Co to jest wolontariat pracowniczy? Wy też możecie komuś pomóc jako zespół! Z tego tekstu dowiecie się, na czym polega wolontariat pracowniczy w Polsce, a także poznacie najlepsze pomysły na to, jak wdrożyć wolontariat w Waszej firmie! 

Wolontariat pracowniczy to świetny pomysł na integrację zespołu!

Wolontariat pracowniczy niektórym może kojarzyć się z bezpłatnymi praktykami w firmie. Nic jednak bardziej mylnego! W wolontariacie pracowniczym chodzi wyłącznie o pomoc innym, a do tego dobrą zabawę w gronie współpracowników!

Wspólne malowanie sal w szkole czy szpitalu, sprzątanie pobliskiego parku lub organizacja zbiórki środków na schronisko – to, jak możecie pomagać innym jako zespół, zależy już tylko od Was samych. Choć wolontariat pracowniczy w Polsce dopiero nabiera na popularności, decyduje się na niego coraz więcej firm.

Wolontariat pracowniczy – definicja

Z wolontariatem pracowniczym mamy do czynienia wtedy, kiedy pracodawca wspiera charytatywną organizację (może to być np. fundacja) przy dobrowolnej pomocy pracowników. Wolontariat zazwyczaj odbywa się w godzinach pracy, czasem cyklicznie – najczęściej związany jest ze wspólną pracą fizyczną na czyjąś rzecz.

Wolontariat pracowniczy to nie tylko okazja do zrobienia czegoś wyjątkowego i przełamania rutyny w pracy, ale i sprawdzony patent na integrację zespołu. Wybierzcie wspólny cel, ustalcie z przełożonymi najlepszy termin na oderwanie się od obowiązków i zróbcie coś dobrego!

SPRAWDŹ TEŻ: Wolontariat: czy warto?

Wolontariat pracowniczy – korzyści dla firmy

Choć spotkania integracyjne to zawsze dobry pomysł, wolontariat pracowniczy może jeszcze lepiej zacieśnić więzi w zespole. To także dobre rozwiązanie w momencie, w którym cała firma pracuje nad ważnym projektem. Intensywną pracę warto urozmaicić wspólnym pomaganiem innym. Świeże powietrze, odrobina ruchu i świadomość, że robimy coś wartościowego wzmocnią motywację do dalszego wysiłku!

Na tym nie kończą się korzyści z wolontariatu pracowniczego dla firmy. Udział w akcjach pomocy potrzebującym to nie znakomity element budowania wizerunku employer brandingowego! Każda marka, która może pochwalić się zaangażowaniem w kwestie społeczne, zyskuje. Tak się buduje kulturę organizacyjną firmy!

Szukasz pracy w Katowicach? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Jakie pomysły na wolontariat pracowniczy wybrać? Wolontariat pracowniczy przykłady

Wolontariat pracowniczy warto potraktować jako stały element Waszego miesiąca pracy. W ten sposób nie tylko realnie możecie komuś pomóc, ale i budować świadomość i wrażliwość społeczną całego zespołu.

Przykładów akcji, do jakich można dołączyć, nie brakuje. My mamy dla Was 3 przydatne w każdej organizacji pomysły na wolontariat pracowniczy, którego długo nie zapomnicie!

1. Wolontariat pracowniczy cykliczny – pomagajcie lokalnie!

Szukając organizacji, fundacji czy innych ośrodków, które możecie wesprzeć, warto najpierw rozejrzeć się po okolicy. Wolontariat pracowniczy za granicą? Często okazuje się, że nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć akcję, do której możecie dołączyć. Może pobliski szpital potrzebuje ochotników do remontu oddziału dziecięcego? A może wybierzecie jeden dzień tygodnia na to, aby wspólnie ruszyć do niedalekiego schroniska i wspólnie zaopiekować się zwierzakami? Pomagać można wszędzie, trzeba tylko mieć oczy otwarte! Cykliczny wolontariat pracowniczy zbliży zespół i szybko wejdzie Wam w nawyk.

ZOBACZ TEŻ: Zawody związane ze zwierzętami

2. Pomysł na wolontariat pracowniczy? Wesprzyjcie fundację, lub stwórzcie swoją własną!

Popularną formą wolontariatu pracowniczego w Polsce jest również wspieranie wybranych fundacji. Wolicie pomagać dzieciakom z domów dziecka, a może to ekologia jest czymś, co do Was przemawia? Wasza firma może zdecydować się na stałe wsparcie jednej z istniejących fundacji lub nawet założyć swoją własną. Uwaga, wtedy trzeba się będzie jednak liczyć z dodatkową odpowiedzialnością! Za fundację założoną przez pracodawcę odpowiadać będzie cały zespół.

3. Wolontariat pracowniczy najlepiej działa w grupie. Połączcie siły z zaprzyjaźnioną firmą!

Razem raźniej i to nie tylko w przypadku zespołu Waszej firmy. Wiecie, że Wasi kontrahenci też mają na pokładzie zawodników gotowych do pomocy? Wolontariat pracowniczy w praktyce można wykonywać razem! Nie tylko lepiej poznacie swoich klientów, ale i pokażecie, że potraficie razem wiele zdziałać nie tylko w biznesie. Im więcej rąk do pomocy, tym lepiej!

____________________________________________

Chcecie zrobić coś dobrego? Pomóżcie małemu Kaziowi w walce z rozlanym nowotworem złośliwym pnia mózgu. Chłopiec potrzebuje kosztownej operacji za granicą. 

Jego historię możecie poznać tutaj: https://www.facebook.com/RazemdlaKazikaBudzinskiego/

Link do zrzutki znajdziecie tutaj: https://zrzutka.pl/p569x7

W imieniu Kazia i jego Rodziców będziemy wdzięczni za Waszą pomoc!

Oceń artykuł
0/5 (0)