Stopy procentowe znów w górę? Kolejne spotkanie Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe od października 2021 roku zostały podniesione już 11 razy. Na 5 października Rada Polityki Pieniężnej zaplanowała kolejne spotkanie w sprawie ustalenia dalszych kroków wobec wysokości stóp procentowych. Czy znów zostaną podniesione?

Stopy procentowe - grafika przedstawiająca wykres z tendencją wzrostową

Mimo wakacyjnych zapowiedzi w sprawie nadchodzącego spadku inflacji jej wskaźnik wciąż rośnie. Wzrost inflacji we wrześniu 2022 roku przebił oczekiwania analityków. Inflacja wyniosła aż 17,2% według danych Głównego Urzędu Statystycznego. Specjaliści spodziewali się natomiast wartości w okolicach 16,5%. Ceny towarów w porównaniu do września wzrosły zatem o 1,6%. Wrześniowy wynik to pierwsze przekroczenie granicy 17% od lutego 1997 roku. Prognozowane zahamowanie wzrostu cen zatem szybko nie nastąpi, a Rada Polityki Pieniężnej stoi przed kolejnym wyzwaniem.

Czy stopy procentowe znów zostaną podniesione?

Niektórzy specjaliści po ostatniej podwyżce stóp procentowych prognozowali, że to może być już ostatnia taka decyzja. Inni wskazywali, że konieczne może się okazać jeszcze jedno podniesienie stóp procentowych. Zdaniem wielu ekspertów w tym momencie bardziej prawdopodobna jest druga opcja. Inflacja jest wyższa, ceny poszły w górę, prawdopodobnie w konsekwencji wzrosną także stopy procentowe.

5 października odbędzie się kolejne spotkanie Rady Polityki Pieniężnej w tej sprawie. Ekonomiści wskazują na prawdopodobieństwo decyzji w sprawie kolejnej podwyżki stóp procentowych. Większość opinii dotyczy prognozowanej podwyżki o 25 punktów bazowych. Wyjątkowo wysoka inflacja wielu nie napawa optymizmem, przez co niektórzy eksperci spodziewają się jeszcze większych podwyżek.

Możliwa podwyżka stóp procentowych. Co mówią eksperci?

Stopa referencyjna po ostatniej podwyżce wyniosła 6,75 proc. Po kolejnej podwyżce ekonomiści ING Banku Polskiego spodziewają się natomiast stopy referencyjnej w wysokości 7 proc. Podobne szacunki przedstawiają ekonomiści PKO BP I BNP Paribas. Niektórzy eksperci szacują, że to może być ostatnia lub jedna z ostatnich podwyżek. Tymczasem ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się zatrzymania cyklu podwyżek dopiero na poziomie 8,00 proc. Mało optymistyczne wydają się szacunki Santander Bank Polska, które wskazują na podwyżkę nawet w wysokości 50 pb. Z kolei eksperci Banku Pekao spodziewają się utrzymania stóp procentowych na tym samym poziomie, a podwyżki miałyby się pojawić w późniejszym czasie.

Wyższe stopy procentowe – co to oznacza dla kredytobiorców?

Wyższe stopy procentowe oznaczają dla kredytobiorców jeszcze wyższe raty kredytów. Według cytowanego przez Rzeczpospolitą Jarosława Sadowskiego po podwyżce o kolejne 25 pkt bazowych miesięczne raty niektórych kredytów mogą wzrosnąć nawet o 100 zł.

Oceń artykuł
0/5 (0)