Projektant wnętrz – ile zarabia? Czy warto nim zostać?

Projektant wnętrz – ciężka praca połączona z poczuciem estetyki i zamiłowaniem do piękna. Choć wielu z nas zawód ten może wydawać się prestiżowym, to wiąże się z ciągłą nauką, rozwojem oraz nieustającymi zmianami. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o projektancie wnętrz?

projekt-wnetrza

W pracy projektanta wnętrz ważnych jest kilka umiejętności – talent plastyczny, zmysł estetyczny oraz zrozumienie klienta. Jak wiadomo, architekt wnętrz pracuje przede wszystkim dla klientów, dlatego umiejętność komunikacji i zobrazowania ich wizji są w tym przypadku najważniejsze. Niezadowolony klient nie poleci znajomym usługodawcy, co wiąże się z niewielką ilością zleceń, a w konsekwencji niskimi zarobkami. Ile w rzeczywistości zarabia projektant wnętrz? Jakie trzeba mieć zdolności, by pracować na tym stanowisku? Sprawdź!

Na czym polega praca projektanta wnętrz?

Najprościej rzecz ujmując, projektant wnętrz zajmuje się projektowaniem wyglądu pomieszczeń, które znajdują się wewnątrz budynku. Mowa tu zarówno o projektach wnętrza domów, apartamentów jak i biurowców, przychodni i wszystkich innych, na które architekt dostanie zlecenie. Jego zadaniem jest zaplanowanie jak będzie ostatecznie prezentować się wnętrze. To od jego zdolności i kreatywności zależeć będzie szata graficzna oraz styl, w co dane pomieszczenie zostanie wyposażone, jakie materiały zostaną wykorzystane podczas aranżacji wnętrza, jakiego rodzaju elementy dekoracyjne zostaną użyte itd. Projektanci wnętrz służą płatną poradą, ale mogą też stworzyć projekt koncepcyjny, projekt wnętrz, a także nadzorować wszystkie prace wykonawców i fachowców do wariantu „pod klucz”.

Trzeba jednak pamiętać, że doskonała wizja i umiejętność wcielenia jej w życie nie wystarczą – pomysł na aranżację wnętrza powinien być spójny z zamysłem klienta. Czasami rozmowa z klientem przebiega bezproblemowo – jest ugodowy, z kolei środki finansowe pozwalają na niemal wszystko. Zdarza się jednak, że klient również chce uczestniczyć w planowaniu. W tej sytuacji projektant wnętrz musi iść często na duże ustępstwa i przed przystąpieniem do projektu wstępnego musi wpierw poznać pomysły zleceniodawcy. Równie ważnym czynnikiem są środki finansowe, które zleceniodawca mógłby przeznaczyć na urzeczywistnienie projektu. Co z tego, że architekt wnętrz stworzył niezwykły plan, skoro klienta nie stać na zakup mebli z wyszukanych materiałów.

Jak zostać projektantem wnętrz?

Jeśli chcesz zostać projektantem wnętrz możesz ukończyć dedykowany ku temu kierunek studiów, jakim jest „architektura wnętrz”. Ukończenie jakichkolwiek studiów nie jest konieczne, gdyż żadne prawo nie nakazuje takiego obowiązku. Z powyższego opisu charakterystyki zawodu wynika jednak, że w tym zawodzie doskonale sprawdzą się absolwenci takich kierunków jak architektura, grafika czy innych pokrewnych, którym nieobca będzie praca zarówno techniczno-przestrzenna jak i plastyczna.

Znajomość historii, zwłaszcza historii architektury, urbanistyki, a także techniki i rysunku będzie idealnym dopełnieniem wszelkich predyspozycji do wykonywania zawodu projektanta wnętrz. Dodatkowo, na rynku edukacyjnym dostępnych jest wiele kursów projektowania wnętrz, zarówno stacjonarnych jak i w formie elektronicznej, które pomogą zaznajomić się z tematyką architektury i przygotować do pracy na tym stanowisku.

Ile kosztuje projekt wnętrza?

Projektowanie wnętrz to praca kreatywna i jednocześnie swego rodzaju sztuka użytkowa, dlatego nie można jej uschematyzować. Każdy projekt jest zatem wyceniany indywidualnie w zależności od czasu potrzebnego na jego wykonanie, wielkości pomieszczeń czy preferencji zleceniodawcy. Możemy jednak wyróżnić kilka stopni pracy, którą oferuje projektant wnętrz:

  1. Projekt koncepcyjny – znajdziemy w nim wizualizacje, dzięki którym można ustalić układ funkcjonalny pomieszczeń, rodzaj mebli, kolorystykę czy rodzaje wykończeń. Są tam tylko podstawowe informacje. W tym przypadku średnia cena wynosi około 50 zł za 1 mkw powierzchni.
  2. Projekt wnętrz – jest to kompleksowy plik dokumentów, w którym znajdziemy wizualizacje i szczegółowe informacje dla wszystkich podwykonawców. Znajdziemy tu wszystko to, co w projekcie koncepcyjnym oraz dodatkowo niezbędne dane dotyczące sufitów i podłóg, wszystkich instalacji, zmian w układzie ścian działowych, rysunki mebli i zestawienie możliwych do wykorzystania materiałów. W przypadku tego rodzaju projektu cena wynosi około 100 zł za 1 mkw projektowanej powierzchni.
  3. Nadzór autorski – projektowanie wnętrz to nie tylko praca nad rysunkami i szczegółowymi obliczeniami. Czasami projektant wnętrz musi przenieść się z biura na plac budowy, gdzie rozwiąże z wykonawcami wszelkie trudności podczas budowy czy remontu. W tym przypadku stawka jest liczona za godzinę konsultacji i wynosi ona około 100 zł.

Aranżacja wnętrz online

Wielu klientów zastanawia się, czy skorzystanie z umiejętności projektanta wnętrz na odległość jest dobrym pomysłem. W końcu architektura wnętrz to niełatwa dziedzina, a znalezienie odpowiedniego specjalisty bywa równie trudne. Wszystko zależy tak naprawdę zarówno od samego klienta jak i doboru specjalisty. Jeśli jesteś pewny, że jako klient dokładnie wyliczysz wszystkie niezbędne wymiary oraz przekażesz rozmieszczenie okien i drzwi, a także instalacji i kanalizacji w wyznaczonym terminie, to projektant wnętrz zgodnie z podpisaną umową wykona na czas umówiony projekt koncepcyjny czy projekt wnętrza.

Wszelkie szczegóły dotyczące kosztów projektu, budżetu przeznaczonego na remont pomieszczenia czy wizji zarówno samego architekta jak i klienta można omawiać telefonicznie lub poprzez pocztę elektroniczną. W ostateczności otrzymany projekt w żadnym stopniu nie będzie różnić się jakościowo. Jedyna trudność może się pojawić w sytuacji, kiedy niezbędny będzie nadzór autorski, ale i tutaj z pomocą przyjdzie elektronika.

Ile zarabia architekt wnętrz?

Wiele osób, zanim zdecyduje się na zostanie projektantem wnętrz zadaje najpierw pytania o zarobki. W tej kwestii jak zawsze odpowiedź nie może być jednoznaczna. Dużą rolę w tym zakresie odgrywa to, czy projektant wnętrz prowadzi własną działalność, czy pracuje na etacie. Lokalizacja również jest szczególnie ważna. W mniejszych miejscowościach architekci nie mogą liczyć na tak wysokie wynagrodzenie jak np. w Warszawie. Wszystko zależy również od poziomu wykształcenia, elastyczności w pracy z klientami oraz zmysłu estetyki i piękna.

W pracy jaką wykonuje projektant wnętrz niezwykle ważne jest też doświadczenie oraz portfolio, a także wszystkie poprzednie projekty i byli klienci – ich zadowolenie, recenzje czy nawet nazwiska. Za tego rodzaju usługi projektant wnętrz może liczyć na średnią miesięczną pensję w wysokości około 4430 zł brutto. Jak podaje strona Wynagrodzenia.pl, 25% ankietowanych otrzymuje wynagrodzenie poniżej 3730 zł brutto. Z kolei drugie 25% może pochwalić się zarobkami przekraczającymi 5500 zł brutto.

Oceń artykuł
5/5 (2)