Reklama

Będą podwyżki dla budżetówki? Trwają negocjacje

Podwyżki dla budżetówki mają stanowić temat negocjacji związkowców z rządem. Według nieoficjalnych informacji porozumienie z NSZZ „Solidarność” może zostać podpisane jeszcze w tym tygodniu. O ile mogą wzrosnąć pensje w budżetówce?

Podwyżki dla budżetówki - urzędnik siedzący przy biurku

Jakie są pensje w budżetówce?

Pensje w budżetówce to temat, który budzi kontrowersje. Sami pracownicy budżetówki skarżą się od lat na niskie pensje. Jednocześnie w społeczeństwie można się spotkać z opiniami, że praca w budżetówce jest zbyt dobrze opłacana, choćby ze względu na dodatki. Jak to wygląda w praktyce? Według danych przytoczonych przez Serwis Gazeta Prawna średnie wynagrodzenia w administracji rządowej według urzędów wahają się od 4,8 tys. złotych brutto do 10,3 tys. zł brutto. Na najwyższe pensje oczywiście mogą liczyć ministerstwa i KPRM. Dobrze zarabiają także przedstawiciele urzędów centralnych, Krajowej Administracji Skarbowej i przedstawiciele korpusu służby cywilnej. Najmniej zarabia się w powiatowej administracji zespolonej. 

W mediach od lat pojawiają się informacje na temat niezadowolenia pracowników budżetowych ze swoich wynagrodzeń. Zabiegają o podwyżki, lecz bezowocnie. W 2023 roku sytuacja to może się zmienić. W ostatnich latach płaca minimalna kilkukrotnie była podwyższona. To sprawia, że różnice między wynagrodzeniami się zacierają, a osoby, które niegdyś zarabiały w swojej opinii dobrze, obecnie zbliżają się coraz bardziej do płacy minimalnej. Money.pl przytacza słowa Moniki Ditmar sekretarz Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie wskazuje, że pracownicy zarabiający najmniej mogą rezygnować z pracy ze względu na spadek motywacji.

Zjawisko spłaszczania wynagrodzeń pracowników sektora budżetowego obserwujemy już od lat w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to niepokojące dla nas zjawisko. Dziś różnica w wynagrodzeniu zasadniczym pracownika nowo zatrudnionego a z wieloletnim stażem to zaledwie kilkaset złotych – wskazała Monika Ditmar.

Pensje w budżetówce wzrosną?

Jak ma wynikać z ustaleń Dziennika Gazety Prawnej negocjacje między związkowcami i rządem w sprawie podwyżek dla budżetówki mają już dobiegać końca. Pracownicy budżetówki mogą otrzymać podwyżki jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Posłowie mają złożyć w sejmie projekty ustaw powstające w resortach finansów, rodziny i polityki społecznej oraz środowiska. Według poprzednich informacji Dziennika Gazety Prawnej negocjacje dotyczyły 8% wzrostu uposażenia urzędników. Choć zmiany weszłyby po wakacjach, urzędnicy otrzymaliby wyrównanie od lipca. Podwyżki mają objąć wszystkich, a nie tylko pracowników zarabiających najmniej. W przyszłości ma także zostać uregulowana kwestia emerytur pomostowych.

Źródła: Money.pl, Dziennik Gazeta Prawna

Oceń artykuł
2.3/5 (7)