Reklama

Status uchodźcy dla Ukraińców – jak? Gdzie? Jakie dokumenty są potrzebne?

Status uchodźcy dla Ukraińców to ważny instrument wsparcia w czasie kryzysu. W związku z masowym przekraczaniem granicy naszego kraju przez uciekających przed wojną Ukraińców pojawia się kwestia formalna, dotycząca uzyskania statusu uchodźcy. Jak zalegalizować swój pobyt w Polsce? Oraz jak otrzymać status uchodźcy w 2022 roku?

Status uchodźcy dla Ukraińców - kartka z napisem refugee, ręka trzymająca długopis

Polską granicę przekroczyło już ponad półtora miliona Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny przez konflikt zbrojny zainicjowany przez Rosję. Wzmożona agresja militarna Rosji na terenie Ukrainy doprowadziła rzeszę ludzi do sytuacji, w której muszą starać się o status uchodźcy w sąsiednich krajach. Jakie dokumenty należy przygotować, aby uzyskać ochronę podczas wojny? Gdzie się udać? I jak zagwarantować sobie oraz rodzinie legalny pobyt w Polsce?

Warto dopełnić formalności związanych z przyznaniem statusu uchodźcy, ponieważ wiąże się to z uzyskaniem karty pobytu, która uprawnia do podjęcia pracy zarobkowej na terenie państwa, które przyznało status. Daje to pracodawcom możliwość legalnego zatrudnienia Ukraińca. Otwiera także szereg innych możliwości pomocy Ukraińcom szukającym schronienia przed wojną w Polsce.

Status uchodźcy dla Ukraińców w Polsce

Uchodźca jest to osoba, która przez niebezpieczną sytuację w swojej ojczyźnie, została zmuszona do ucieczki do krajów sąsiadujących, przez uzasadnioną obawę o swoje zdrowie i życie. Dotyczy to też osób, które obawiają się prześladowań ze względu na swoją rasę, religię, narodowość, przynależność do mniejszości społecznych  lub wyznawanych przekonań politycznych. W takim wypadku powrót do ojczyzny jest obarczony ryzykiem, które często definiowane jest w kategorii ryzyka śmiertelnego.

Uchodźcami są też ludzie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego państwa ze względu na trwający w nim konflikt zbrojny, w którym pojawiają się również ofiary cywilne. W związku z powyższym o status uchodźcy mogą starać się obywatele Ukrainy przekraczający granicę Polski.

Status uchodźcy: dokumenty – gdzie złożyć wniosek?

O status uchodźcy możesz starać się od razu po przekroczeniu granicy danego państwa.  Wniosek złożysz  u Straży Granicznej, podczas kontroli granicznej lub w dowolnym oddziale Straży Granicznej już podczas pobytu w kraju.

Wniosek powinien być wypełniony w języku polskim, więc gdy zajdzie taka potrzeba, powinien zostać Ci przydzielony tłumacz. Razem z wnioskiem należy przedstawić wszystkie dokumenty, które masz ze sobą podczas przekraczania granicy. Najlepiej jeśli jest to:

  • dokument tożsamości,
  • karta podróży,
  • dowody potwierdzające sytuację w ojczyźnie (np. zdjęcia, filmy, news)

Jeśli chcesz uzyskać status uchodźcy dla rodziny oraz dzieci, wtedy wszyscy zainteresowani powinni być obecni przy składaniu wniosku oraz posiadać dokumenty potwierdzające ich tożsamość.

Status uchodźcy dla Ukraińców 2022 – co daje?

Status uchodźcy zabezpiecza cudzoziemca przed przymusowym opuszczeniem terytorium państwa, które przyznało status. Taka osoba nie może zostać deportowana bez pozbawienia jej statusu uchodźcy, co wiąże się ponownym wszczęciem procedury. Dodatkowo uchodźca może korzystać z darmowej opieki zdrowotnej, pomocy socjalnej oraz z darmowej pomocy prawnej. Ponadto, jeśli wyrazi chęć dobrowolnego powrotu do kraju ojczystego, zostanie mu udzielona pomoc w tym przedsięwzięciu.

Oceń artykuł
3.4/5 (5)