Reklama

Jak wykazać okres kwarantanny w świadectwie pracy?

Okres izolacji w świadectwie pracy to kwestia, z którą dopiero od niedawna kadry polskich firm muszą się mierzyć. COVID-19 wyłączył z przedsiębiorstw część pracowników na wiele tygodni. Niektórym stan zdrowia nie pozwolił całkowicie pracować, inni przeszli na tryb zdalny. Obie sytuacje traktowane są inaczej. Jak powinna być zawarta kwarantanna w świadectwie pracy?

koronawirus w świadectwie pracy - izolacja

Sposób opisania okresu kwarantanny w świadectwie pracy jest uzależniony od tego, czy pracownik w trakcie izolacji wykonywał swoje obowiązki, czy nie. Pracownicy biurowi ze względu na możliwość wykonywania pracy z domu nie musieli przechodzić na zwolnienie chorobowe. Inaczej sprawa wyglądała w przypadku pracowników fizycznych np. magazynierów. 

Kwarantanna i izolacja a świadectwo pracy

Przygotowując świadectwo pracy, należy rozróżnić dwie sytuacje: czas pracy zdalnej, czyli moment wypełniania swoich obowiązków w 100% oraz okres choroby i przysługującego z jej powodu świadczenia. 

Okres izolacji w świadectwie pracy a praca zdalna

Jeśli pracownik, u którego wystąpiło podejrzenie zakażenia koronawirusem, pełnił swoje obowiązki na pracy zdalnej, wówczas ten okres traktowany jest jak normalny czas pracy. COVID w świadectwie pracy w tym wypadku nie powinien być uwzględniany, jeśli pracownik otrzymywał normalne wynagrodzenie.

Koronawirus w świadectwie pracy

Pracownik ze stwierdzonym zakażeniem COVID-19, który ze względu na swój stan zdrowia nie wykonywał pracy, prawdopodobnie otrzymał świadczenie chorobowe. Taka sytuacja jest traktowana w podobny sposób co każda inna choroba i informacja na jej temat musi się znaleźć w świadectwie pracy. Dane na ten temat powinny zostać wyszczególnione w ust. 6 pkt 8 i/lub ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy.


Województwo małopolskie przyciąga nie tylko walorami turystycznymi, lecz także interesującym rynkiem pracy. Przekonaj się sam, wchodząc na stronę praca: Kraków


Okres kwarantanny musi znaleźć się w świadectwie pracy pracownika, który:

  • otrzymał orzeczenie lekarskie, 
  • został odizolowany przez odpowiedni podmiot/organ na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń,
  • został objęty obowiązkową kwarantanną domową lub izolacją, również na podstawie przepisów o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń.

Podsumowując: koronawirus w świadectwie pracy musi się znaleźć tylko wtedy, gdy pracownik ze względu na sytuację nie wykonywał obowiązków pracowniczych i pobierał zasiłek lub wynagrodzenie chorobowe. Jest to istotne, ponieważ te informacje mają zastosowanie przy późniejszym wyznaczaniu okresów nieskładkowych do różnych świadczeń, w tym emerytury.

Oceń artykuł
3/5 (2)