Reklama

Protest budżetówki we wrześniu. Rząd nie wywiązał się z obietnic?

Szykuje się kolejny protest budżetówki. Tym razem pójdą w nim. m.in pracownicy sądów i prokuratur. Marsz na KPRM ma być wyrazem sprzeciwu wobec niezrealizowanych obietnic rządu w sprawie wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla budżetówki od lipca 2023 r. a następnie stycznia kolejnego roku. 

Protest pracowników budżetówki - pięść uniesiona w górę, w tle protestujący

Protest budżetówki w Warszawie

15 września 2023 r. ulicami Warszawy ma przejść protest pracowników budżetówki, m.in. pracowników sądów i prokuratur. Komitet Protestacyjny Pracowników Sfery Publicznej, utworzony 8 sierpnia 2023 r. przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych poinformował, że marsz rozpocznie się o godzinie 12 pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Pracownicy udadzą się pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, zatrzymując się również pod Sejmem RP w celu wręczenia petycji. Co jest powodem?

Protest pracowników budżetówki – przyczyny

Protest pracowników budżetówki to wyraz sprzeciwu w związku z brakiem realizacji obietnic rządu dotyczących waloryzacji średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o minimum 20% od 1 lipca 2023 r. i co najmniej 24% od 1 stycznia 2024 r. 

W treści porozumienia komitet zwraca się do Prezesa Rady Ministrów:

Panie Premierze, to ostatni moment na spełnienie słusznych postulatów Pracowników na co dzień pełniących służbę dla Państwa i Obywateli. Bez godziwie wynagradzanych Pracowników szeroko pojętej sfery budżetowej i jednostek sektora finansów publicznych sprawne Państwo nie istnieje! Działając w imieniu setek tysięcy Pracowników oczekujemy niezwłocznej reakcji i spełnienia postulatów.

Marsz Gniewu na KPRM a polityka “Solidarności”

Protestujący nie zgadzają się również z polityką “Solidarności”, która podpisała porozumienie “depczące godność pracowników sfery budżetowej”. Zwrócono się do rządu, by rozmowy prowadzono ze wszystkimi centralnymi związkami, a nie wyłącznie z “Solidarnością”. 

– Dość lekceważenia pracowników na co dzień pełniących służbę Państwu i Obywatelom RP. Dość lekceważenia prawdziwych związków zawodowych, które podstępnie są eliminowane z dialogu społecznego. Domagamy się pilnej debaty i natychmiastowej korekty haniebnych dla pracowników sfery budżetowej porozumień z NSZZ „Solidarność” – wskazano. 

Źródło: rp.pl; prawo.pl

Oceń artykuł
5/5 (2)