Składki ZUS w Polskim Ładzie będą wyższe. O ile?

Rekordowe podwyżki składek ZUS to efekt zmian, jakie przyniesie nam Nowy Ład. Niektórzy zapłacą nawet o 142 złote więcej. Tak dużo nie płaciliśmy od ponad 20 lat. Wyższe składki ZUS w Polskim Ładzie dotkną w szczególności przedsiębiorców, którzy już teraz nie mają łatwej sytuacji. Poznaj szczegóły.

Nowy Polski Ład wyższe składki ZUS - monety

Polski Ład przyniesie wyższe składki ZUS. Takiej podwyżki nie było od 1999 roku. Porównując procentowy wzrost składek, wyniesie on 10%, a po Polskim Ładzie aż 20%. To bardzo drastyczna podwyżka, którą z pewnością odczujemy wszyscy, ale w szczególności przedsiębiorcy. 

Nowy Polski Ład i wyższe składki ZUS: o ile? 

Biorąc pod uwagę wszystkie zapowiadane w Nowym Ładzie rozwiązania, przedsiębiorcy mogą się obawiać utrudnionego utrzymania działalności na rynku. Wyższe składki ZUS zbiegną się w czasie z wprowadzeniem w życie zmian Polskiego Ładu. Przedsiębiorcy będący podatnikami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obecnie płacą 75% podstawy wymiary składek zdrowotnych. Po wprowadzeniu zmian składka może wynieść 100% wymiaru podstawowego wynagrodzenia. Nałożenie się na siebie obu zmian może skutkować wzrostem składki zdrowotnej do 542,18 złotych. Wszystkie składki wyniosłyby wówczas 1735 zł miesięcznie.

Wyższe składki ZUS w Polskim Ładzie – od kiedy? 

Powodem tak wysokich składek ZUS ma być przeciętne wynagrodzenie, które w roku 2022 prawdopodobnie wzrośnie. Jeszcze przed wprowadzeniem restrykcji Nowego Ładu, łączna suma składek ZUS po podwyższeniu wynagrodzenia wyniesie 1600 zł. Polacy cieszą się z wyższej płacy na rękę. Będzie ona dotyczyć ok. 1,5 mln tych najmniej zarabiających. Jakie będą skutki rozwiązania?

  • Pracownik otrzymujący pensje w wysokości 2202 zł netto w rzeczywistości będzie oznaczać dla pracodawcy koszt 3 600 zł.
  • Samozatrudnieni, którym kończy się tzw. ulga na start, będą musieli się pogodzić z płatnością składek na ubezpieczenie, naliczonymi w wysokości 30% od pensji minimalnej. Oznacza to koszt w wysokości 900 zł (obecnie 840 zł).

Szukasz nowej pracy? Sprawdź oferty pracy w Sosnowcu!


Koszt pracodawcy to obecnie 19,52% składki emerytalnej, 8% składki rentowej, 1,57% składki wypadkowej i 2,45% składki chorobowej. Ich suma obecnie daje 265,78 zł. Gdy w 2022 roku wynagrodzenie minimalne wzrośnie, wyższe składki ZUS w Polskim Ładzie wyniosą 284,76 złotych, co w skali roku oznacza ponad 200 złotych.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora