zmian:

  • stopa referencyjna: 6,75 proc.
  • stopa lombardowa: 7,25 proc.
  • stopa depozytowa: 6,25 proc.
  • stopa redyskontowa weksli: 6,80 proc.
  • stopa dyskontowa weksli: 6,85 proc.

Co ciekawe, nieznaczne obniżki mogą odczuć niektórzy kredytobiorcy. Jak to możliwe? Chodzi przede wszystkim o WIBOR 6M. W ostatnim czasie spadła stawka i choć spadek jest minimalny – 0,01%, to może być odczuwalny.

Co ciekawe, niektórzy eksperci przewidują, że jeśli inflacja spadnie poniżej 10% możliwe są pierwsze obniżki już we wrześniu, jednak ekonomista, prof. Witold Orłowski zaznacza, ze jedyne przesłanki, które przemawiają za obniżką, nie są ekonomiczne, a polityczne.

Oceń artykuł
1/5 (1)