We wtorek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane przedstawiające stopę bezrobocia na wrzesień. Od kilku miesięcy w Polsce utrzymuje się ten sam poziom bezrobocia, jednak eksperci przewidują znaczne spadki. Ile było osób bezrobotnych we wrześniu? Jak to przekłada się na prognozy?
Stopa bezrobocia jest niezmienna od kilku miesięcy. Odczyty wrześniowe również nie zaskoczyły Głównego Urzędu Statystycznego. Wynik za wrzesień to bowiem 5 % rok do roku, czyli taki sam jak w czerwcu, lipcu i sierpniu. Jednak jak twierdzą eksperci, w tym między innymi analitycy Pekao możliwe, że odczyty październikowe w końcu przebiją się poniżej bariery 5%:
Istnieje spora szansa, że w październiku zobaczymy stopę poniżej 5 proc. Najniżej w tym stuleciu.
Nawet jeśli przewidywania te się sprawdzą, to prawdopodobnie wraz z nowym rokiem i końcem wszystkich prac sezonowych będziemy mogli spodziewać się kolejnego zwiększenia liczby bezrobotnych. To jednak normalne zjawisko, które łączy się bezpośrednio z sezonowością niektórych sektorów gospodarczych. Jednocześnie eksperci przewidują, że w przyszłym roku raczej odczyty będą zbliżone do aktualnych danych. We wrześniu liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy i mających status bezrobotnych wynosiła 776 tysięcy. To o około 25 tysięcy mniej niż w zeszłym roku. Pozytywne nastawienie do prognoz i obecnych danych zaprezentowanych przez GUS wyraziła także minister Marlena Maląg:
Sytuacja jest stabilna. Nawet po zakończonym wrześniu, gdzie kończą się prace sezonowe.
Bezrobocie z podziałem na województwa
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącymi podziału na regiony, możemy zaobserwować, gdzie panuje aktualnie najniższe i najwyższe bezrobocie. Jak czytamy w komunikacie ministerstwa:
Najlepiej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 3,0 proc. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie podkarpackim – 8,3 proc.