Warszawa to miasto wielkich możliwości- taka panuje opinia na temat naszej stolicy. I nic dziwnego, bo znalezienie pracy w tym mieście jest łatwiejsze niż w innych miastach Polski. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 r. stopa bezrobocia wyniosła tu zaledwie 2% (obok Sopotu 2% oraz Poznania 1,7%). Nie oznacza to jednak, że każdy mieszkaniec tej wielkiej metropolii, ma szansę na możliwość szybkiego zatrudnienia w obszarze swoich zainteresowań lub w zawodzie.

Sprawy studenckie

Dla wielu absolwentów szkół wyższych podjęcie pracy zgodne z ich wykształceniem jest prawie niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, aby wybić się na tle innych osób, i które pozwolą zwiększyć konkurencyjność na rynku pracy nawet osobom jeszcze studiującym i niepodejmującym aktywności zawodowej.

Wolontariat to świetny początek!

W większych miastach wolontariat cieszy się ogromną popularnością, głównie ze względu na to, iż można wykonywać go dobrowolnie, a co najlepsze, w wolnych godzinach. Nie brakuje tu takich ofert, jak:

  • organizacja imprez,
  • opieka nad osobami starszymi,
  • pomoc dzieciom,
  • wsparcie dla niepełnosprawnych,
  • opieka nad zwierzętami w schronisku.

To oczywiście nieliczne z dużej listy form pomocy. A co daje nam wolontariat? Choć z założenia jest bezpłatny, wcale nie oznacza to, że wolontariusze nie mogą liczyć na różnego rodzaju profity za wykonaną pracę. Wiele fundacji, które korzystają z pomocy wolontariuszy, wydaje odpowiednie zaświadczenia o wykonywanych czynnościach, oraz dają szansę rozwoju, organizując liczne szkolenia. Pozwalają również doskonalić kompetencje interpersonalne, nawiązanie nowych, ciekawych znajomości, a przede wszystkim możliwość zdobycia cennego doświadczenia.

Wygrasz na rynku pracy

W parze z praktykami i stażami, wolontariat jest przepustką do podjęcia pracy w wymarzonej firmie. Otwiera bardzo dużo furtek, a co najważniejsze sprawia, że masz przewagę nad absolwentami, którzy nie podejmowali wcześniej żadnej działalności zawodowej. Dzięki temu pracodawca wybierze właśnie Ciebie, ponieważ nie tylko posiadasz zaplecze teoretyczne, które zdobyłeś w szkole, co jest oczywiście bardzo ważne, ale przede wszystkim masz doświadczenie!

A jak pracodawcy postrzegają wolontariat?

No właśnie? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, ale jak Twoim zdaniem pracodawcy postrzegają podejmowanie przez Ciebie wolontariatu? Czy traktują go mniej poważnie niż praktyki, czy staż? A może myślą: dobrze, bardzo się cieszymy, że go masz, ale przedstaw nam teraz swoje doświadczenie zawodowe. Ależ skąd! Wolontariat to taka sama forma zdobywania doświadczenia jak, chociażby praca na etacie! Jak wcześniej wspomnieliśmy, najważniejsze dla pracodawcy jest doświadczenie, a pod jaką nazwą czy formą go zdobywałeś, nie powinno mieć dla niego najmniejszego znaczenia.

 

Reasumując, wolontariat to świetna forma zdobywania doświadczenia, choć mamy świadomość, że nie jest ona dla wszystkich, bo przecież “za coś trzeba się utrzymać”. Pamiętaj jednak, że chociaż jeden dzień w tygodniu uczęszczania na wolontariat, zwiększa Twoją szansę na zdobycie pracy. Dlatego działaj, powodzenia!

 

Jeśli masz jakieś doświadczenia związane z działalnością w wolontariacie i chciałbyś się z nami tym podzielić, to zapraszamy!