Mindfulness to trening uważności, który ułatwia skupienie się na tym, co tu i teraz oraz osiągnięcie harmonii umysłu i ciała. Sprawdź, jak rozpocząć medytację mindfulness, a także dowiedz się, jakie korzyści zdrowotne oraz korzyści w pracy przynosi regularne praktykowanie mindfulness.

Co to jest mindfulness?
Mindfulnesspo polsku tłumaczone jest jako „uważność” (od angielskiego przymiotnika mindful – uważający) lub rzadziej, jako „uważna obecność”. Według najbardziej znanej definicji, którą stworzył Jon Kabat-Zinn, założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziały Medycznego University of Massachusetts, mindfulness to:
„stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nie oceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”.
Mindfulness jest zatem treningiem uważności, będącym idealną propozycją dla zestresowanych, sfrustrowanych i niezadowolonych z życia osób. Uważność można wypracować dzięki medytacji.
Mindfulness to umiejętność świadomego i pełnego zaangażowania się w teraźniejszy moment, bez oceniania i ocen.
Wykorzystanie technik mindfulness w treningu interpersonalnym pozwala uczestnikom na skupienie uwagi na teraźniejszości i zwiększenie świadomości swoich reakcji i zachowań. To pomaga w rozwijaniu umiejętności obserwacji, empatii i zrozumienia innych ludzi – Encyklopediazarzadzania.pl
Mindfulness – jaki jest jej cel?
Zastanawiasz się, w jakim celu warto rozpocząć medytację mindfulness? Wielu z nas, podczas wykonywania codziennych czynności, tkwi w przeszłości, analizuje, zadręcza się, roztrząsa to co było i to, co minęło, ale również wybiega w przyszłość, martwiąc się na zapas. Przez to wszystko zapominamy o teraźniejszości i – co więcej – dochodzi w nas do zaburzenia wewnętrznej równowagi emocjonalnej. To z kolei prowadzi do zaburzeń lękowych, a nawet depresyjnych. Na szczęście da się zapobiec. Wystarczy ćwiczyć umysł i wprowadzać go w stan najwyższego skupienia.
Trening uważności mindfulness można praktykować przy okazji nawet najprostszych czynności. Podstawą jest kontrolowanie oddechu, obserwowanie siebie, swoich reakcji, unikanie rozpraszaczy i skupienie się tylko na wykonywanej czynności. Obecnie wiele osób pracuje w domu, jednocześnie bawiąc się z dzieckiem, rozmawiając z klientem i do tego gotując obiad. W takim wypadku nie ma mowy o skupieniu się w pełni na każdej z tych czynności. Uważność będąca podstawą mindfulness wiąże się ściśle z odrzuceniem wielozadaniowości. Nawet, jeśli wykonujemy proste czynności jak mycie zębów, przerwa w pracy czy spacer z psem.
Sprawdź również: Hygge – jak się odstresować i miło spędzić dzień w pracy?
Techniki mindfulness – 5 wskazówek
Nie wiesz, jak zacząć praktykowanie mindfulness? Ćwiczenia są bardzo proste i można je wykonywać w niemal każdej chwili:
- Zatrzymaj się i obserwuj uważnie – wycisz oddech, zatrzymaj się i obserwuj, jak reaguje Twoje ciało. W czasie treningu mindfulness pomyśl o tym, co właśnie zrobiłeś. Jaką ma to wartość? W taki sposób wyrwiesz się z transu wykonywania zadania i zrelaksujesz umysł.
- Wykonaj krok do tyłu – spójrz na swoje życie i tę chwilę z boku, tak, jakbyś był widzem spektaklu. To spowoduje zwiększenie świadomości tego, co się dzieje tu i teraz. Taka umiejętność pozwoli Ci czasem złapać dystansu do problemu, który musisz rozwiązać i pozwoli wpaść na jego twórcze rozwiązanie
- Wróć do tu i teraz – kolejny krok to ciągłe powracanie do stanu świadomości. Włącz w swoim telefonie powiadomienia, które będą Ci przypominały, abyś się zatrzymał, oddychał głęboko i świadomie przez kilka chwil, a dopiero później powrócił do czynności, którą wykonywałeś.
- Oddychaj – w praktykowaniu medytacji mindfulness bardzo ważne jest oddychanie. Konieczne jest codzienne ćwiczenie polegające na wykonaniu 40 oddechów z pełną świadomością. Licz swoje wydechy i staraj się nie zmieniać rytmu, aby sprawić, że umysł rozładuje napięcie wytworzone przez codzienne zajęcia, presję, stres i pośpiech
- Podczas treningu uważności zaakceptuj nowe pojawiające się myśli i emocje – nie ważne co robisz non stop docierają do Ciebie nowe bodźce i myśli ważne, by je zaakceptować i zajmować się nimi kolejno, a przy tym wdzięcznym za to co jest tu i teraz.
Zobacz także: Kąpiele leśne
Mindfulness – korzyści
Mindfulness jest doskonałym sposobem na stres w pracy. Pełne skupienie na danej chwili pozwala opanować umysł i ciało, zatrzymać gonitwę myśli. To wszystko przekłada się na jakość pracy. Dzięki skupianiu się na jednym zadaniu, pracujemy w bardziej uporządkowany sposób i doprowadzamy zadania do końca. Warto znaleźć moment na wyciszenie i uspokojenie oddechu, aby stać się bardziej efektywnym.
Praktykując mindfulness stajemy się szczęśliwszymi ludźmi, doceniającymi to, co jest tu i teraz. Korzyści mindfulness dla zdrowia również są widoczne gołym okiem. I nie chodzi tylko o redukcję poziomu stresu, ale również obniżenie ciśnienia krwi, poprawę procesu trawienia oraz łatwiejsze zasypianie.
A jaki jest Twój pomysł na to, by odnaleźć równowagę w pracy? Zajrzyj koniecznie na nasze Forum i podziel się swoimi sprawdzonymi sposobami! 🙂
https://www.gowork.pl/forum/posty_tematu,5d9b4db2-3a14-4e67-83cf-ec5cc0589527/1
Skoro to taki dobre i przynosi takie znakomite efekty ,to dlaczrgo autor tego artykulu wystepuje anonimowo ie podajac swego nazwiska czy tez pseudinimu?