Reklama

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej – co dalej ze stopami procentowymi?

04-05 kwietnia 2023 to dni wyznaczone na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Czego możemy się spodziewać? Czy zapadną nowe decyzje dotyczące stóp procentowych? O obniżkach na ten moment nie ma co myśleć, co jednak z podwyżkami?

Stopy procentowe w 2023 roku

Od października 2022 roku stopy procentowe pozostają w niezmienionej wysokości. Czy możemy mówić zatem o stabilności? Zdaniem ekonomistów scenariusz, w którym doczekamy się kolejnych podwyżek, raczej się nie wydarzy. Wszystko zależy jednak od poziomu inflacji bazowej, która na ten moment jest nadal wyższa, niż  przewidywały prognozy. Obecne stopy procentowe utrzymane na poziomie 6,75% najprawdopodobniej pozostaną niezmienione. Inna decyzja RPP byłaby wielką niespodzianką, choć oficjalnie nie zakończono procesów podwyżkowych.

Czy czeka nas obniżka?

Jak twierdzą ekonomiści, na ten moment nie ma co liczyć na obniżkę stóp procentowych. 2023 rok powinien upłynąć pod znakiem dezinflacji, choć nie jest to jeszcze powód do radości. Warto pamiętać, że zjawisko to nie spowoduje spadku cen, po prostu będą one wolniej rosły, co przy aktualnych kosztach życia jest marnym pocieszeniem. Co więcej, prawdopodobny brak podwyżek stóp procentowych w pierwszej połowie 2023 roku, nie oznacza, ze kwestie te nie zostaną ponownie podniesione w następnych miesiącach. Mimo że inflacja wyhamowała i z 18% spadła do 16% w marcu tego roku, to jednak inflacja bazowa ciągle rośnie. A to właśnie ten wskaźnik daje najlepszy obraz ekonomicznej sytuacji kraju.

Jeśli sytuacja się nie poprawi o obniżkach stóp w 2023 roku, będziemy mogli tylko pomarzyć. Jak możemy wyczytać z raportu banku City Handlowy:

Biorąc jednak pod uwagę serię danych inflacyjnych z ostatnich miesięcy, naszym zdaniem uzasadnione jest pytanie czy w ogóle istnieje przestrzeń do obniżek stóp w Polsce. Jeszcze istotniejszym pytaniem jest to, czy kolejnym ruchem Rady Polityki Pieniężnej rzeczywiście powinno być cięcie stóp, czy też może kolejna podwyżka.

To zdanie podziela większość specjalistów. Taki komentarz opublikowali ekonomiści z ING Banku Śląskiego:

Wprawdzie rynek wycenia, że do pierwszych obniżek stóp procentowych dojdzie przed końcem 2023, jednak w naszej ocenie biorąc pod uwagę 'lepkość’ inflacji bazowej do końca tego roku nie będzie warunków do złagodzenia polityki pieniężnej. Także gołębie z RPP niechętnie mówią ostatnio o cięciach stóp.

Oceń artykuł
1/5 (1)