Barman – ile zarabia i na czym polega jego praca?

Szukasz pracy za barem? Najpierw dowiedz się, ile zarabia barman i jak wygląda praca na tym stanowisku! Poznaj miesięczne zarobki barmana z najmniejszym i największym doświadczeniem. Wyjaśniamy również, jak poszerzyć własne umiejętności i móc zarabiać jeszcze więcej.

Barman przygotowujący drinka

Ile zarabia barman? Pracę na stanowisku barmana wybierają najczęściej ludzie młodzi, którzy chcą dorobić kilka złotych w czasie studiów. Są także osoby, które traktują ją jako stałą pracę etatową, ponieważ właśnie w takim zawodzie czują się najlepiej. Profesjonalny barman musi ukończyć odpowiedni kurs barmański, który pozwoli mu między innymi fachowo wykonywać swoje obowiązki i przygotowywać różne napoje. Praca barmana z takimi umiejętnościami gwarantuje wysokie wynagrodzenie. Dlatego wyjaśniamy, ile zarabia barman z największym i najmniejszym doświadczeniem. W artykule dowiesz się, na czym dokładnie polega jego praca. Sprawdź też, co oprócz CV barmana można dołączyć do aplikacji na to stanowisko.

Barman – czym zajmuje się barman?

Barman przede wszystkim obsługuje klientów baru, pubu, czy restauracji. Na wysoką jakość obsługi składa się szereg pobocznych obowiązków. To, co pozostaje w zasięgu wzroku klienta to przyrządzanie napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Barman przedstawia klientom ofertę lokalu i opowiada o każdej pozycji, doradzając w wyborze odpowiedniej. Stara się zadbać o to, by ludzie czuli się w lokalu komfortowo i chętnie do niego wracali. Oprócz samego przyrządzenia napoju zajmuje się ich wydawaniem w tym transakcją. Obsługuje kasę fiskalną i przekazuje klientom rachunki.

Jaki jest zakres obowiązków barmana?

Do podstawowych obowiązków w pracy barmana należy przede wszystkim:

  • szybka i umiejętna obsługa klientów,
  • pilnowanie porządku na terenie baru,
  • dbanie o asortyment baru,
  • uzupełnianie zapasów,
  • pokazy barmańskie,
  • dbanie o prezentację własną i lokalu przed klientami,
  • rozliczanie kasy pod koniec swojej zmiany.

Barman powinien również chętnie i nieprzerwanie rozwijać swoje umiejętności oraz dowiadywać się o nowych kombinacjach smakowych koktajli alkoholowych i bezalkoholowych.

Predyspozycje do pracy barmana

Jeśli już wiesz, ile zarabia barman, dowiedz się, czy praca za barem jest dla każdego. Otóż osoba na tym stanowisku musi być komunikatywna i łatwo nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Mocną stroną barmana powinna być również wytrzymałość fizyczna (praca wykonywana na stojąco przez kilkanaście godzin dziennie z krótkimi przerwami) oraz umiejętne panowanie nad emocjami. Jest to szczególnie ważne, kiedy za ladą mamy do czynienia z osobami nietrzeźwymi i agresywnymi.

Ile zarabia barman? Stawki

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na stronie Wynagrodzenia.pl miesięcznie zarobki barmana wynoszą 3 500 złotych brutto. Wysokość pensji zależy jednak od stażu pracy, umowy, doświadczenia, wykształcenia, województwa i wielkości firmy. Co ciekawe, co drugi barman otrzymuje od 2 830 do 4 410 złotych brutto miesięcznie. Z kolei ile zarabia barman dopiero rozpoczynający pracę na tym stanowisku? Zgodnie z medianą wynagrodzeń, pensja może wynosić nawet mniej niż 2 830 złotych brutto na miesiąc. Jednak najwięcej można zarobić w klubach nocnych lub muzycznych.

Ile zarabia barman w klubie?

Oprócz podstawowego wynagrodzenia za pracę, zarobki barmana w klubie mogą powiększyć się o dodatkowy zysk od hojnych klientów. Dlatego to świetny pomysł na pracę dodatkową. Według wypowiedzi osób pracujących w tym zawodzie, podczas jednej nocy za barem można zarobić nawet tysiąc złotych z samych napiwków. Jednak aby tak się stało, wszystko zależy od lokalizacji i popularności klubu, dnia (najlepsze są weekendy) oraz pozytywnej relacji, jaką potrafi stworzyć barman ze swoimi klientami. Dlatego zarobki barmana z wysokim doświadczeniem, którego miesięczna pensja wynosi 3 500 złotych brutto plus na przykład weekendowe napiwki 1000 złotych, są mocno zadowalające.

Zarobki barmana na wydarzeniach okolicznościowych

Zarobki barmana są również wyższe, gdy odbywają się imprezy okolicznościowe, typu urodziny czy wesela. W tym przypadku pensja kształtuje się w zależności od budżetu organizatora oraz liczby i rodzaju klientów. Za obsługę wesela zarobki barmana mogą wynosić nawet 800 złotych. Z kolei barman z własną działalnością gospodarczą może sam proponować stawkę, która może wynieść nawet 2 tysiące złotych za dzień. Prowadzenie imprez okolicznościowych i stała praca barmana w klubie przynosi spory zarobek! Dlatego tak wiele osób pracujących w tym zawodzie korzysta z różnych możliwości na powiększenie swojej pensji.

Jak zostać barmanem?

Najlepszym krokiem jest zrobienie kursu barmańskiego. Dzięki niemu zdobędziesz szeroką wiedzę o etyce barmana oraz nauczysz się robić najpyszniejsze koktajle i drinki dla klientów. Na koniec takiego kursu otrzymasz dyplom, który wpłynie na większe zarobki barmana. Wraz z CV barmana będziesz mógł dołączyć go do aplikacji, która z pewnością zrobi pozytywne wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Gdzie się kształcić na barmana?

Wyżej wspomnieliśmy o kursie. Jest on popularną opcją wśród kandydatów, którzy dopiero w późniejszym etapie życia decydują się na ten zawód. Inną opcją jest ukończenie szkoły średniej na profilu Technik usług kelnerskich. W niektórych szkołach można wybrać specjalność barmana. Kierunki kelnerskie można znaleźć w szkołach gastronomicznych. Ta opcja stanowi dłuższą ścieżkę rozwoju. Jednak wiedza przyswajana w długim czasie może się bardziej utrwalić. Umiejętności gastronomiczne nabywa się, uzyskując kwalifikacje w zawodzie:

  • HGT.01. Wykonywanie usług kelnerskich
  • HGT.11. Organizacja usług gastronomicznych

Również szkoły policealne dokształcają na kierunkach gastronomicznych. Osoby, które są gotowe do wyjazdu, by zdobyć dobry wpis do CV, mogą udać się nawet do szkoły dedykowanej barmanom – np. Krakowskiej Szkoły Barmanów i Baristów.

Praca barmana — jak zacząć?

Choć kurs barmański jest ceniony na rynku pracy, to nie jest on wymagany do tego zawodu. Dlatego warto rozpocząć swoją karierę od zebrania doświadczenia. Wielu pracodawców oferuje zatrudnienie dodatkowe. Niepełny etat to dobre rozwiązanie dla osób, które uczą się lub jednocześnie pracują gdzie indziej i myślą o tym, by się przebranżowić. Choć prawidłowej techniki przyrządzania napojów nauczysz się już w trakcie przyuczenia do pracy, to warto samemu wypróbować swoje możliwości w domu. W sieci można nabyć tzw. zestaw barmański. Z jego wykorzystaniem możesz przetestować swoją sprawność i dynamikę działania, a także kompetencje zawodowe. Po własnych próbach możesz poszukać na początek zatrudnienia w małym, niewymagającym pubie.

Jak wygląda kurs barmański?

Kurs barmański ma na celu zwiększyć twoją wiedzę teoretyczną i praktyczną, która pomoże ci postawić pierwsze kroki w zawodzie barmana. W ramach kursu dowiesz się, jakie są obowiązki na tym stanowisku, poznasz etykę i kulturę pracy oraz dbałość o własny wizerunek, nauczysz się kształtować pewność siebie i wiarę we własne możliwości oraz dowiesz się, jak wygląda organizacja i technika pracy barmana. Oprócz tego kurs barmański zawiera także profesjonalne przygotowanie z alkoholoznawstwa, miksologii (zasady komponowania napojów), dekoracji oraz sztuki prezentacji koktajli, odpowiedniego serwowania alkoholu oraz obsługę gości przy barze.

Ceny kursu barmańskiego zwykle zaczynają się od podstawowych za kilkaset złotych i kończą na tych najbardziej rozbudowanych w cenie ok. 1300 zł. Zwykle szkolenie trwa kilkadziesiąt godzin rozłożonych np. na dwa, czy trzy zjazdy. Po ukończeniu kursu barmańskiego absolwent otrzymuje dyplom, a niekiedy nawet upominek w postaci profesjonalnego sprzętu barmańskiego.

Można wyróżnić różne stopnie kursu barmańskiego – zależne od charakteru kursu. Zwykle spotykamy się z kursem I stopnia, który przekazuje wiedzę o praktyce barmańskiej. II stopień to np. Barman – Blender, który szkoli w zakresie przyrządzania drinków na wysokim poziomie. Najlepsi z barmanów, po szkoleniach i wielokrotnie nagradzani w konkursach mogą uzyskać tytuł Master – Bartender nadawany przez Stowarzyszenie Barmanów Polskich.

Cechy dobrego barmana

Ze względu na charakterystykę pracy, u kandydata ceni się:

  • Znajomość języków obcych – w barach często spotykają się ludzie z całego świata, znajomość języków obcych pomaga zatem w konstruowaniu zamówień.
  • Otwartość – wielu samotnych klientów zasiada bezpośrednio za barem i próbuje nawiązać kontakt z barmanem. Dobrze by barman był otwarty i nie ucinał takich rozmów, ponieważ to też buduje wizerunek lokalu.
  • Poczucie humoru – barman, który potrafi rozbawić klientów, sprawi, że zaczną odwiedzać lokal również dla niego.
  • Pasję do zawodu – barman, który nie tylko potrafi sporządzić drinki, ale także zna ich smak, działanie i potrafi je ocenić – może więc stanowić doradcę. Niektórzy klienci chcą spróbować czegoś nowego, ale nie mają wiedzy, więc proszą o przedstawienie karty drinków. Barman z pasją opowie o każdej pozycji z zainteresowaniem.
  • Opanowanie – w barze ludzie piją alkohol, a ten potrafi powodować w nich różne zachowania. Barman nie powinien ulegać emocjom, tylko spróbować uspokoić sytuację z pomocą reszty załogi.
  • Kondycja fizyczna – z tego samego powodu co w punkcie poprzednim, barman powinien być sprawny fizycznie, by w razie konfliktów móc się obronić. Ponadto w czasie pracy musi często nosić skrzynki z ciężkimi butelkami, a do tego też potrzebna jest siła.

Plusy i minusy zawodu barmana

Do zalet pracy barmana można zaliczyć:

  • niekiedy wysokie napiwki,
  • poznawanie ciekawych osób,
  • elastyczny czas pracy,
  • brak nudy,
  • możliwość wyrażania siebie poprzez kompozycje napojów.

Wady obejmują natomiast:

  • pracę w hałasie co wiąże się z bólem głowy i zmęczeniem,
  • pracę w nocy i w konsekwencji zaburzony rytm snu,
  • towarzystwo niekiedy awanturujących się osób,
  • stale obecny zapach alkoholu,
  • w niektórych lokalach niskie zarobki bez napiwków.
Oceń artykuł
0/5 (0)