Reklama

Spór zbiorowy w ZUS. Wśród postulatów m.in. wyższe wynagrodzenia

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych szykuje się kolejny już spór zbiorowy. Tym razem postulaty dotyczą m.in. podwyżki wynagrodzeń zasadniczych, przywrócenia dodatku stażowego, czy poprawy warunków pracy. Co na to ZUS? Czy spór zbiorowy w ZUS wpłynie na wypłatę świadczeń? 

Spór zbiorowy w ZUS - logo ZUS na budynku

Spór zbiorowy w ZUS – postulaty

Na wtorek zaplanowano oficjalną rejestrację sporu zbiorowego w ZUS. Beata Wójcik, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników ZUS tłumaczy powody takiego rozwiązania:

– Wystąpiliśmy do pracodawcy z kilkoma postulatami, których spełnienie jest w naszej opinii kluczowe. Rządzący chętnie dodają nam nowe obowiązki, ale niestety, nie idzie za tym wzrost naszych uposażeń.

Strona domaga się głównie spełnienia trzech postulatów:

  • podwyżek wynagrodzeń zasadniczych już od lipca br. o kwotę 1,2 tys. zł brutto na etat;
  • poprawy warunków pracy, w tym m.in. o dostosowanie poziomu zatrudnienia do ilości obowiązków;
  • wprowadzenia od lipca br. dodatku stażowego. 

Ze względu na niewielkie szanse na realizację powyższych punktów, w ZUS szykuje się kolejny spór zbiorowy. 

Jakie jest stanowisko ZUS w sprawie sporu zbiorowego? 

Jak tłumaczy rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, to nie pierwsza taka sytuacja:

– Zawiązanie się sporu zbiorowego w ZUS nie jest czymś nowym. W ostatnich latach było ich co najmniej kilka. Większość z nich została już zakończona.

Dalej komentuje postulaty. Wskazuje, że dodatek stażowy został zlikwidowany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w 2000 roku. Osoby z prawem do dodatku otrzymały podwyżkę pensji zasadniczej. Koszty ponownego przywrócenia dodatku w ZUS są jednak zbyt wysokie na możliwości finansowe pracodawcy (0,6 mld zł). Jednocześnie zwraca uwagę na obecność nagród jubileuszowych. Rzecznik ZUS odniósł się także do kwestii podwyżek. 

– Pracodawca nie może prowadzić sporu zbiorowego w takim zakresie, gdyż doprowadziłby do zaciągnięcia zobowiązania niemożliwego do spełnienia, a w konsekwencji nieważnego i naruszającego dyscyplinę finansów publicznych. Rozumiemy obecną sytuację w kraju, ale w ciągu ostatniego roku pracownicy Zakładu otrzymali dwie podwyżki wynagrodzeń zasadniczych. Wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w ZUS w okresie między 30 kwietnia 2022 roku, a 30 kwietnia 2023 roku to średnio 1 335 zł na etat, co stanowi skok o średnio 27,6 proc. 

Podkreśla, że organ prowadzi działania na rzecz lepszych wynagrodzeń pracowników, o czym świadczą regularne podwyżki pensji pracowników ZUS od 2016 roku i wzrost funduszu na wynagrodzenia o prawie miliard złotych w latach 2015-2020. 

Co spór w ZUS oznacza dla świadczeniobiorców? Rzecznik ZUS uspokaja i twierdzi, że emerytury, renty, 500+ i inne świadczenia będą wypłacane na czas. Spór jest traktowany przez organ jako element dialogu z przedstawicielami związków zawodowych.

Źródło: rp.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)