Reklama

Lektor – jak nim zostać i jakie trzeba mieć predyspozycje?

Zawód lektora jest coraz bardziej popularnym stanowiskiem na rynku pracy. Aby jednak móc rozpocząć taką ścieżkę kariery, należy między innymi wyróżniać się charakterystyczną barwą głosu, umiejętnością modulacji oraz intonacji tekstu. Jakie jeszcze trzeba mieć predyspozycje? Co zrobić, aby zostać lektorem?

Lektor
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_89865704_mikser-prze%C5%82%C4%85czaj%C4%85cy-wideo-i-audio-w-studiu-nadawczym.html

 

Lektor – kto to jest?

Lektor to osoba, która czyta wcześniej przygotowany tekst na potrzeby reklamy, spotów telewizyjnych, audiobooka, filmu, serialu, nagrania głosu do bajek czy wielu innych kwestii. Jego głównym narzędziem jest głos, którym powinien umiejętnie się posługiwać. Praca lektora jest ciekawym zajęciem, które oferuje szereg wyzwań zawodowych. Dzięki temu lektorzy nie nudzą się podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jednocześnie to zadanie dla tych, którzy potrafią długo utrzymać skupienie i dbają o precyzję i dopracowanie szczegółów.

Lektor i jego wykształcenie

Zawód lektora nie wymaga wykształcenia. Jednak dyplom ukończenia szkoły teatralnej lub filmowej będzie dodatkowym atutem. Absolwent takiej szkoły zdobywa tam cenny warsztat modulacji (w tym barwa i tempo) głosu, a także interpretacji wypowiedzi.

Lektor – jak nim zostać?

W zawodzie lektora najważniejsza jest bardzo dobra dykcja, charakterystyczna barwa głosu, naturalność, umiejętność akcentowania i intonacji, a także zachowanie odpowiedniej dynamiki tekstu i chęć wprowadzania w nim własnych, kreatywnych interpretacji.

Na samym początku zastanów się, w jakiej branży chciałabyś/chciałbyś rozpocząć swoją karierę. Czy ma być to praca w reklamie, filmie czy np. podczas nagrywania audiobooków? Jeśli chcesz rozpocząć pracę lektora, powinieneś dużo ćwiczyć i szkolić się w tym zakresie. Zamieść również próbkę swoich umiejętności w banku głosów. Dzięki temu ktoś, kto będzie poszukiwał takiego pracownika, na pewno się do ciebie odezwie. Możesz także wpisać w wyszukiwarkę frazy takie jak: “dubbing casting”, “dubbing praca” lub “podkładanie głosu praca” i poszukać ofert dotyczących stricte podkładania głosu do filmów/bajek czy serialów.

Lektor – kariera i zarobki

Praca lektora odbywa się w specjalnie przygotowanych do tego studiach. Wymaga wielu powtórzeń, które niekiedy męczą i mocno nadwyrężają głos. Należy więc o niego dbać, porzucić palenie papierosów, pić dużo wody i unikać gazowanych napojów. Ważna jest również kwestia znajomości języków obcych, dzięki temu lektor będzie miał łatwość przeczytania i prawidłowego zaakcentowania zwrotów czy nazw geograficznych w danym języku.

Zarobki lektora zależą od jego umiejętności i ilości podpisanych kontaktów. Należy więc pracować od swoim głosem i często brać udział w castingach i przesłuchaniach, które otwierają przed nami wiele możliwości.

Sprawdź również: 

Typy osobowości i ich wpływ na predyspozycje zawodowe

Oceń artykuł
3.4/5 (7)