Reklama

Cukiernik – na czym polega zawód cukiernika?

Cukiernik to zawód, który powoli wraca do łask. Okazuje się bowiem, że coraz większą popularnością cieszą się personalizowane torty, wykwintne ciasteczka i nowoczesne mono desery. Dlatego też wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem kształcenia właśnie w zawodzie cukiernika. Jednak na czym dokładnie polega praca cukiernika w XXI wieku?

Cukiernik

Większość osób, choć raz w swoim życiu miało myśl „zostanę cukiernikiem”. W końcu kto nie chciałby pracować w fabryce czekolady? Jednak z biegiem czasu przychodzi moment, że uświadamiamy sobie, że bajkowa fabryka słodyczy, to nie jest miejsce, w którym do woli objadasz się słodyczami, tylko normalne miejsce pracy, w którym dodatkowo obowiązują wzmożone środki zapobiegawcze i niska temperatura. Jednak praca cukiernika nieco różni się od zatrudnienia w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Jest to bowiem profesja, która ma w sobie elementy rzemiosła oraz artystycznego wyczucia. Cukiernik to bowiem osoba, która odpowiada za stworzenie wyrobów cukierniczych już od etapu doboru składników aż po kroki związane z często wymyślnymi dekoracjami.

Na czym polega praca cukiernika?

Cukiernik zajmuje się wszelkiego rodzaju wyrobami słodkimi. Piecze ciasta, ciasteczka, dekoruje torty i zajmuje się opracowywaniem przepisów i nowych sposobów dekoracji. Cukiernik to bowiem profesja, która, choć skupia się na wąskiej gastronomicznej dziedzinie, to daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego w wielu kierunkach. Dlatego tez cukiernika znajdziemy zarówno w małej, miejskiej cukierni, jak i zatrudnionego w międzynarodowej fabryce. Jednocześnie osoby te pracują w restauracjach, hotelach i piekarniach.

Praca cukiernika polega przede wszystkim na pieczeniu, gotowaniu i ubijaniu oraz innych czynnościach kuchennych. W pewnym sensie jest to kucharz zajmujący się działem słodkości. Warto jednak wspomnieć, że o ile w przypadku małych cukierni i restauracji to cukiernik zajmuje się wszystkimi aspektami powstawania deseru, to w większych firmach i fabrykach spotkamy cukierników odpowiedzialnych za poszczególne etapy np. dekoratora lub ciastkarza.

Zawód cukiernika – zakres obowiązków

Zakres obowiązków cukiernika zależny jest od konkretnego stanowiska oraz od miejsca zatrudnienia. Z reguły przyjmuje się, że cukiernik jest odpowiedzialny za:

  • tworzenie przepisów,
  • wykonywanie deserów,
  • wykonywanie tortów (często na zamówienie),
  • dekorowanie,
  • przechowywanie wyrobów cukierniczych,
  • dbanie o czystość w miejscu pracy,
  • kontrolowanie stanów magazynowych,
  • planowanie i nadzorowanie pracy poszczególnych osób w zespole cukierniczym,
  • prowadzenie cukierni lub stanowiska cukierniczego.

Specyfika pracy cukiernika

Osoby, które chcą zostać cukiernikiem powinny mieć na uwadze, że jest to ciężka praca zaliczana do prac fizycznych. Zazwyczaj dzień w cukierni zaczyna się bardzo wcześnie, jeszcze przed wschodem słońca. Podobnie jak w piekarni. Wszystkie wypieki muszą być bowiem gotowe przed otwarciem punktów sprzedaży. Dodatkowo praca cukiernika wiąże się z wielogodzinnym staniem i manualnymi pracami. Jeśli jest to większa firma, to w codziennej pracy cukiernicy używają specjalistycznych ponadwymiarowych robotów kuchennych, natomiast w restauracjach wystarczą tradycyjne urządzenia.

Warto też zaznaczyć, że masowa produkcja jest znacznie bardziej obciążająca fizycznie niż przygotowywanie mniejszej liczby deserów na specjalne zamówienie. Ostatecznie też trudności codziennych zawodowych wyzwań stawianych przed cukierenkami zależy to, w jakim miejscu pracują. Należy też pamiętać, że do obowiązków cukiernika zaliczamy także dbanie o miejsce pracy. Osoba na tym stanowisku musi jednocześnie przygotować kuchnię przed rozpoczęciem pieczenia, jak i wyczyścić wszystkie narzędzia, urządzenia i blady po skończonej pracy. To niezwykle ważny element codziennej pracy, ponieważ ma związek z przestrzeganiem zasad sanitarnych.

Jak zostać cukiernikiem?

Jeśli chcesz zostać cukiernikiem w renomowanej restauracji lub hotelu, niezbędne jest odpowiednie wykształcenie. Może być to jedna ze szkół kulinarnych ze specjalizacją cukierniczą, które kończą się egzaminem na mistrza cukierniczego. Dobry cukiernik może kontynuować naukę i zbieranie doświadczenia zawodowego poprzez pracę w zagranicznych restauracjach lub cukierniach bądź udział w prestiżowych kursach i stażach.

Warto jednak pamiętać, że ostatecznie w tym zawodzie liczy się przede wszystkim dobry smak i zdolności kulinarne, dlatego też wielu cukierników rozpoczyna swoją przygodę z tą profesją i dopiero w kolejnych krokach decyduje się na podjęcie specjalistycznych szkoleń.

Możliwe jest także podejmowanie szkoleń prywatnych lub organizowanych przez różne firmy cukiernicze. Oferta ta skierowana jest przede wszystkim do mniejszych cukierników, którzy na co dzień pracują z klientem indywidualnym lub prowadza lokalne cukiernie. O ile kariera samodzielnego cukiernika nie ma sztywnych ram dotyczących wykształcenia i doświadczenia, o tyle praca w gastronomii takiej jak hotele, restauracje lub większe cukiernie wiąże się już z koniecznością przedstawienia odpowiednich dyplomów i poświadczonego doświadczenia zawodowego.

Możliwości rozwoju zawodowego cukiernika

Cukiernik to zawód, który umożliwia wielostronny rozwój w branży. Mimo że jest to dość wąska dziedzina, to jednak cukiernicy mogą pracować w wielu gałęziach branży gastronomicznej. Zatrudnienie czeka zarówno w hotelach, restauracjach, piekarniach, cukierniach, jak i firmach produkcyjnych. Oprócz tego można także prowadzić szkolenia, występować w programach lub prowadzić własne kanały na social mediach ukazujące nowe przepisy cukiernicze. Nadal dużą popularnością cieszą się książki kucharskie oraz wszelkiego rodzaju programy kulinarne.

Ciekawym pomysłem są również szkolenia prowadzone dla osób, które zajmują się cukiernictwem hobbystycznie bądź warsztaty kulinarne dla dzieci. Powodzeniem cieszą się również lokalni cukiernicy, którzy zajmują się zamówieniami od klientów indywidualnych. Najczęściej wykonują torty lub mono desery na imprezy okolicznościowe. Warto podkreślić także, że cukiernicy często prowadzą własne działalności gospodarcze.

Ile zarabia cukiernik?

Wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników np. od prestiżu firmy lub od ilości klientów. Na stronie wynagrodzenia.pl możemy znaleźć informacje dotyczące tego, jak prezentuje się mediana zarobków w zawodzie cukiernika. Jest to obecnie 4500 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że mediana to nie ta samo co średnia. Jest to bowiem środkowa wartość wyciągnięta z ciągu liczb ułożonych od najmniejszej do największej. Oznacza to, że połowa cukierników zarabia więcej niż mediana, natomiast druga połowa zarabia mniej niż podana wyżej kwota. Jednocześnie 25% zatrudnionych w tym zawodzie otrzymuje miesięczne wynagrodzenie powyżej 5570 zł brutto.

Dla kogo praca cukiernika?

Praca cukiernika jest przede wszystkim dla osób, które interesują się gastronomią i wyróżniają się wyczuciem smaku i talentem kulinarnym. To zadanie dla prawdziwych pasjonatów, którzy chcą łączyć hobby z pracą zarobkową. Dobry cukiernik musi mieć na uwadze także to, że zawód ten wymaga wytrwałości, koncentracji i dokładności. Przydatne są także zdolności artystyczne, które przydają się podczas dekorowania tortów, ciast i ciastek.

Oceń artykuł
0/5 (0)