Praca w instytucjach kultury to marzenie wielu młodych artystów. Mogłoby się wydawać, że zaistnienie w branży kulturalnej należy do trudnych zadań. Jednak wbrew pozorom oferty pracy czekają na wielu kandydatów. Dowiedz się gdzie je znaleźć i pracuj w kulturze!
Osoby, które przejawiają zdolności artystyczne lub są zainteresowane sztuką, aktorstwem, tańcem, czy jeszcze innymi zawodami artystycznymi nie zawsze wiedzą gdzie szukać pracy. Choć większość z nas chodzi do teatrów, czy domów kultury, to ciężko jest wyobrazić sobie swoją przyszłość artysty w obecnych czasach, gdzie ludzie głównie pracują w korporacjach, lub przy wymagającej pracy fizycznej.
Spis treści
Praca w instytucjach kultury
Zwykle odwiedzając miejsca kultury, spotykamy tam pracowników, którzy albo są wolontariuszami, albo pracują w zawodzie już od wielu lat i są bezkonkurencyjni w swoim fachu. Tak naprawdę nowe osoby także mają szansę zaistnieć w branży kulturalnej. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić. Instytucje kultury stale zatrudniają nowych ludzi, jednak nie jest to branża spopularyzowana na taką skalę jak praca w innych zawodach.
Instytucje kultury: jakie?
Czym tak naprawdę jest praca w kulturze? Sama instytucja kultury oznacza publiczną placówkę, która rozpowszechnia kulturę, zachęca do niej ludzi i sprawia, że sztuka nie odchodzi w zapomnienie. Może ona mieć charakter państwowy, jak i samorządowy. Przykładami instytucji kultury są:
- teatr,
- muzeum,
- biblioteka,
- kino,
- opera,
- galeria sztuki,
- filharmonia,
- dom kultury i wiele innych.
Pracuj w kulturze – gdzie?
To, jak działają instytucje kultury, reguluje Ustawa z 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Instytucje kultury możemy podzielić zarówno na te państwowe, niekiedy powołane przez ministrów i kierowników urzędów centralnych, jak i samorządowe, czyli tworzone przez jednostki samorządu terytorialnego. Możemy je także dokonać podziału ze względu na instytucje artystyczne i instytucje nieartystyczne.
- Artystyczne polegają na dziedzinach twórczych – teatralnych, jak i związanych z muzyką i tańcem.
- Nieartystyczne to te, w których nie doświadczymy bezpośrednio twórców, ale i tak mamy kontakt z kulturą.
To może być kino, wystawy w muzeum, czy właśnie biblioteki. Za przykład istniejących państwowych instytucji kultury można podać:
- Archiwum Państwowe,
- Filmotekę Narodową,
- Instytut Muzyki i Tańca,
- Muzeum Pałac w Wilanowie,
- czy Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Instytucji jest wiele, a wybór konkretnej pracy uzależniony jest od tego, co interesuje kandydata , do czego ma predyspozycje i w czym ma doświadczenie.
Praca w kulturze – nie tylko dla artystów
Praca w instytucjach kultury nie wiąże się wyłącznie z zajęciem artystycznym. Wchodząc do placówki jako klient usługi, na swojej drodze spotykamy nie tylko aktorów, czy wokalistów, lecz także pracowników sprawdzających bilety, niekiedy także ludzi od marketingu, prawników, czy księgowych. Dlatego poszukując pracy w kulturze, nie trzeba wcale mieć wykształcenia artystycznego. Do instytucji mogą się dostać osoby, które do czasu poszukiwania pracy w kulturze w ogóle nie były z nią związane. Wszystko zależy od tego, na jakie stanowisko aplikują.
Pracuj w kulturze – praktyki
Poszukując zatrudnienia jako osoby nowe na rynku pracy, często jesteśmy skazani na dobrą wolę pracodawcy, który zachce wprowadzić do branży osobę niedoświadczoną. Sposobem na to, by zaradzić tej zależności, są praktyki. Instytucje kultury chętnie udzielają praktyk i stażu absolwentom szkół artystycznych, jak i innym osobom, które czują się związane ze sztuką. Dużym ułatwieniem jest samo obcowanie z kulturą. To znaczy częste bywanie w instytucji w charakterze klienta, czy odwiedzanie instytucji kultury wraz z uczelnią. W ten sposób jesteśmy widoczni, nawiązujemy znajomości i kontakty, które mogą nam pomóc w przyszłej karierze kulturalnej.
Staż to nie tylko sposób na zdobycie doświadczenia, lecz także na przekonanie siebie samego o tym, czy rzeczywiście chcemy pracować w kulturze. Na stażu i praktykach poznajemy samą charakterystykę pracy w instytucji kultury, badamy system pracy, czy sam budynek organizacji. Jeśli w trakcie praktyk, czy stażu uznamy, że praca w kulturze nam odpowiada i jest to coś, co chcemy robić w życiu, to możemy starać się o zatrudnienie. Często bywa tak, że pracodawca sam chce zatrzymać stażystę, czy praktykanta, który wykazał się zaangażowaniem.
Gdzie szukać pracy w kulturze?
Skupmy się teraz na tym, gdzie szukać pracy w kulturze. Informacje o ofertach pracy często można spotkać na popularnych portalach ogłoszeniowych. Jednak ich liczba zwykle jest okrojona, ponieważ instytucje kultury ogłaszają się gdzie indziej. Łatwiej o pracę w instytucjach kultury jest osobom, które są spokrewnione z działaczami w zakresie kultury, lub mają znajomych w branży. W innych przypadkach kandydaci biorą udział w konkursach, z których typowani są ci najlepsi.
W Biuletynie Informacji Publicznej dostępne są nabory na stanowiska, wśród których często znajdują się posady właśnie w instytucjach kultury. Czasem poszukiwaniem nowych kandydatów zajmują się także pośrednicy. W celu znalezienia pracy w kulturze, warto także odwiedzić strony w mediach społecznościowych, np. na Facebooku i grupy tematyczne. Warto także zaobserwować stronę samej instytucji, ponieważ zdarza się, że placówki udostępniają informacje na temat stanowiska do obsadzenia. Na szczególną uwagę jednak zasługuje projekt „Pracuj w kulturze”.
Projekt pracujwkulturze.nck.pl
Portal pracujwkulturze.nck.pl został powołany do życia ze względu na potrzebę odrębności rynku zatrudnienia dotyczącego kultury. Portal stanowi środowisko integracyjne między pracownikami a pracodawcami z sektora kultury. Strona umożliwia bliskie poznanie samej branży kulturalnej, jak i instytucji, czy projektach związanych z ich działaniem. Na stronie znajdują się także informacje o szkoleniach, stażach, konferencjach, czy studiach. Portal łączy osoby działające w obszarze kultury. Można na nim znaleźć wiarygodne oferty pracy w kulturze. Pracodawcy określają w swoich ofertach dokładne kryteria, jakimi sugerują się w wyborze kandydatów. Natomiast pracownicy, którzy poszukują pracy w kulturze, mają możliwość zapoznania się z ofertami i wybór idealnie dopasowanego stanowiska pracy, jak i samego pracodawcy.
Pracuj w kulturze to projekt, który jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury, które buduje środowisko kulturalne w Polsce już od kilkunastu lat. Oprócz ofert pracy i praktyk, na stronie dostępne są także informacje o I i II Forum Pracuj w Kulturze, na którym spotykają się profesjonaliści i absolwenci. Forum skłania do obserwacji i wspólnych rozmów obie strony. Podczas wydarzenia omawiane są tematy dotyczące kultury, na przykład dobrego przygotowania do procesu rekrutacji, czy prezentacji rynku pracy, a także możliwości nawiązania współpracy jeszcze w trakcie studiów. Osoby zaangażowane w życie kulturalne mają możliwość w trakcie wydarzenia dowiedzieć się między innymi tego, gdzie szukać rozwoju w kulturze, czy jak realizować swoje pomysły, oraz co powinno się znaleźć w portfolio.
Pracujwkulturze.nck.pl – jak szukać pracy?
Portal udostępnia kandydatom listę wielu ofert pracy w kulturze w jednym miejscu. Wśród ofert możemy znaleźć propozycje dla osób związanych ściśle z pracą artystyczną np. solista, czy korepetytor – pianista, jak i stanowiska w instytucjach kultury, które nie wymagają zmysłu artystycznego. Wśród takich możemy znaleźć:
- Specjalistę ds. administracyjnych
- Instruktora kultury
- Kasjera/kę biletowego/ą
- Księgowego/księgową
- Pomoc muzealną
- Bibliotekarkę/bibliotekarza
- Redaktora
- Specjalistę ds. marketingu
- Radcę prawnego
- Montażystę
Na Pracuj w kulturze jest grupa kilkuset ofert pracy rozmieszczonych na terenie całej Polski. Dlatego każdy pasjonat kultury powinien znaleźć tam coś dla siebie. Przeszukiwanie ofert jest intuicyjne, dzięki filtrom umieszczonym po lewej stronie.
Pracuj w kulturze – filtry ofert pracy (pracujwkulturze.nck.pl/praca/)
Wśród nich możemy wybrać rodzaj współpracy, czy ma być to praca zdalna, czy domyślnie praca stacjonarna (praca hybrydowa także pojawia się wśród ofert) czy wolontariat, a może staż. Można wybrać także interesujące nas województwo, czy wymagane wykształcenie, przez co osoby nowe na rynku pracy mogą przesiać oferty skierowane do nich. Praktyczną opcją jest również wybór słów kluczowych, które umożliwiają dostosowanie oferty do przedmiotu zainteresowań. Zapisz kryteria wyszukiwanych ofert i przeglądaj oferty spełniające Twoje oczekiwania. Każda z ofert pracy znajdujących się na stronie ma szeroki opis stanowiska i wymagań wobec kandydata. Znajdziemy w niej zakres obowiązków, informacje o etacie (czy to pełny etat, czy tylko część), wynagrodzeniu (mies. zal. od umowy), czy benefitach. Z oferty dowiemy się, czy podstawą współpracy jest umowa o pracę, czy umowa zlecenie.
Pracuj w kulturze – jak zacząć?
Jeśli chcemy zaistnieć w branży kulturalnej, warto swoją działalność zacząć rozpowszechniać jeszcze zanim zaczniemy szukać pracy. Obecnie duże możliwości daje Internet. Będąc artystą, warto założyć na przykład kanał na YouTubie i dzielić się swoim talentem z innymi. Wielu młodych autorów nagrywa piosenki, recytuje wiersze, czy amatorsko robi filmy, które następnie mogą służyć jako portfolio do uzyskania pracy w instytucjach kultury. Taka działalność stanowi o pasji do zawodu, a to jest niebywały atut dla osób decyzyjnych w sprawie zatrudnienia w instytucjach kultury. Nie można zapomnieć również o dobrym CV w języku polskim, jak i profilu na Linkedinie, gdzie zaznaczając informacje o zainteresowaniu ofertami pracy, możemy liczyć na to, że rekruter sam nas znajdzie.
Jak widać, o pracę w instytucjach kultury wcale nie jest tak trudno. Powszechna opinia o trudności znalezienia zatrudnienia powołała do życia miejsca w sieci dedykowane kandydatom do pracy w kulturze. Dlatego absolwenci, jak i osoby z doświadczeniem mają ułatwione zadanie w wyborze zatrudnienia.
Pracy w instytucjach kultury można szukać również w innych miejscach. Jeśli zależy Ci na zatrudnieniu, aplikuj szybko poprzez serwisy pracy, czy Centralną Bazę Ofert Pracy.
Opracowanie profesjonalne, szczególnie przydatne dla młodych ludzi. Niemniej warto byłoby jeszcze dodać, że w polskiej kulturze zarabia się tyle – w większości przypadków – ile na stanowisku kasjerki w niemieckim Lidlu, rozsianym po całej Polsce. Mowa oczywiście o płacach netto.