Reklama

Jak się uspokoić w pracy? Kilka sposobów na opanowanie nerwów i pozbycie się stresu

Jak się uspokoić w pracy? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Szczególnie gdy ich zawód jest dość nerwowy, a współpracownicy dokładają do tego swoją “cegiełkę”. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka  sposobów na skuteczne opanowanie nerwów i stresu, nawet wtedy, gdy dopada cię rozdrażnienie i gniew. 

Jak się uspokoić w pracy - mężczyzna w garniturze, siedzący w pozycji lotosu
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_85272955_biznesmen-robi-joga-w-pozycji-lotosu.html

Często w ofertach pracy, jako jeden z wymogów wobec kandydata wskazana jest umiejętność pracy pod presją czasu, czy odporność na stres. Rzeczywiście są takie zawody, które znacznie bardziej od pozostałych stwarzają środowisko stresogenne. Jednak tak naprawdę każda praca potrafi być stresująca. Nawet taka, w której odpowiedzialność pracownika jest na pozór niewielka. Dlatego bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem i uspokojenia się, gdy sytuacja zaczyna nas przerastać.

Jak się uspokoić w pracy? Jak nie dać sobą manipulować?

Praca bywa bardzo stresująca, szczególnie wtedy, gdy nakładamy na siebie masę obowiązków lub współpracujemy z kimś, z kim ciężko jest się dogadać. W napływie złości często mówimy coś, czego normalnie nie chcielibyśmy powiedzieć (lub nie mamy dokładnie tego na myśli). Nie patrzymy na konsekwencje, tylko jak najszybciej chcemy pozbyć się nagromadzonego w nas napięcia. Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie. Jeśli jakaś sprawa wyprowadza nas z równowagi, nasz organizm odruchowo reaguje gotowością do walki lub ucieczki. W takim stanie można bardzo łatwo wywołać spory konflikt, na co szczególnie trzeba uważać w miejscu pracy.

Jak się uspokoić w pracy, kiedy dostajemy nieuprzejmego maila od współpracownika lub naszego klienta? Albo, kiedy nasz kolega lub koleżanka z zespołu powiedział/a do nas kilka złośliwych słów? Nie daj się sprowokować. Pokażesz dzięki temu swoją klasę i kulturę osobistą oraz nie dasz pretekstu do kontynuowania nieprzyjemnej dyskusji, przez co szybko i sprawnie ją zakończysz. Pamiętaj również, aby przed wysłaniem e-maila zwrotnego, wciąć kilka oddechów i odczekać, aż opadną twoje emocje.

Sprawdź: Zasady netykiety poczty elektronicznej. Jak poprawnie pisać wiadomości e-mail?

Jak się uspokoić? Kilka sposób na opanowanie nerwów

  • Nie bierz niczego do siebie

Pamiętaj, że jeśli ktoś zwraca się do ciebie w zły i nieodpowiedni sposób, jest to jego indywidualny problem, a nie twój. Jeśli będziesz wszystko brać do siebie, zatracisz umiejętność zdrowego i rozsądnego myślenia. Nie wiesz, co siedzi w głowie drugiego człowieka, co teraz przeżywa i z czym musi się mierzyć. Ludzie są narażeni na własne czynniki stresowe, które powodują, że zachowują w taki, a nie inny sposób. Ty nie masz z tym nic wspólnego. Postaraj się więc od tego zdystansować.

  • Oddychaj i licz do dziesięciu

Jeśli się zdenerwujesz, weź kilka głębokich oddechów, które pomogą ci się uspokoić. Dzięki temu pozbędziesz się nagromadzonego napięcia w mięśniach, które pozwoli ci się zrelaksować i nabrać równowagi. Kiedy będziesz brała/brał oddechy, powoli licz do dziesięciu, skupiając na tym całą swoją uwagę. Możesz to kilkakrotnie powtórzyć. Sprawdź: Relaks – jak nauczyć się skutecznie odpoczywać?

  • Zaczerpnij świeżego powietrza

Jeśli w danym pomieszczeniu jest duszno i przez gniew robi ci się gorąco, wyjdź na zewnątrz i zaczerpnij świeżego powietrza. Możesz pójść na spacer (co dodatkowo cię zrelaksuje, ponieważ ruch dotlenia organizm i powoduje produkcję endorfin – homonów szczęścia), wyjść przed budynek/na balon lub po prostu otworzyć okno.

  • Słuchaj muzyki

Zapewne słyszałaś/eś o muzykoterapii? Jest to skuteczny i potwierdzony sposób na nerwy i zachowanie równowagi psychicznej. W internecie jest wiele uspokajających playlist, które możesz włączyć w każdym momencie, kiedy poczujesz się źle.

Poza tym postaraj się sama/sam zastosować kilka własnych wypracowanych sposób na szybkie rozluźnienie. Może być to medytacja lub joga, którą będziesz sukcesywnie praktykować? Albo gra na instrumencie lub uprawianie sportu, co pozwoli ci oderwać się od codzienności?

Sprawdź również nasze poniższe artykuły, w których znajdziesz wiele równie przydatnych informacji:

  1. Nerwica w pracy – jak ją wyleczyć?
  2. Zen w wolnym czasie, czyli remedium na wyniszczający multitasking
  3. Mindfulness – jak odnaleźć równowagę w pracy?
Oceń artykuł
3.7/5 (3)