Można mówić o pasji i zamiłowaniu do piękna i sztuki fotografii, jednak trzeba również za coś żyć – i oczywiście kupować odpowiedni sprzęt do robienia profesjonalnych zdjęć. I chociaż można się domyślać, że praca fotografa nie jest nieopłacalną, sami zainteresowani raczej milczą o swoich zarobkach, chcąc jednocześnie wiedzieć, ile za to samo bierze konkurencja.

Stawki są obniżane

W przypadku fotografii komercyjnej większość fotografów skarży się na coraz niższe stawki oferowane nie tylko przez magazyny, ale również przez firmy zwyczajnie potrzebujące zdjęć nowych produktów do kampanii marketingowych. W sieci można znaleźć ogłoszenia, w których za packshoty zainteresowani płacą 5, a nawet 3,5 złotych brutto. Powodem zaniżania stawek jest ogromna podaż młodych fotografów po szkołach czy kursach, którzy aby wyżyć, są w stanie przyjąć zlecenia za głodowe stawki, zmuszając tym samym zawodowych i wieloletnich do tych samych kroków.

Tabelki nie kłamią

Najlepiej płatne są zagraniczne sesje dla magazynów dla pań. Tutaj dobry fotograf w zależności od zlecenia, może w kilka dni zarobić nawet do 40 000 złotych. Dalej bardzo dobre stawki, sięgające 10 000 zł, jeśli fotograf jest znany, proponują luksusowe magazyny dla mężczyzn. W tych mniej luksusowych za sesje typu „play mate” można otrzymać niewiele mniej, bo między 3500 a 65000 złotych. W magazynach dla pań podobne stawki otrzymują fotografowie z „nazwiskiem”, wykonujący sesje okładkową z jakąś gwiazdą.