Firma Deloitte właśnie rozpoczęła program pilotażowy, w ramach którego testuje kilka rozwiązań mających na celu zoptymalizowanie czasu pracy przy jednoczesnym zachowaniu bądź zwiększeniu wydajności pracowników. To ważny krok, który może odmienić oblicze współczesnego rynku pracy. Jak wygląda ten program i co na to pracownicy?
Już kilka miesięcy temu CNN pisało o rewolucji związanej ze skróceniem tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii do 4 dni roboczych bez zmniejszonego wynagrodzenia. Program okazała się wielkim sukcesem, a firmy, które podjęły się tego wyzwania zadeklarowały, że nie wrócą do starego systemu. Pracodawcy nic nie stracili, a co więcej – niektóre przedsiębiorstwa wręcz zyskały, natomiast pracownicy zauważyli znaczne podniesienie jakości życia. Aktualnie program optymalizujący czas pracy testuje firma Deloitte, która chce dać sobie rok, na sprawdzenie różnych rozwiązań. Podczas tego procesu będą testowane takie rozwiązania jak np. 4-godzinny dzień pracy, 4-dniowy tydzień pracy, wolne w co drugi piątek lub zwiększona liczba dni wolnych od pracy. Program w dziale doradztwa podatkowego Deloitte trwa już prawie pół roku, w tym także w oddziałach polskich, w których aktualnie pracuje około 1000 pracowników.
Jak zaznacza Łukasz Madej, partner zarządzający działem Doradztwa Podatkowego Deloitte w Polsce:
Inwestycje wspierają sukces firmy, przy czym bardzo istotne jest inwestowanie w rozwój i dobrostan pracowników. Chcemy zapewnić osobom zatrudnionym w Doradztwie Podatkowym jak najlepsze warunki pracy i właściwie zadbać o zachowanie work-life balance. Wierzymy, że wprowadzone przez nas innowacje mogą przyczynić się do znacznego wzrostu produktywności wśród naszych pracowników, która wpłynie pozytywnie również na jakość świadczonych przez nas usług. Zadowolenie klientów niezmiennie pozostaje naszym priorytetem.
Work-life balance to firmowy must have nowoczesnego zarządzania
Jak pokazuje raport Deloitte Global Human Capital Trends aż 80% pytanych uważa, że zadowolenie pracowników przynosi korzyści związane z większą wydajnością i efektywnością zespołów. Co więcej, specjaliści od HR zauważają, że wypalenie zawodowe to coraz poważniejszy problem, który może od środka pochłaniać kolejne działy firmy, co odbija się na zyskach. Wykonywanie wymaganego minimum, brak motywacji, brak przywiązania do firmy oraz poczucia sensowności wykonywanych obowiązków powoduje zwiększoną ilość błędów, oraz brak zaangażowania, które skutkuje niechęcią do podejmowania dodatkowych działań zapobiegających problemom. Joanna Świerzyńska, liderka zespołu ds. rozwiązań dla pracodawców, Talent Partnerka, Deloitte tłumaczy:
Przejęcie odpowiedzialności za dobre samopoczucie pracowników poprzez wprowadzanie podobnych rozwiązań to wielka szansa dla szefów firm na zwiększenie produktywności całego zespołu. Elastyczny tydzień pracy może okazać się niezwykle przyszłościową wizją, która zyska większą popularność u przedsiębiorców w Polsce i na świecie.
Program pilotażowy to kolejny, bardzo znaczący krok w tworzeniu nowej rzeczywistości pracowniczej oraz zmian na współczesnym rynku pracy. Dzięki temu może udać się zrewolucjonizować także postrzeganie zdrowia psychicznego pracowników. Łukasz Madej podkreśla także, że rozwiązania powinny być dostosowane do osobistych wymagań każdego zatrudnionego:
Sukces całej inicjatywy zależy przede wszystkim od zaangażowania zespołu i współpracy. Z przeprowadzanych przez nas na bieżąco analiz wynika, że niemal wszyscy pracownicy Doradztwa Podatkowego popierają ten projekt, mimo iż uważają, że krótszy lub wolny piątek nie musi być benefitem dla każdego. Wierzymy, że poszukiwanie optymalnych rozwiązań w tym obszarze, przy obecnym rynku, staje się powoli koniecznością i że ten krok może mieć pozytywny wpływ na naszą działalność, także w kontekście naszej efektywności i jakości pracy dla klientów. W przyszłym roku finansowym podejmiemy decyzję, który model lub modele warto testować dalej.