Reklama

Nowy projekt aktywizacji zawodowej Polaków. Rozwiąże problem bezrobocia wśród kobiet?

Ustawa o wspieraniu zatrudnienia ma zrewolucjonizować urzędy pracy. Placówki w nowej odsłonie będą kłaść większy nacisk na aktywizację zawodową Polaków. Niektórzy dostrzegają w nim jednak znamiona nakazu pracy. Czy Polacy mają się czego obawiać?

nacisk na aktywizację zawodową Polaków - urzędniczka

Urzędy pracy od lat stanowią dla ludzi głównie źródło darmowego ubezpieczenia. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce to zmienić nowym projektem ustawy o wspieraniu zatrudnienia. Instytucje te mają bardziej kojarzyć się z pracą i lepiej działać w kierunku aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych.

Co zmieni ustawa o wspieraniu zatrudnienia?

Jak wynika z badań, do urzędów pracy nie zgłaszają się osoby poszukujące zatrudnienia, a zamiast tego przychodzą bezrobotni, którzy potrzebują ubezpieczenia. Ustawa o wspieraniu zatrudnienia zakłada szereg działań, które mają to zmienić. Pracownicy urzędów przestaną czekać na bezrobotnych. Sami mają szukać osób pozostających bez pracy, następnie przeprowadzać z nimi rozmowy, wykryć przyczyny bezrobocia w Polsce i ostatecznie znaleźć bezrobotnym pracę.

„Chcemy, aby urzędy pracy przestały być kojarzone z bezrobociem, a zaczęły być kojarzone z aktywizacją zawodową i pracą, bo do tego zostały powołane” – mówi Iwona Michałek (wiceminister rozwoju).

Z czym wiąże się nacisk na aktywizację zawodową Polaków?

różne rodzaje bezrobocia, dlatego unowocześnione urzędy mają łączyć różne formy pomocy, by okazać bezrobotnemu wszechstronne wsparcie. Klienci będą mogli część spraw załatwić w Internecie. Zmniejszenie biurokracji ma się przyczynić do lepszej wydajności urzędów pracy. 

Nowy projekt aktywizacji zawodowej Polek receptą na bezrobocie kobiet? 

Według szacunków, w Polsce ponad 4 miliony kobiet w wieku produkcyjnym nie pracuje ani się nie uczy. Dlatego resort planuje dać główny nacisk na aktywizację zawodową Polek. Chce, by urzędy same do nich dotarły i spróbowały zmotywować do pracy. Według danych Eurostatu w 2019 roku w Polsce było 78% pracujących mężczyzn i jedynie 63% pracujących kobiet. Podczas gdy aktywność zawodowa mężczyzn rośnie, kobiet spada. Obecnie jest niższa niż w roku 2005. 


Interesujące oferty pracy znajdziesz na GoWork.pl. Polecamy oferty pracy w Łodzi


Projekt ma postawić grubą kreskę między pośrednictwem pracy a ubezpieczeniem zdrowotnym. Skupienie się na aktywizacji zawodowej Polaków może także pomóc przedsiębiorcom. Po pandemii na rynku pracy brakuje pracowników mimo wzrostów płac i liczby oferty pracy. Czy nakłanianie do pracy osób, które same nie chcą pracować, może przynieść sukces? Tego dowiemy się, gdy zmiany wejdą w życie. 

Oceń artykuł
0/5 (0)