Dziewiarka — zakres obowiązków. Na czym polega dziewiarstwo?

Dziewiarka to zawód zapomniany. Wiele osób termin ten kojarzy tylko ze sklepem prowadzonym w internecie, w którym kupisz wełnę, druty oraz odnajdziesz inspiracje do robótek ręcznych. Jednak dziewiarka to stanowisko, które oferuje każdy duży zakład włókienniczy. Na czym polega praca dziewiarki?

Dziewiarka - biała i kremowa wełna z drutami w wiklinowym koszyku na jasnym tle

Zawód dziewiarki to z pewnością jeden z tych zawodów, o których nikt nic nie wie. Trudno się dziwić, ponieważ tak naprawdę termin ten dotyczy tylko przemysłu dzianinowego i włókienniczego. Jest to także rodzaj pracy na produkcji.  Pewnie każdy z nas ma w domu bandaż lub komplet firan wykonanych pośrednio przez dziewiarzy, a mimo to nadal większość z nas nie wie, na czym dokładnie polega zawód dziewiarki. Jeśli jesteś fanem robienia na drutach, to musisz zdać sobie sprawę, że włóczki, których używasz, aby stworzyć piękne wzory, to także zasługa pracy dziewiarzy. Dzisiaj postaramy się rozjaśnić te kwestie i raz na zawsze rozprawić się z niewiedzą dotyczącą dziewiarstwa.

Dziewiarstwo: co to?

Dziewiarstwo to proces wytwarzania dzianiny. Wykorzystuje się do tego przędzę i przy pomocy specjalistycznych maszyn takich jak falowarki lub szydełkarki. Jest to także określenie dziedziny wiedzy skoncentrowanej wokół tematu wytwarzania dzianiny. Słownik Języka Polskiego PWN proponuje bardzo krótką i zwięzłą definicję terminu „dziewiarstwo”. Jest to po prostu „wyrób dzianin”. Nic dodać, nic ująć. Jednak mimo że tak łatwo można wytłumaczyć, czym jest dziewiarstwo, to jednak sam proces dziewiarski nie należy do najłatwiejszych. Wszystko opiera się na współpracy zespołowej, w której każda strona ma istotne zadania do wykonania.

W procesie tym bierze udział także przewijacz, który szykuje przędzie do barwienia. Robi to poprzez nawijanie jej na miękkie nawoje przy pomocy maszyn oraz ręcznych urządzeń, do których zaliczamy między innymi szydełko. W dziewiarstwie ma także swój udział snowacz, który snuje osnowę ręcznie lub na snowarce. Oznacza to, że snuje nici w tkaninie wcześniej wypłukanej w specjalnym zlewozmywaku. Kiedy wszystkie te elementy zakończą się sukcesem, do procesu dziewiarstwa przystępuje dziewiarz, który przetwarza przędze w dzianiny.

Dziewiarka — zakres obowiązków

Dziewiarka to zawód, w którym zakres obowiązków jest bardzo klarownie określony. Niezależnie od zakładu produkcyjnego dziewiarka zawsze będzie zajmowała się tym samym. Jedynym czynnikiem różnicującym obowiązki jest specjalizacja. Co innego robi snowacz, a co innego robi przewijacz. Do głównych obowiązków dziewiarki zaliczamy:

  • wytwarzanie dzianiny przy użyciu przędzy i specjalistycznych maszyn
  • obsługa urządzeń przeznaczonych do produkcji dzianiny
  • koordynowanie współpracy zespołu skupionego wokół procesu produkcji
  • raportowanie przed mistrzem dziewiarstwa postępów w produkcji

Jak zostać dziewiarką?

Aby zostać dziewiarką, należy odbyć kształcenie rzemieślnicze. W tym celu najlepiej ukończyć szkołę zawodową o profilu włókienniczym. Obowiązkowym elementem są także praktyki zawodowe, które odbywają się pod okiem mistrza. To okazja, żeby poszerzyć wiedzę zdobytą w szkole i ugruntować swoje zdolności praktyczne. Dodatkowo warto podjąć kursy i szkolenia, dzięki którym zdobędziesz kwalifikacje do obsługi maszyn. Samorozwój to szansa na podjęcie lepiej płatnej pracy.

Ogłoszenia o wakatach znajdziesz na lokalnych portalach. Często rekrutacją w przemyśle dziewiarskim zajmują się powiatowe urzędy pracy. W przypadku, gdy jesteś aktualnie osobą bezrobotną, warto zarejestrować się do urzędu pracy w Twojej miejscowości i na bieżąco śledzić oferty ukazujące się na jego stronie internetowej, ponieważ w każdej chwili może pojawić się interesujące Cię ogłoszenie.

Dziewiarka: wymagania

Dziewiarka musi cechować się sprawnością fizyczną oraz refleksem. W tym zawodzie liczy się spostrzegawczość i podzielność uwagi. Pracodawcy szukają osób, które potrafią wykonywać kilka czynności jednocześnie. Dodatkowo zaczynając swoją przygodę w przemyśle dziewiarskim, musisz nastawić się, że praca odbywa się na hali produkcyjnej, na której z reguły panuje wszechobecny hałas. Dlatego od dziewiarek wymaga się umiejętności pracy pod presją czasu w niesprzyjających warunkach.

Co ciekawe, niektóre zakłady włókiennicze poszukują do swojego zespołu dziewiarek posługujących się językiem angielskim lub niemieckim. Wynika to z faktu, że duże zakłady zazwyczaj zatrudniają również osoby zza granicy. Minimum podstawowa znajomość języka ma usprawnić komunikację w zespole.

Warto też wspomnieć, że praca jest dość monotonna. Dla wielu będzie to niewątpliwą zaletą, ponieważ poszukują oni pracy, która umożliwi im posiadanie „czystej głowy”. Dla innych może okazać się to wadą nie do przejścia.

Dziewiarka: zarobki

Zarobki dziewiarki zależą w dużej mierze od wielkości zakładu, doświadczenia oraz województwa, w którym podejmiesz zatrudnienie. Duże znaczenie ma także forma umowy (umowa o pracę lub umowa agencyjna) Mimo to nie są one zbyt wysoki i plasują się w okolicach najniższej krajowej. Praca w przemyśle dziewiarskim jest ciężką pracą fizyczną, jednak zarobki nie są zachętą, która przyciąga kolejnych kandydatów. Jak podaje portal Wynagrodzenia.pl mediana zarobków na tym stanowisku to 3200 zł brutto. Tak naprawdę 25% ze wszystkich zatrudnionych na tym stanowisku może liczyć na wyższą pensję w okolicach 4 tys. zł brutto.

Oceń artykuł
0/5 (0)