Najwięksi pracodawcy w Kielcach

Najwięksi pracodawcy w Kielcach to jedne z najlepiej prosperujących firm województwa świętokrzyskiego. Zatrudniają m.in. w branży budowlanej, przetwórstwie przemysłowym, branży handlowej i usługowej. Sprawdź, jakie firmy stanowią jednych z największych pracodawców w Kielcach.

Najwięksi pracodawcy w Kielcach - pracownik produkcji

Kielce to miasto położone blisko Gór Świętokrzyskich. Jest to regionalne centrum gospodarcze województwa, dlatego to właśnie tam i wokół miasta prosperuje wiele przedsiębiorstw, a praca w Kielcach przyciąga mieszkańców niedalekich miejscowości. Zatrudniają one wspólnie nawet tysiące osób z okolicy. Kim są najwięksi pracodawcy w Kielcach? Poznaj przykładowe firmy.

Jak wygląda rynek pracy w Kielcach?

W Kielcach działa przemysł metalowy i maszynowy. Wiele ofert pracy dotyczy firm branży budowlanej. Przedsiębiorcy, którzy działają w Kielcach to znane firmy, takie jak Cersanit, Barlinek, North Fish, czy Kolporter. Oprócz przemysłu budowlanego dominuje także przemysł elektromaszynowy, spożywczy i przetwórczy. W Kielcach rozwija się także handel. Są tam trzy galerie handlowe: Pasaż Świętokrzyski, Galeria Echo, Galeria Korona. W tych miejscach pracę znajduje wielu sprzedawców i pracowników porządkowych.

Miasto jest centrum administracyjnym, sądowniczym, edukacyjnym i kulturalnym, przez co na brak pracy nie mogą narzekać przedstawiciele prawa, pracownicy administracyjni i nauczyciele oraz pracownicy zakwaterowania i gastronomii. Najwięcej osób w Kielcach pracuje w sektorze prywatnym, w szczególności w usługach, przemyśle budowlanym, handlu, naprawie pojazdów samochodowych, gastronomii, informacji i komunikacji.  Wysokie zarobki w Kielcach otrzymują pracownicy działalności finansowej i ubezpieczeniowej, przedstawiciele branży rynku nieruchomości, administracji publicznej i obrony narodowej, a także pracownicy opieki zdrowotnej. Najniższe zarobki otrzymują pracownicy zakwaterowania i gastronomii, administrowania i działalności wspierającej oraz transportu i gospodarki magazynowej.

Stopa bezrobocia w Kielcach w maju 2022 roku wyniosła 5%. Jest to stosunkowo niski wynik, zdecydowanie niższy niż w całym województwie (6,8%). Jednocześnie w maju w Polsce stopa bezrobocia była bardzo zbliżona i wyniosła 5,1%. Przeciętne wynagrodzenie w Kielcach wniosło natomiast 5498,35 zł, podczas gdy w województwie świętokrzyskim 5392,73 zł.

Jakiej pracy szukać w Kielcach?

Prognozy Barometru Zawodów na rok 2022 wskazują na deficyt osób poszukujących pracy szczególnie na takich stanowiskach jak:

 • magazynier,
 • cukiernik,
 • lakiernik,
 • lekarz,
 • ślusarz,
 • piekarz,
 • pielęgniarka,
 • położna,
 • pracownik produkcji,
 • diagnostyk samochodowy,
 • elektryk,
 • elektromechanik,
 • elektromonter,
 • kierowca autobusu,
 • księgowa/księgowy.

W większości zawodów ma występować równowaga na rynku pracy. Istnieje jednak duża nadwyżka pedagogów, specjalistów do spraw administracji, czy specjalistów technologii żywności i żywienia. Największe trudności ze znalezieniem pracy w Kielcach mogą mieć natomiast ekonomiści.

Najwięksi pracodawcy w Kielcach. Popularne firmy

W Kielcach znajdują się firmy stanowiące jednocześnie największych pracodawców w całym województwie świętokrzyskim. Wśród przedsiębiorstw zatrudniających wiele osób z miasta i okolic można wyróżnić poniższe firmy.

 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – uczelnia składa się razem z 8 wydziałów, z czego 6 znajduje się w Kielcach. Jest to między innymi Wydział Humanistyczny, Wydział Pedagogiki i Psychologii, Wydział Prawa i Nauk Społecznych. W sumie Uniwersytet zatrudnia ponad 1500 osób.
 • NSK Bearings – to producent łożysk, co prawda jest to przedsiębiorstwo japońskie, lecz ma swoje oddziały również w Polsce. Firma zatrudnia około 1600 osób. Bazuje na czterech głównych wartościach, takich jak szybkość, obsługa, pasja i działanie zespołowe. Poszukuje takich pracowników jak elektryk, hydraulik, specjalista do spraw budżetowania i kontroli kosztów. Na całym świecie firma zatrudnia około 32000 osób.
 • Cersanit S.A. – firma ma 11 fabryk na całym świecie. Zatrudnia w nich ponad 7000 pracowników. Jest producentem elementów wyposażenia łazienek. Cersanit Bardzo dba o swoich pracowników, ciesząc się dobrymi opiniami na temat zatrudnienia. Oferuje benefity pracownicze, kartę sportową, opiekę medyczną, ubezpieczenia grupowe. Nowo zatrudniony pracownik może liczyć na wsparcie zespołu, a w piątki pracownicy pracują krócej. Firma zatrudnia między innymi na takie stanowiska jak junior IT support specialist, legal counsel, specjalista do spraw wsparcia sprzedaży.
 • Kolporter – większość osób zna tę firmę, ponieważ w całym kraju rozmieszczone są saloniki prasowe pod marką Kolporter. Jest to firma z długoletnią tradycją, która działa już od 1990 roku. Pracownicy firmy mogą liczyć na wsparcie, narzędzia pracy. Firma zatrudnia około 1000 pracowników. Siedziba marki mieści się właśnie w Kielcach.
 • DS Smith – W Kielcach znajduje się jedna z największych i najnowocześniejszych fabryk zajmujących się produkcją opakowań z tektury. W Kielcach firma zatrudnia około 700 osób. Inne fabryki znajdują się także w Oławie, Kłótnie i Kwidzynie. Firma zatrudnia między innymi na takie stanowiska jak specjalista do spraw BHP, czy operator maszyn produkcyjnych.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach – placówka działa od 1990 roku. Realizuje zadania pomocy społecznej. Pomaga w przezwyciężeniu trudnych sytuacji życiowych rodzinom. Potrzebuje wielu pracowników administracyjnych, przez co jej zatrudnienie jest dosyć wysokie. Liczba osób pracujących w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach oscyluje w granicach 800 osób.
 • SHL Production – jest to producent części do maszyn drogowych i budowlanych. Rocznie zakład produkuje ponad 15000 ton komponentów stalowych. Firma zatrudnia do wydziału cięcia, wydziału obróbki, czy wydziału spawalni. Poszukuje pracowników na różne stanowiska, na przykład spawacz, operator CNC, czy kontroler jakości. Firma zatrudnia w Kielcach około 600 osób.
 • Grupa Vive – grupa zatrudnia ponad 2000 pracowników. Jest to największy importer odzieży używanej w Polsce. Zajmuje się jej pozyskiwaniem i przetwarzaniem. Jest to odpowiedzialny pracodawca, który oferuje umowę o pracę, motywacyjny system wynagradzania, dofinansowania do kursów, szkoleń i studiów podyplomowych. Do innych korzyści z pracy należą bony świąteczne, ubezpieczenie na życie, pakiet sportowy i upominki mikołajkowe dla dzieci pracowników.
 • Kerry Group – to firma zajmująca się przetwórstwem owoców. Wykorzystywane są one między innymi w czekoladach, czy jogurtach. W Polsce zatrudnia około 500 osób łącznie w Kielcach i Oleśnicy. W rzeczywistości jest to irlandzka firma obecna na wielu rynkach.
 • Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach – szpital działa od lat 50. Stanowi miejsce pracy dla wielu osób w okolicy. Zatrudnia ponad 2000 osób. Jest to placówka wielospecjalistyczna i interdyscyplinarna. Specjaliści leczą dzieci i osoby dorosłe.
 • Echo Investment SA – jest to Polski deweloper realizujący inwestycje z rynku nieruchomości. Zatrudnia około 500 pracowników, między innymi na takie stanowiska jako grafik kreatywny, inżynier budowy, czy specjalista do spraw marketingu. Pracodawca gwarantuje prywatną opiekę medyczną, benefity w postaci karty sportowej, czy biletów do kina.
Oceń artykuł
0/5 (0)