Darmowe programy do edycji PDF

Pliki PDF to uniwersalny i najbardziej popularny format zapisywania dokumentów. Poznaj programy do edycji PDF, które pozwolą Ci na zmiany w otrzymywanych i wysyłanych plikach.

program do prezentacji

Co to jest PDF?

PDF to skrót od Portable Document Format, czyli przenośnego formatu zapisywania dokumentów. Został stworzony przez słynącą z programów do obróbki graficznej firmy Adobe, która postanowiła wprowadzić PDF, jako ułatwienie w drukowaniu i przesyłaniu dokumentów bez ich zmieniania. Programy do edycji PDF istnieją, ale ich funkcjonalność może być ograniczona.

Dzięki swojej uniwersalności PDF stał się na tyle popularnym formatem, że wszystkie wysyłane CV, dokumenty firmowe, czy sprawozdania wysyłane są właśnie w takiej formie. Przede wszystkim ceni się jego stabilność i bezpieczeństwo, ponieważ nie tak łatwo wprowadzić zmiany w już utworzonym pliku. Oczywiście istnieją możliwości edycji, jednak samo wysłanie czegoś w PDF to wyraźna wiadomość, że autor nie chce, aby ktoś zmieniał treść dokumentu. 

Firma Adobe udostępnia za darmo program Adobe Acrobat Reader, czyli narzędzie pozwalające na otwarcie wszystkich plików w tym formacie. Jednak zmiana ich treści wymaga wykupienia wersji premium, która jest dosyć droga. 

Dlaczego warto używać formatu PDF?

Bardzo często zdarza się, że wysłany plik tekstowy otwarty przez kogoś innego, zawiera błędy w formatowaniu. Dodatkowo ze względu na różne wersje programu Office, nie zawsze da się go w ogóle otworzyć. Dzięki utworzeniu pliku w formacie PDF jego treść zawsze wygląda tak samo, nawet po wydrukowaniu przez odbiorcę. 

Mimo istniejących możliwości edycji, wysłanie pliku w PDF oznacza, że autor nie chce, aby jego treść była zmieniana. To ważne w przypadku dokumentów firmowych, danych osobowych albo CV. Przecież nie chcemy, aby osoba rekrutująca wprowadzała zmiany w curriculum vitae stworzonym przez nas.

Gdzie najczęściej używa się tego formatu?

Formatu PDF używa się najczęściej w publikacjach naukowych, instrukcjach obsługi, dokumentach firmowych, czy zeskanowanych dokumentach. W ten sposób zabezpiecza się też treści zawierające dane osobowe, takie jak CV, podanie o pracę albo list motywacyjny.

Kreator CV – stwórz swój życiorys zawodowy

Podanie o pracę – kiedy może się przydać?

Programy do edycji PDF 

Wyobraźmy sobie, że stworzyliśmy swoje CV i zapisaliśmy je w formacie PDF. Z różnych przyczyn dane na dysku komputera mogą zostać bezpowrotnie utracone, to właśnie wtedy jedyną możliwością odzyskania curriculum vitae jest przeszukanie skrzynki mailowej i ściągnięcie pliku wysyłanego do różnych firm. Jednak czasami w naszym pliku musimy wprowadzić pewne zmiany – na przykład w klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych albo doświadczeniu zawodowym. 

Klauzula CV 2020 – aktualna wersja z RODO

Pakiet Adobe pozwala na edytowanie plików PDF, jednak za taką usługę trzeba zapłacić. Istnieją inne, darmowe programy, dzięki którym można zmienić treść dokumentu zapisanego w formacie PDF.

Pdfescape.com – program przeglądarkowy

To jeden z programów umożliwiających darmową edycję plików PDF. Z jego pomocą możemy rozdzielić pliki na poszczególne strony, dodawać nowe treści, obrazki, czy też skracać istniejące dokumenty.

Programy do edycji PDF naśladujące Microsoft Office

Istnieje wiele programów takich jak Libre Office, które pozwalają na prostą edycję i zapisywanie plików w formacie PDF. Wystarczy otworzyć już utworzony plik za pomocą odpowiednika Office Worda. Taki zabieg pozwala na wprowadzanie zmian w plikach PDF i ponownym eksportowaniu ich do tego formatu.

CutePDF Editor

To program online pozwalający na edycję plików PDF w najbardziej podstawowym zakresie. Jego funkcjonalność jest ograniczona, ale w przypadku najprostszych zmian w tekście na pewno się sprawdzi. Mała dostępność opcji do wyboru jest rekompensowana prostotą w użytkowaniu.

PDF to Word

Jest platformą działającą nieco inaczej. W tym przypadku wysyłamy plik PDF za pośrednictwem strony. Potem otrzymujemy maila na podany wcześniej adres z takim samym plikiem, z tym że w formacie Word. Co oznacza całkowitą dowolność w edytowaniu. 

Uwaga!

W przypadku wszystkich dostępnych możliwości należy mieć na uwadze, że informacje zawarte w plikach PDF przechodzą przez ręce osób trzecich. To bardzo ważne, w przypadku danych, których nie powinien oglądać nikt z zewnątrz. Warto o tym pamiętać i uważać na przekazywanie informacji całkowicie anonimowym osobom.

Oceń artykuł
5/5 (2)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora