Reklama

Działania CSR w firmie na przykładzie Polpharma

CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu to strategia, która zakłada dobrowolne uwzględnienie przez firmy w swoich działaniach interesów społecznych. Firma bierze odpowiedzialność za swoich pracowników, klientów, czy inwestuje w ochronę środowiska. Istnieją firmy, które angażują się w inicjatywy CSR wyjątkowo mocno. Jedną z nich jest Polpharma. Dowiedz się, jak w praktyce wyglądają działania CSR na przykładzie firmy.

CSR - kolaż ze zdjęć pracowników

Zakłady farmaceutyczne Polpharma to polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, którego siedziba znajduje się w Starogardzie Gdańskim. Firma produkuje leki na receptę i bez recepty. Produkty firmy mają zastosowanie m.in. w neurologii, czy kardiologii. Firma funkcjonuje od 1935 roku. Jest to największy polski producent leków i jedna z wiodących firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Społeczna odpowiedzialność biznesu to jedna z głównych idei firmy. 

Firmy, które chcą zaangażować się w CSR, obserwując poczynania innych, społecznie odpowiedzialnych firm, mogą czerpać inspiracje do własnych działań. 

Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR)?

Społeczna odpowiedzialność biznesu według normy ISO 26000 koncentruje się na takich obszarach jak: 

  • ład organizacyjny; 
  • prawa człowieka;
  • stosunki pracy;
  • środowisko;
  • sprawiedliwe praktyki rynkowe; 
  • relacje z konsumentami;
  • zaangażowanie społeczne. 

Firmy decydują się na wdrożenie zasad społecznej odpowiedzialności ze względu na szereg korzyści, jakie takie działania niosą. Są to w m.in. korzyści ekonomiczne. Działania CSR przekładają się na lepsze wykorzystanie majątku trwałego i kapitału ludzkiego. Korzyści otoczenia społecznego z kolei przyczyniają się do wzrostu poziomu kultury i bezpieczeństwa pracy. Przedsiębiorstwo ogranicza także swój negatywny wpływ na środowisko. Popularyzowanie idei proekologicznych, czy racjonalne gospodarowanie zasobami i odpadami pozytywnie wpływają także na reputację firmy. To wszystko sprawia, że ugruntowuje się jej pozycja na rynku, a firma jest lepiej postrzegana przez klientów i partnerów.

Społeczna odpowiedzialność biznesu w Polpharma

Polpharma wskazuje, że realizując swoje cele, stara się szanować aspekty społeczne, środowiskowe i przestrzega najwyższych standardów etycznych. Biorąc pod uwagę delikatny obszar działalności firmy, a więc dotyczący zdrowia ludzi, działania z zakresu CSR wydają się być bardzo dobrym rozwiązaniem, które pozytywnie wpływa na całokształt postrzegania firmy. 

Strategia społecznej odpowiedzialności Polpharmy odnosi się do 6 celów zrównoważonego rozwoju: 

  • dobre zdrowie i jakość życia; 
  • równość płci; 
  • wzrost gospodarczy i godna praca; 
  • innowacyjność, przemysł, infrastruktura; 
  • odpowiedzialna konsumpcja i produkcja; 
  • pokój, sprawiedliwość i silne instytucje. 

Polpharma angażuje się w rozwój społeczności lokalnych, wdrażając nowe formy wolontariatu pracowniczego. Zapewnia bezpieczeństwo farmaceutyczne Polski poprzez ciągłość dostępności produktów w sytuacjach kryzysowych. Buduje także świadomość pacjentów i pracowników w zakresie nowoczesnej profilaktyki. Ponadto firma jest partnerem strategicznym Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jakie inicjatywy Polpharma podejmuje w zakresie CSR?

Akceptacja 10 zasad United Nations Global Compact

Polpharma w grudniu 2016 roku przystąpiła do inicjatywy United Nations Global Compact. Jest to największa na świecie inicjatywa skupiająca się na biznesie skoncentrowanym na rzecz zrównoważonego rozwoju. Firma przystępując do inicjatywy, zobowiązała się do przestrzegania 10 zasad: 

Prawa człowieka: 

  • popieranie i przestrzeganie praw człowieka przyjętych przez społeczność międzynarodową; 
  • eliminacja wszelkich przypadków łamania praw człowieka przez firmę. 

Standardy pracy: 

  • poszanowanie wolności stowarzyszania się; 
  • eliminacja wszelkich form pracy przymusowej; 
  • zniesienie pracy dzieci;
  • efektywne przeciwdziałanie dyskryminacji w sferze zatrudnienia. 

Ochrona środowiska naturalnego: 

  • prewencyjne podejście do środowiska naturalnego; 
  • podejmowanie inicjatyw mających na celu promowanie postawy odpowiedzialności ekologicznej; 
  • stosowanie i rozpowszechnianie przyjaznych w środowisku technologii. 

Przeciwdziałanie korupcji: 

  • przeciwdziałanie korupcji we wszystkich formach, w tym wymuszeniom i łapówkarstwu.

Karta Różnorodności – zakaz dyskryminacji w miejscu pracy 

W 2015 roku Polpharma podpisała Kartę Różnorodności. Tym samym firma zobowiązała się do zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i prowadzenia działań na rzecz wspierania i promocji różnorodności. Swoim pracownikom zapewnia takie same szanse rozwoju zawodowego i traktuje ich równo.

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju

Polpharma podpisała deklarację w sprawie efektywnej realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce w ramach partnerstwa pomiędzy Ministerstwem Rozwoju a przedstawicielami sektora prywatnego. Polpharma w celu popularyzacji celów zrównoważonego rozwoju podjęła działania w zakresie edukacyjnym i profilaktycznym w obszarze zdrowia. Jednocześnie dąży do budowania odpowiedzialnego łańcucha dostaw. Nawiązuje także międzynarodową współpracę w celu wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Dąży także do ograniczenia zużycia zasobów i propaguje rozwój recyklingu.

Ponadto Polpharma przynależy do partnerstwa na rzecz realizacji Środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju UNEP-Grid. W ramach Agendy 2030 obowiązuje 17 celów przyczyniających się do budowy zrównoważonej przyszłości. Są to m.in. działania w celu przeciwdziałaniu zmianom klimatu i ich skutkom, czy zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi. 

Polpharma zobowiązuje się do podejmowania działań na rzecz rozwijania inicjatywy partnerstwa, poszerzenia wiedzy o zrównoważonym rozwoju i ochrony środowiska oraz propagowania idei zrównoważonego rozwoju. Firma ma także swój udział w przeciwdziałaniu nieodwracalnym zmianom klimatycznym zachodzącym na planecie. W tym celu dołączyła do drugiej edycji programu „Climate Leadership powered by UN Environment”.

Działania CSR w obszarze rekrutacji

Społeczna odpowiedzialność biznesu w Polpharmie przejawia się także w dbałości o relacje z kandydatami podczas rekrutacji. Polpharma jako pracodawca promuje dobre praktyki, kreuje standardy rekrutacji. Należy także do Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji wraz z ponad 350 innymi pracodawcami. Członków Koalicji, w tym także Polpharmę cechuje poszanowanie kandydatów, ich czasu i zaangażowania. Członkowie przekazują kandydatom informację zwrotną na temat postępu w rekrutacji. Opinia kandydatów ma dla pracodawców znaczenie. 

Partnerstwo Polpharma na rzecz dostępności

Kolejnym przejawem działań z zakresu CSR jest partnerstwo na rzecz dostępności w ramach Programu Dostępność Plus. Jest to program realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z samorządami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Polpharma w ramach partnerstwa dąży do zapewnienia swobodnego dostępu do dóbr, usług i możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym.

Obserwując mnogość działań z zakresu CSR w firmie, łatwo zauważyć, że odpowiedzialność stanowi ważny filar funkcjonowania Polpharmy. Firma może więc uchodzić za wzór w zakresie działań odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Polpharma.pl, Inicjatywy CSR.

Oceń artykuł
1/5 (1)