Zastanawiasz się, jakim jesteś człowiekiem? Chcesz stać się bardziej świadomym i wiedzieć, jak radzić sobie w określonych sytuacjach? Sprawdź, jakim jesteś typem osoby i co wyróżnia cię spośród innych.

Co ma wpływ na to, jakim jesteś człowiekiem?
Na to, jakim jesteś człowiekiem, ma wpływ dosłownie wszystko. Twój sposób rozumowania rozwija się już od początku narodzin, kiedy nasi najbliżsi wpajają nam różne wartości, uczą prostych umiejętności okazywania emocji oraz dają nam przykład, jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Z biegiem lat ilość bodźców zewnętrznych coraz bardziej się zwiększa. Poznajemy nowych ludzi, idziemy do szkoły, bierzemy udział w życiu społecznym, przez co jesteśmy narażeni na masę czynników wywierających na nas pewien wpływ.
W związku z tym to, co dostajemy z zewnątrz, ma wpływ na nasze emocje, reakcje, charakter, a także wierzenia i przekonania. Stale kształtujące się w nas czynniki wewnętrzne oddziałują na nasz sposób bycia i postrzegania rzeczywistości. Aby organizm dobrze funkcjonował, musimy dbać o własne zdrowie psychiczne i fizyczne, które jeśli jest w dobrej kondycji, popycha i motywuje nas do działania oraz pozwala podejmować trafne decyzje dotyczące naszej przyszłości. Jednocześnie dzięki temu możemy stać się szczęśliwi w miejscu, w którym aktualnie jesteśmy. To również ważny aspekt, ponieważ kult ciągłego dążenia do rozwoju i doskonałości na każdym etapie życia może w pewnym momencie okazać się zgubny.
Czy to, jakim jesteś człowiekiem, ma wpływ na sposób radzenia sobie z porażką?
Kiedy w naszym życiu pojawiają się “zakręty” i niepowodzenia, człowiek z natury (mniej lub bardziej) zaczyna zrzucać odpowiedzialność na innych ludzi, zamiast zastanowić się nad sobą i nad tym, jak można byłoby poprawić swoją sytuację. Wynika to głównie z tego, że ludzie w ten sposób uśmierzają swój ból związany z porażką i starają się wytłumaczyć jej przyczynę. Niekiedy również nieudolnie próbują się dowartościować.
W takich sytuacjach, zamiast skupiać całą swoją uwagę na innych i tracić czas oraz energię na myślenie “co by było, gdyby”, warto skoncentrować się na sobie, wziąć sprawę w swoje ręce i znaleźć sposób na poprawę danej sytuacji. Na pewno przyniesie nam to więcej korzyści i pozwoli ruszyć dalej, zamiast wiecznie stać w jednym miejscu.
Typy i cechy osobowości człowieka
Według Hipokratesa, greckiego lekarza i jednego z prekursorów współczesnej medycyny, wyróżniamy cztery typy osobowości człowieka. Są to:
- Flegmatyk
- Choleryk
- Sangwinik
- Melancholik
Ich podział oparty jest na podstawie zaburzeń równowagi (patologii humoralnej) soków w organizmie człowieka. Każdy z powyżej wymienionych typów wyróżnia się innymi cechami osobowości, które definiują jego sposób zachowania i myślenia. Jeśli chcesz przeczytać o tym więcej, zajrzyj tutaj.
Istnieje również kolejna teoria skonstruowana przez szwajcarskiego psychiatrę i psychologa Carla Gustava Junga. Wyodrębnia on aż 16 typów osobowości, które zasadniczo różnią się między sobą. Dzięki teorii Junga możemy nie tylko określić swój rodzaj osobowości na podstawie tego, czy np. jest się introwertykiem, ekstrawertykiem lub ambiwertykiem, ale także poznać własną charakterystykę oraz mocne i słabe strony. Chcesz przeczytać o tym więcej? Kliknij tutaj.
Powyższe zagadnienia mogą pomóc ci dowiedzieć się, jakim jesteś człowiekiem. Dzięki tej wiedzy będzie ci łatwiej zarządzać własnym życiem oraz stać się bardziej świadomą osobą.