Reklama

Praca Grupa Azoty – jak wygląda praca w koncernie chemicznym?

Grupa Azoty to przedsiębiorstwo chemiczne znane zarówno w kraju, jak i za granicą. Firma zatrudnia tysiące osób – zapewnia rozwój, benefity pracownicze, stabilne zatrudnienie i godziwe wynagrodzenia. Sprawdź, jak wygląda praca w Grupie Azoty.

Praca Grupa Azoty - kobieta idąca po schodach w pomieszczeniu przemysłowym

Grupa Azoty to przedsiębiorstwo branży chemicznej. Jest to największy koncern chemiczny w Polsce, na który składa się działalność licznych spółek – córek. Takich jak m.in.:

  • Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.;
  • Grupa Azoty ATT Polymers GmbH;
  • Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne Sp. z o.o.;
  • Grupa Azoty Zakłady Fosforowe Gdańsk Sp. z o.o.;
  • Grupa Azoty Automatyka Sp.z o.o;
  • Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Grupa Azoty to jeden z większych producentów nawozów mineralnych i nawozów wieloskładnikowych w Unii Europejskiej. To jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie. Działa w obszarze nawozów mineralnych, tworzyw inżynieryjnych, alkoholi OXO i innych chemikaliów. Grupa Azoty to ważny producent na rynku przemysłowym. Dostarcza produkty, które umożliwiają prowadzenie różnego rodzaju działalności. Jest to również jeden z większych pracodawców w kraju. Według danych, jakie prezentowane są na stronie Grupy Azoty, firma zatrudnia ok. 15 000 pracowników. Grupa jest jedną ze strategicznych firm dla polskiej gospodarki. W 2015 roku firma znalazła się na liście 40 najbardziej wpływowych podmiotów światowego rynku chemicznego ICIS Top 40 Power Players 2015. Jednocześnie firma została także nagrodzona jako jeden z liderów w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i środowiska.

Grupa Azoty jako pracodawca

Grupa Azoty bardzo ceni swoich pracowników – szczególnie ich kompetencje, umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Dzięki tym wszystkim cechom zatrudnionych osób Grupa Azoty ma szansę na kontynuację swojego sukcesu. Pracodawca mając świadomość znaczenia pracowników na rzecz rozwoju firmy, stara się zapewnić jak najlepsze warunki pracy, możliwości rozwoju, atrakcyjne wynagrodzenie i świadczenia. Pracownicy grupy Azoty mogą skorzystać z takich benefitów jak:

  • karty podarunkowe;
  • pożyczki mieszkaniowe;
  • zapomogi;
  • pożyczki pracownicze;
  • dofinansowania wczasów i weekendów;
  • dofinansowanie udziału w imprezach sportowych, kulturalno-oświatowych;
  • bilety do kina.

Pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że pracownicy mają także swoje życie poza pracą. Daje im szansę na rozwój własnych pasji i marzeń. Prowadzi działania na rzecz poprawy życia codziennego i rodzinnego pracowników. Wspiera ich pasje i zainteresowania. O pasjach pracowników takich jak m.in. pływanie lodowe, jazda rowerowa, czy wyprawy górskie można przeczytać na stronie pracodawcy.

Praca w Grupie Azoty jest stabilna, pracownicy mogą czuć się w niej bezpiecznie. Pracodawca zapewnia możliwość udziału w Pracowniczym Programie Emerytalnym na rzecz gromadzenia środków w ramach trzeciego filaru. Zatrudnieni czują się docenieni, a szeroki wachlarz benefitów umożliwia czerpanie satysfakcji ze swojego miejsca pracy, podnosi kreatywność i ogranicza ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego.

Grupa Azoty to zakład chemiczny, a więc niektórzy pracownicy mogą się obawiać o swoje zdrowie. Jednak w zakładach obowiązują ścisłe przepisy i procedury zapewniające jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Pracownicy są także regularnie szkoleni z zakresu BHP. Przekazywane są im instrukcje w zakresie postępowania w razie wystąpienia zagrożenia i awarii. W spółkach działają komisje BHP, które dbają o to, by przestrzegano przepisów bezpieczeństwa.

Rozwój w Grupie Azoty

Grupa Azoty zapewnia ciągły rozwój swoim pracownikom. Przeprowadza szkolenia, które znacząco podnoszą ich kwalifikacje zarówno zawodowe, jak i w zakresie bezpieczeństwa. Pracownicy mają szansę awansu, co idzie w parze z dodatkowymi szkoleniami. Pracownicy na nowych stanowiskach pracy uczą się nowych obowiązków i wykorzystywanych technologii.

Grupa Azoty dba o to, by pracownicy firmy nie czuli stagnacji. Rozwój pracowników to element pracy w firmie. Pracodawca chętnie zatrudnia osoby, które chcą się stale rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Grupa organizuje więc szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje, dofinansowuje także naukę na studiach podyplomowych, magisterskich, inżynierskich, czy doktoranckich. Czasem refundacja może być nawet pełna, jeśli pracownik zostanie skierowany na studia przez pracodawcę. Pracownikom uczącym się przysługuje także dodatkowy urlop. Możliwości rozwoju w Grupie Azoty są uzależnione od konkretnej spółki. Przykładowo w Grupie Azoty Puławy pracownicy przeszli przez Akademię Marketingu, czy Akademię Negocjacji. Z kolei w Grupie Azoty Police funkcjonuje projekt szkoleniowy Liga Mistrzów w zakresie organizacji, komunikacji i motywacji. To cykl szkoleń, warsztatów i treningów rozwijających kompetencje menedżerskie.

Kto może znaleźć pracę w Grupie Azoty?

Grupa Azoty nie skupia się na wieku podczas zatrudnienia pracowników. Według danych zgromadzonych na stronie pracodawcy 1/3 z osób zatrudnionych ma więcej niż 50 lat. Pracodawca ceni osoby z doświadczeniem i stanowczo sprzeciwia się wykluczeniu, jakiemu poddawani są starsi pracownicy na rynku pracy.

Przykładowe stanowiska pracy w grupie Azoty to:

  • Elektromonter urządzeń stacyjnych – pracownik na tym stanowisku obsługuje pracę urządzeń elektroenergetycznych, uczestniczy w procesie dopuszczania do pracy brygad remontowych, bierze udział w odbiorze miejsca pracy po zakończeniu prac remontowych, likwiduje awarie i skutki awarii, przeprowadza oględziny. Osoba na tym stanowisku powinna mieć przynajmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe najlepiej właśnie na kierunku związanym z elektryką. Ważna jest także podstawowa znajomość obsługi konserwacji urządzeń elektroenergetycznych i pakietu Microsoft Office. Mile widziane jest także prawo jazdy kategorii B.
  • Inżynier do spraw maszyn – osoba za tym stanowisku przygotowuje i aktualizuje harmonogram prac konserwacyjnych, przeprowadza również weryfikacje stanu bieżącego maszyn, ocenia i weryfikuje dokumenty oraz stan techniczny maszyn, oraz dba o ich ciągłość pracy. Fachowiec powinien mieć uprawnienia branżowe np. SEP oraz posiadać dyplom ukończenia technicznych studiów wyższych, najlepiej na kierunku związanym z mechaniką.
  • Aparatowy – pracownik nadzoruje i koordynuje pracę urządzeń do produkcji wody pitnej, obsługuje pompy, dmuchawy, aparaturę kontrolno-pomiarową urządzeń automatycznej regulacji do urządzeń energetycznych. Na tym stanowisku ważne jest posiadanie wykształcenia średniego technicznego – energetycznego, elektrycznego lub mechanicznego. Nie obejdzie się bez znajomości technologii uzdatniania wód, budowy i działania urządzeń wykorzystywanych na tym stanowisku. Ważne są także kompetencje zawodowe miękkie, jak i kwalifikacje w zakresie uprawnień energetycznych.

Grupa Azoty – perspektywy dla uczniów i studentów

Choć Grupa Azoty bardzo ceni doświadczonych pracowników, chętnie zatrudnia także osoby, które dopiero wstępują na rynek pracy. Przyjmuje na staż absolwentów szkół średnich oraz studiów wyższych. Staże są organizowane we współpracy z powiatowymi urzędami pracy, uczelniami i fundacjami. Staż to często dopiero początek współpracy z Grupą Azoty. Uczestnicy mają szansę na stałe zatrudnienie w firmie. Grupa Azoty organizuje również staże absolwenckie dla osób bezrobotnych do 25 roku życia, które zarejestrowane są jako osoby bezrobotne w okresie do upływu 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej, które nie ukończyły 27 roku życia. Na staż przyjmowane są także osoby powyżej 50 roku życia.

Po zakończeniu stażu uczestnik otrzymuje opinie na temat realizacji programu stażu, kartę stażu, zaświadczenie o niepobieraniu innego wynagrodzenia niż za staż absolwencki, listę obecności za ostatni miesiąc. To duża szansa na zwiększenie swoich szans na rynku pracy.

Grupa Azoty łączy naukę i przemysł. Współpracuje z uczelniami technicznymi, instytucjami naukowymi zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Posiada właśnie zaplecze badawcze i ekspertów oraz laboratoria. Grupa współpracuje z wieloma uczelniami wyższymi, realizuje projekty badawcze i dostarcza dane badawcze naukowcom i studentom.

Oprócz stażów Grupa Azoty organizuje również praktyki i warsztaty dla studentów. Współpracuje między innymi z takimi uczelniami jak Uniwersytet Śląski, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, czy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W ramach współpracy ze szkołami Grupa Azoty zobowiązuje się do zatrudniania określonej liczby uczniów każdego roku. Oprócz tego organizuje również konkursy chemiczne, doposaża szkoły i funduje nagrody rzeczowe. Od kandydatów do praktyk oczekuje przede wszystkim takich cech jak entuzjazm, zaangażowanie, chęć do nauki, otwartość na nowe wyzwania i dyspozycyjność. Praktyki są bezpłatne, odbywają się w dowolnym wymiarze czasu, umożliwiają pozyskanie doświadczenia od ekspertów w branży i bezpośrednie zbadanie działalności tak dużej organizacji chemicznej.

Pracodawcy zależy na tym, by pracownicy byli zadowoleni ze swojej pracy, dlatego przeprowadza anonimowe ankiety. Dzięki temu ma szansę wyciągnąć wnioski z wyników i zaprowadzić nowe rozwiązania poprawiające zaangażowanie pracowników, dumę z wykonywanej przez siebie pracy i zadowolenie.

Oceń artykuł
0/5 (0)