Reklama

Intuicja. Czy warto słuchać wewnętrznego głosu?

“Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją” – Steve Jobs. Przeanalizujmy więc, czym właściwie jest intuicja i czy warto jej słuchać? 

intuicja

Intuicja – co to właściwie jest?

Słowo intuicja pochodzi ze średniowiecznej łaciny – intuitio, które oznacza przeczucie, podszept. Jest to proces myślowy, który dopasowuje sytuacje do znanych już szablonów zachowań. Objawia się jako przebłysk myślowy, w którym upatruje się obraz pomocny w podejmowaniu decyzji oraz rozwiązywaniu decyzji. Bywa, że intuicję mylimy z przeczuciem o podłożu emocjonalnym. W naturze intuicji leży podświadomość, której w żaden sposób nie da się kontrolować. Można jedynie dopuszczać ją lub odrzucać.

Skąd bierze się intuicja?

Na co dzień nikt z nas nie zastanawia się skąd się ona bierze, bowiem nie jest ona niczym namacalnym. Intuicja jest bardziej pojęciem potocznym niż naukowym jednak w ostatnich czasach prowadzone są liczne badania. Naukowcy twierdzą, że są w stanie wskazać elementy układu nerwowego i ściśle powiązać je z przeczuciami.

Możemy przypuszczać, że z intuicją się rodzimy i nie można się jej nauczyć. Jedno jest pewne, każdy z nas ją posiada, jednak nie każdy z niej korzysta. Intuicja daje o sobie znać w bardzo subtelny sposób jako pomysł, olśnienie, przebłysk. Coś, co przyszło do nas nie wiadomo skąd i może nas poprowadzić do dobrego jak i złego rozwiązania.

Intuicja – jak jej słuchać?

Intuicja pojawia się w bliżej nieokreślonych momentach naszej codzienności. O jej istnieniu możemy się przekonać w wielu różnorodnych sytuacjach, na przykład jest naszym pierwszym wrażeniem wchodząc na rozmowę rekrutacyjną. Pojawia się kiedy nie analizujemy sytuacji i nie ulegamy wpływom opinii. Spotykamy się z nią w odwrotnych przypadkach, kiedy przykładowo widzimy daną osobę po raz pierwszy i natychmiast mamy wrażenie, że powinniśmy od niej uciekać. To również przejaw ujawnienia się naszej intuicji.

I tu pojawia się pytanie, czy warto jej słuchać? Choć jej źródła nie do końca są nam znane, to jednak warto jej słuchać. Pomaga nam ona w poznawaniu nowych ludzi lub kiedy stoimy przed trudnym wyborem. Zdarza się, że to właśnie ona uchroni nas przed skutkami niewłaściwej znajomości.

Test osobowości – sprawdź, jakim typem jesteś

Intuicja – kiedy jej nie słuchać?

Istnieje grupa osób, która nie kieruje się intuicją, ponieważ bardzo często nie idzie ona w parze z rozumem. Rozwiązania, które podpowiada płyną z naszej głębi, prosto z serca. Co powoduje, że wiele osób uważa je za irracjonalne, nieposiadające sensu dla kogoś, kto uważa, że myśli logicznie. Ciężko momentami zaufać przeczuciu, które jest nienamacalne i totalnie zaprzecza wiedzy, którą posiadamy w danym temacie. Intuicja bywa problematyczna dla realistów, którzy twardo stąpają po ziemi.

Bywają momenty, kiedy mamy ochotę kupić coś drogiego i intuicja podpowiada, aby to zrobić. Jednak sami doskonale wiemy, że jest to raczej nieodpowiedzialny krok i warto poddać go większej analizie. W takim przypadku intuicję warto odsunąć na drugi plan. To samo będzie dotyczyć przeprowadzki czy przyjęcia nowej oferty pracy. Warto w takich sytuacjach przemyśleć plusy i minusy, skonsultować decyzję z kimś bliskim. Ulegamy wielu emocjom w zależności, jaki mamy dzień, nastrój czy jak duży dziś mieliśmy stres w pracy. Intuicji nie warto również słuchać jeśli podjęcie decyzji będzie skutkowało skrzywdzenie nas samych lub kogoś z bliskich nam osób.
Warto jednak na koniec pamiętać, że intuicja odgrywa ważną rolę i jak twierdził wybitny naukowiec, Albert Einstein, nie bez powodu zresztą, że:

“myślenie bez intuicji jest puste, intuicja bez myślenia jest ślepa.”

Zmysły człowieka – ile ich jest i jaką pełnią funkcję? 

Oceń artykuł
3/5 (2)