Reklama

Ile zarabia dentysta? Czy warto zostać dentystą?

Lekarze dentyści to zawód, który kojarzy się z wysokimi zarobkami i prestiżem społecznym. Jest to stereotyp, który dotyczy praktycznie wszystkich zawodów medycznych. W końcu lekarze zawsze będą potrzebni i z reguły cieszą się zaufaniem społecznym. Jednak jak w rzeczywistości wygląda sprawa z zarobkami dentystów? Czy lekarz dentysta naprawdę może pochwalić się tak atrakcyjnym wynagrodzeniem?

Dentysta

Zarobki lekarzy dentystów od wielu lat są przedmiotem wielu mitów i domniemywań. Powszechnie uważa się, że lekarze dentyści zarabiają bardzo dużo, szczególni ci, którzy prowadza prywatne kliniki lub zajmują się aspektami wizualnymi uzębienia celebrytów. Warto jednak pamiętać, że dentysta jest przede wszystkim lekarzem, którego zadaniem jest dbanie o zdrowie, a czasami też życie swoich pacjentów, dlatego wysokie zarobki na tym stanowisku są zupełnie zrozumiałe. Jednak czy w rzeczywistości każdy dentysta może liczyć na wysokie wynagrodzenie? Od czego ostatecznie zależą zarobki w branży stomatologicznej, w tym zarobki lekarza dentysty?

Dentysta – czym się zajmuje?

Dentysta to zawód medyczny, którego celem jest dbanie o zdrowie uzębienia swoich pacjentów. Problemy z zębami mogą być nie tylko bolesne, ale zdarzają się sytuacje, w których mogą stanowić realne ryzyko dla życia. Oprócz tego krzywy zgryz lub problemy dentystyczne mogą także prowadzić do dyskomfortu związanego z wyglądem zewnętrznym, czy z problemów z wymową. W skrajnych przypadkach mogą również utrudniać codzienne funkcjonowanie i np. spożywanie pokarmów.

Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym jednak częściej leczymy dziury w zębach, czy ubytki, aby zapobiec utracie zębów lub bólom związanym z chorobami. Dentysta to lekarz, który diagnozuje problem oraz podejmuje konieczne leczenie. Choć zdarza się, że pacjent czuje się lepiej po jednej wizycie, to czasami konieczne są regularne wizyty jak np. w przypadku aparatu na zęby. Lekarze dentyści prowadza zarówno prywatne gabinety jak i pracują na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Należy zaznaczyć, że dentysta to zawód regulowany ustawą z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w której znajdziemy między krótki opis tego, czym dokładnie zajmuje się lekarz dentysta:

Wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń określonych w ust. 1, w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych.

Dentysta czy stomatolog – czy jest różnica?

Dentysta i stomatolog to dwa terminy wykorzystywane zamiennie, choć w swojej genezie nieco się od siebie różniły. Jak się bowiem okazuje wraz z wejściem w Polski do Unii Europejskiej, dokonało się ujednolicenie terminów, którego celem było między innymi uproszczenie komunikacji. Od tego momentu dentysta i stomatolog to mają taką samą definicję. Ciekawostkę stanowi fakt, że przed 2002 rokiem stomatolog i dentysta to były dwa różne zawody, w tym należy zaznaczyć, że stomatolog posiadał większy zakres uprawnień i wiedzy, ponieważ zajmował się leczeniem całej jamy ustnej, a nie tylko uzębieniem, jak w przypadku dentystów. Warto pamiętać, że nie wszystkie kraje przyjęły ujednolicenie terminów i można jeszcze natrafić na stosowanie tych dwóch terminów do oddzielnych zawodów.

Zarobki dentystów – od czego zależą?

Mówiąc o zarobkach dentystów, nie sposób pominąć kwestii znacznego rozstrzału w wynagrodzeniach. Trudno jednoznaczne wskazać ile zarabia dentysta, ponieważ zależy to od wielu kwestii. Jakich?

  • Staż pracy – niedoświadczony dentysta będzie zarabiał mniejsze pieniądze, ponieważ w pierwszej kolejności będzie musiał uzupełnić swoje doświadczenie zawodowe. Z każdym zadowolonym pacjentem i sukcesem leczenia, nazwisko dentysty będzie nabierało większego znaczenia w branży i będzie mógł on zawalczyć o wyższe wynagrodzenie lub podawać wyższe stawki za wizyty prywatne. Doświadczenie zawodowe jest szczególnie ważne w czasach internetu, gdy przed udaniem się do specjalisty pacjenci sprawdzają, czy jest on godny polecenia oraz czytają opinie osób, które miały przyjemność lub nieprzyjemność skorzystać z usług konkretnego lekarza.
  • Specjalizacja – wybór specjalizacji spośród 7 dostępnych również ma wpływ na wysokość zarobków. Na najwyższe stawki może liczyć chirurg stomatologiczny i twarzowo-szczękowy oraz protetyk.
  • Forma zatrudnienia – dentysta może być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę B2B. Wybór jednej z tych form ma także duże znaczenie dla zarobków. Oprócz tego lekarze dentyści mogą zakładać spółki i tworzyć między innymi kliniki dentystyczne.
  • Miejsce pracy – zarobki w wielu branżach różnią się ze względu na region. Tak samo jest także w przypadku dentystów, których wynagrodzenia zmieniają się w zależności od tego, w której części Polski pracują i od lokalizacji gabinetu. Przyjmuje się, że najwyższe zarobki osiągają dentyści pracujący w dużych miastach, szczególnie w Warszawie, choć i również w mniejszych miejscowościach, w których jest np. jeden dentysta, mogą oni zarobić duże sumy.

Ile zarabia dentysta?

To ile zarabia dentysta, możemy sprawdzić między innymi na portalu wynagrodzenia.pl. Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń i przedstawiają medianę zarobków. W tym wypadku badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2023 roku na grupie 23 stomatologów. Jak wynika z informacji przedstawionych na stronie mediana zarobków w zawodzie dentysty to 6580 zł brutto. Jest to znacznie niższa kwota niż spodziewa się wiele osób. Jednak warto pamiętać, że są to tylko przykładowe dane, które należy traktować jako informacje podglądowe, a nie rzeczywisty obraz zarobków w tym zawodzie. Jednocześnie z tych samych badań wynika, że 25% osób z przebadanej grupy zarabia już ponad 9610 zł.

Należy podkreślić, że do podanych wyżej kwot należy doliczyć jeszcze zarobki np. w prowadzenia prywatnej kliniki lub z dodatkowych etatów pełnionych w różnych placówkach medycznych.

Co zrobić, aby zwiększyć swoje zarobki jako dentysta?

Jeśli informacje o tym, ile zarabia dentysta cię nie satysfakcjonują, jest wiele sposobów, aby zwiększyć swoje dochody w tej branży. Wiąże się to jednak z wydłużeniem swoich godzin pracy – przynajmniej w początkowej fazie. Chodzi tu przede wszystkim o samorozwój oraz zwiększanie swojej wartości na rynku pracy i tworzenie marki swojego nazwiska. W ten sposób możesz stawiać solidny fundament pod rozpoczęcie własnej działalności. Warto pomyśleć też o pracy związanej z estetyką zębów, ponieważ z tego rodzaju prywatnych zabiegów korzysta coraz więcej osób.

Co ciekawe, jedna z opcji, na którą decydują się niektórzy dentyści jest… kariera w social mediach! Jak się bowiem okazuje content medyczny, taki jak blogi lub filmiki cieszy się dużym powodzeniem wśród odbiorców i dodatkowo promuje specjalistę, który te treści tworzy. Należy jednak pamiętać, że jest to odpowiedzialność, dlatego nie warto popadać w skrajność i mimo wszystko zachować oficjalny stosunek do swojego zawodu.

Jak zostać lekarzem dentystą?

Jeśli chcesz znaleźć się w gronie lekarzy dentystów, swoją drogę musisz skierować na studia medyczne. Do wykonywania tego zawodu niezbędny jest bowiem dyplom uczelni wyższej z tytułem lekarz stomatolog. Studia trwają 5 lat, podczas których możesz zdecydować, w jakiej specjalizacji chcesz się rozwijać. Jednak samo ukończenie studiów nie daje Ci kwalifikacji wymaganych do pełnienia zawodu lekarza dentysty. Przyznanie pełnych praw zawodowych jest możliwe dopiero po odbyciu rocznego stażu podyplomowego. Po tym czasie możesz na własnym przykładzie przekonać się, ile zarabiają dentyści.

Oceń artykuł
1/5 (2)