Zaangażowanie pracowników definiuje się jako stopień motywacji, pasji i inwestycji w wykonywaną pracę. Wskazuje ono również na przywiązanie danej osoby do firmę i jej emocjonalny związek z ludźmi, z którymi współpracuje. Zaangażowanie jest jednak często źle rozumiane jako równoznaczne z satysfakcją z pracy. Chociaż te dwie koncepcje są ze sobą powiązane, zaangażowanie pracowników jest znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ wpływa na nie wiele czynników i cech indywidualnych. Czynniki te są zmienne i podatne na wahania w czasie, dlatego stały pomiar zaangażowania jest niezbędny, aby być na bieżąco z ich potrzebami.

 

Jeśli zauważyłeś zmianę w zaangażowaniu swojego zespołu lub dopiero je poznajesz, możesz podjąć kilka kroków, aby szybko wywrzeć pozytywny wpływ na swój zespół. Poniżej znajdziesz 7 sposobów, które pomogą Ci osiągnąć sukces w tym obszarze:

1. Jasno określ cele

Cele Trudno jest oczekiwać pełnego zaangażowania pracowników w codzienne obowiązki, jeżeli jasno nie określi się celów, zarówno tych ogólnofirmowych, jak i indywidualnych. Zrozumienie misji i wizji organizacji oraz możliwość identyfikowania się z nią jest dla zespołu bardzo ważnym elementem budowania tożsamości, przywiązania i zaangażowania w pracę.

 

 

 

2. Zapewnij narzędzia

NarzędziaJednym z najważniejszych czynników napędzających zaangażowanie pracowników może być również jeden z najczęściej pomijanych: upewnienie się, że pracownicy mają wszystkie narzędzia, których potrzebują, aby odnieść sukces na swoich stanowiskach. Pamiętaj, że istotna jest infrastruktura firmy, która obejmuje narzędzia i procesy oraz możliwości organizacyjne.

 

 

 

3. Zadbaj o dopasowanie

DopasowanieDużo łatwiej o zaangażowanie pracowników, kiedy to, co robi w pełni odpowiada temu, w czym jest z natury najlepiej. Dlatego tak istotne jest rozpoznanie kompetencji pracowników i dopasowanie właściwego zakresu ich codziennych obowiązków tak, aby zadania były ambitne i pozwalały w pełni oddać się ich realizacji.

 

 

 

4. Zapewnij szkolenie

SzkolenieTworzenie kultury sprzyjającej ciągłemu rozwojowi nie tylko pomaga pracownikom w zdobywaniu umiejętności potrzebnych do wykonywania pracy, ale wzmacnia ich zaangażowanie. Dodatkowo informuje, że organizacja ceni swoich pracowników i wierzy w ich potencjał. Pamiętaj, ze ogromny budżet szkoleniowy nie jest potrzebny do stworzenia sensownego programu rozwoju, można oprzeć się również na wymianie wiedzy i doświadczeń wewnątrz organizacji.

 

 

5. Doceniaj każdy wysiłek

WysiłekNie jest tajemnicą, że nagrody i uznanie mogą zwiększyć zaangażowanie pracowników. Zewnętrzna motywacja przez podwyżki, premie i benefity pozapłacowe jest do tego doskonałym narzędziem. Nie można jednak pomijać wewnętrznych motywatorów takich jak chęć bycia chwalonym i wyróżnianym za osiągnięcia. Dzięki docenianiu codziennego wysiłku w pracę i świętowaniu nawet niewielkich sukcesów pracownicy mają poczucie, że ich działanie się liczy i przekłada na rozwój firmy.

 

 

6. Słuchaj pracowników

SłuchajSkuteczni liderzy zwracają baczną uwagę na to, co mają do powiedzenia pracownicy, a następnie reagują na to i wdrażają rozwiązania. Kompleksowe podejście do słuchania pomaga organizacji zidentyfikować i szybko rozwiązywać problemy oraz sprawia, że ​​ludzie czują się doceniani. Bądź otwarty na feedback od swojego zespołu, ich spostrzeżenia mogą okazać się bardzo cenne.

 

 

 

7. Buduj więzi

WięziZaangażowani pracownicy czują się emocjonalnie związani ze swoją pracą. Prostym sposobem, aby pomóc im bardziej dbać o to poczucie jest zacieśnienie kontaktów z kolegami, ponieważ zdrowe relacje są kluczowym składnikiem życia firmy. Postaw więc na budowanie rodzinnej atmosfery wzajemnego wsparcia i zrozumienia, ale nie zapominaj również o integracji i wspólnej zabawie.

 

 

 

 

Jak widzisz sekretem zwiększenia zaangażowania pracowników jest to, że nie ma żadnego sekretu. Chcesz wiedzieć, jakie rzeczy pomogą Twoim pracownikom poczuć się bardziej zaangażowanymi? Zapytaj ich o to! Test Q12 Gallupa to świetne narzędzie, które w prosty i szybki sposób pozwali Ci mierzyć zaangażowanie i obserwować zmiany w tym zakresie, będziesz zaskoczony, jakie to proste. Szczerość, zrozumienie, życzliwość i wzajemny szacunek nic nie kosztują, a Twoje poświęcenie przełoży się na zaangażowanie Twojego zespołu. Traktuj więc ludzi tak, jakbyś chciał być traktowany, a odniesiesz sukces!