Reklama

Typy osobowości i ich wpływ na predyspozycje zawodowe

Kiedy wybierasz swoją śnieżkę kariery, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę swój typ osobowości i predyspozycje. Sprawdź, jak twoje cechy charakteru odnajdą się na wymienionych przez nas stanowiskach pracy. Poznaj najpopularniejsze rodzaje osobowości. 

typy osobowości

To, jak dany pracownik odnajduje się w środowisku pracy, jest uzależnione od jego typu osobowości. Możemy wyróżnić różne ujęcia postrzegania typów osobowości. Pracownik o przeważających cechach wpisujących go np. w postać flegmatyka może nie sprawdzić się jako barman, lecz dobrym środowiskiem zatrudnienia dla niego może okazać się praca w bibliotece. Choleryk natomiast wręcz przeciwnie, z powodzeniem odnajdzie się na stanowisku wymagającym dynamicznych działań. Typów osobowości jest więcej i są bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać. Te najpopularniejsze zostały opracowane przez Hipokratesa i Carla Gustava Junga. O czym dokładnie mówią nam typologie osobowości?

Typy osobowości według Hipokratesa

Hipokrates, grecki lekarz i jeden z prekursorów współczesnej medycyny, podzielił ludzi na cztery typy osobowości na podstawie zaburzeń równowagi (patologii humoralnej) płynów w ludzkim ciele, czyli żółci, czarnej żółci, krwi i śluzu zwierzęcego. Przewaga jednego z nich miała świadczyć o określonym przez niego typie osobowości:

  • Flegmatyka – powolny – śluz
  • Choleryka – impulsywny – żółć
  • Sangwinika – optymista – przewaga krwi
  • Melancholika – myśliciel – czarna żółć

Flegmatyk to uważny, zrównoważony i opanowany obserwator. Posiada dużo cierpliwości, pogody ducha i chęci do pomocy innym. Choleryk to przywódca o sporych pokładach energii. Lubi dominować, przejmować inicjatywę i mieć nad wszystkim kontrolę. Sangwinik jest pozytywny z natury, lubi być w towarzystwie, “żyć chwilą” i podejmować kilka spraw jednocześnie. Melancholik to uczuciowy i empatyczny perfekcjonista, który lubi spędzać czas we własnym towarzystwie. Ma charakter analityka o wszechstronnych talentach związanych zarówno ze sztuką, jak i filozofią.

Typy osobowości a kariera

Wybierając swoją ścieżkę kariery i przeglądając przeróżne oferty pracy, pamiętaj, aby dokładnie je przeanalizować. Zadaj sobie pytanie, czy to stanowisko pracy, a także kultura organizacyjna danej firmy zgadza się z twoimi oczekiwaniami, umiejętnościami oraz zdobytym wcześniej doświadczeniem? Czy akurat ta branża będzie dla ciebie odpowiednia i możesz powiązać ją z twoimi zainteresowaniami i typem osobowości?

Jeśli dokonasz właściwego wyboru zawodu, twoja satysfakcja z pracy oraz umiejętność sprostania swoim potrzebom rozwoju osobistego zostanie w pełni zaspokojona. W poniższym artykule znajdziesz link na test osobowości, który pomoże ci dokładnie określić jakim typem jesteś i co wyróżnia cię spośród innych.

Test osobowości – sprawdź, jakim typem jesteś

Typy osobowości i idealne dla nich zawody

Pamiętaj, że poniżej podane przez nas zawody dobrane do poszczególnych typów osobowości to tylko przypuszczenia, które według nas idealnie współgrają z rzeczywistością. Natomiast jeśli uważasz inaczej i na przykład jesteś typowym introwertykiem, który świetnie odnajduje się na stanowisku kierowniczym zarządzając dużą grupą ludzi i prowadząc liczne konferencje, nie mamy wobec tego żadnych zastrzeżeń.

  • Flegmatyk – dobrze odnajdzie się w pracy, która ma z góry określony schemat zadań, dzięki temu czuje się stabilniej. Z racji tego, że potrafi uważnie słuchać, nie ma problemu z szybkim zdobywaniem zaufania innych osób. Jest świetnym obserwatorem, co za tym idzie – analitykiem. W związku z tym flegmatyk idealnie odnajdzie się na stanowisku psychologa, pracownika administracyjnego, pisarza, mediatora, archiwisty czy naukowca
  • Choleryk – to idealny przywódca o wysokich umiejętnościach organizacyjnych i zarządzania innymi ludźmi. Lubi mieć nad wszystkim kontrolę, w związku z tym idealnie sprawdzi się na stanowisku kierowniczym, menadżera, dyrektora przedsiębiorstwa czy policjanta
  • Sangwinik – świetnie wychodzi mu zarażanie innych swoją pozytywną energią oraz zachęcanie ich do owocnej współpracy. Bardzo szybko nawiązuje nowe znajomości. Idealne zawody dla sangwinika to sprzedawca, coach, aktor, przedstawiciel handlowy, nauczyciel czy animator kultury
  • Melancholik – to indywidualista o swobodnym, dokładnym i rzetelnym działaniu. Dobrze odnajdzie się zarówno w zawodach związanych ze sztuką, analityką, jak i filozofią. Zawody dla melancholika to księgowy/fakturzysta, bibliotekarz, urzędnik państwowy, ekonomista, farmaceuta.

Typy osobowości Junga

Testy osobowości dostępne w Internecie udzielają nam odpowiedzi na pytanie o rodzaj osobowości: Jestem introwertykiem, czy ekstrawertykiem? Właśnie te dwa typy osobowości zostały opracowane przez Carla Gustava Junga.

  • Introwertyk to osoba, która preferuje samotność, stroni od świata zewnętrznego. To nie oznacza jednak, że nie ma znajomych i boi się kontaktów międzyludzkich. W życiu zdrowego introwertyka jest również miejsca na spotkania z innymi ludźmi, lecz nie są one dominujące i nie stanowią podstawy jego egzystencji. Osobowość typu introwertyk skupia się na swoich myślach, analizie otoczenia. Wbrew pozorom introwertyk nie zawsze jest osobą nieśmiałą. Choć introwertycy stronią od ludzi, to wielu z nich potrafi wyrazić swoje zdanie. Jednak w pracy niekoniecznie marzą o roli lidera. Potrafią zbudować swoją efektywności w pojedynkę. Nawiązywanie kontaktów międzyludzkich nie jest dla introwertyka istotne.
  • Ekstrawertyk jest przeciwieństwem introwertyka. To osoba, która lubi dynamiczne środowisko pracy. Ekstrawertycy są doskonałymi liderami. Z chęcią nawiązują nowe kontakty międzyludzkie, są świetnymi mówcami i bardzo dobrze odnajdują się na wysokich szczeblach kierowniczych.  Ekstrawertycy nie lubią nudnych wieczorów. W ich życiu stale musi się coś dziać, dlatego towarzyszy im wysoka ambicja, dążą do rozwoju swojej kariery, czy często wychodzą na spotkania ze znajomymi, na których zwykle są w centrum uwagi.

Jednak oba powyższe typy osobowości mają zarówno swoje zalety, jak i słabe strony. Jest jeszcze jeden typ osobowości, który łączy cechy introwertyka i ekstrawertyka. Ambiwertyk okazuje cechy stanowiące równowagę między byciem dynamicznym a statycznym. To, jak zachowują się w towarzystwie, jak i środowisku pracy, jest w dużej mierze uzależnione od ludzi, jakimi są otoczeni.

16 typów osobowości

Mimo wyżej omówionych, mamy do czynienia jeszcze z 16 innymi rodzajami osobowości. Na podstawie koncepcji wychodzącej od prac Junga – wskaźnika osobowości Myersa-Briggsa (MBTI) wyróżniamy 16 typów osobowości, które są wyodrębnione z czterech biegunów: ekstrawersji, intuicji, myślenia i podejmowania decyzji. Wśród typów osobowości wyróżniamy:

  • ISTJ (Introverted, Sensing, Thinking, Judging) – osoby praktyczne, lecz także skromne i empatyczne.
  • ESTJ (Extraverted, Sensing, Thinking, Judging) – tradycjonaliści, dobrze zorganizowani i lojalni.
  • ISFJ (Introverted, Sensing, Feeling, Judging) – skromni i pomysłowi, bywają nieśmiali, lecz cenią sobie relacje.
  • ESFJ (Extraverted, Sensing, Feeling, Judging) – dusze towarzystwa o pozytywnym nastawieniu do ludzi i otoczenia.
  • ISTP (Introverted, Sensing, Thinking, Perceiving) – pomysłowi indywidualności z dużym zapałem do nauki.
  • ESTP (Extraverted, Sensing, Thinking, Perceiving) – pełni entuzjazmu przywódcy. Lubią dynamiczne życie, w którym kierują się logiką.
  • ISFP (Introverted, Sensing, Feeling, Perceiving) – poszukiwacze wrażeń z artystyczną duszą.
  • ESFP (Extravert, Sensing, Feeling, Perception) – spontaniczni odkrywcy, którzy żyją tu i teraz.
  • INTJ (Introvert, iNtuitive, Thinking, Judging) – stratedzy o racjonalnym podejściu do świata. Wytrwali i logiczni.
  • ENTJ (Extraversion, Intuition, Thinking, Judgment) – ambitni, charyzmatyczni przywódcy. Doskonali liderzy.
  • INTP (Introverted, Intuition, Thinking, Perceiving) – niezwykle twórczy eksperymentatorzy. Logiczni, lubią zagadki.
  • ENTP (Extraverted, Ntuitive, Thinking, Perceiving) – pewni siebie i kreatywni. Pełni pomysłów innowatorzy.
  • INFJ (Ntroverted, Intuitive, Feeling, Judging) – urodzeni przyjaciele przepełnieni ideałami. Intuicyjni, lubią ludzi, ich uczucia, czy i prawa.
  • INFP (Introverted, Intuitive, Feeling, Perceiving) – pasjonaci o optymistycznym podejściu. Są otwarci, choć samotność im nie przeszkadza.
  • ENFP (Extraverted, Intuitive, Feeling, Perceiving) – entuzjaści ciekawi świata. Cenią towarzystwo innych osób. Potrafią rozbawić.
Oceń artykuł
4/5 (4)